Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaPOLİTİKADOĞRU PARTİ, 'ELEŞTRİ SUÇ OLUŞTURMAZ'

DOĞRU PARTİ, ‘ELEŞTRİ SUÇ OLUŞTURMAZ’

DOĞRU PARTİ, ‘ELEŞTRİ SUÇ OLUŞTURMAZ’

Doğru Parti İl Teşkilatı, Doğru Parti Genel Başkan Rifat Serdaroğlu’na verilen hapis cezası nedeniyle Kartal Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasında eleştirilerideki sertlik suç oluşturmaz diyerek; “Hukuksuzluğa, usulsüzlüğe, adaletsizliğe karşı koymak, sesimizi duyurmak, memleket ve adalet davamızı sürekli korumaya and içmiş olarak” bir araya geldiklerini söylediler.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Bilal Erdoğan’a hakaret suçundan 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılan ve Kırıklar Cezaevi’nde  infaz işlemlerinin ardından denetimli serbestlik ile serbest kalan Serdaroğlu için Kartal’da yapılan basın açıklaması öncesi Doğru Parti Kartal İlçe Başkanı Gülay Şakar, “Bugün burada Genel Başkanımız Rifat Serdaroğlu’na yapılan haksızlığa karşı toplandık.” dedi. Şakar devamında “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline tabanına çomaklar sokulmuş, halk yoksullaştırılmış ve halk kaygı içerinde. Bu koşullarda 74 yaşında Cumhuriyet sevdalısı, cesur yürekli bir adamdan korktular. Bizler Genel Başkanımız Rifat Serdaroğlu’nun cesaretine  inandık ve onun 7 sene önce başlattığı Çoban Ateşi hareketine dahil olduk. Biz de kartalda birer Çoban Ateşiyiz” dedi.

İstanbul Kartal’da gerçekleşen eylemde basın açıklamasını Doğru Parti İstanbul İl Başkanı Arda Ateş okudu.

Ateş, “Düşünce ve ifade özgürlüklerimiz “siyasi eleştiri” imaları altında içtihad kararına dönüştürülerek engellenmek istenmektedir. Oysa daha dün yargıtay ceza daireleri genel kurulu Merden Yanardağ’ın mahkumiyetine ilişkin daire kararını bozmuş, bu ve benzer olayları “şiddetli eleştiri” olarak kabul edip cezayı kaldırmıştır. Yasa hükmünde olan bu karar bir içtihat oluşturduğu için, genel başkanımız sayın Serdaroğlu da dâhil, bundan böyle tüm benzer olaylara uygulanacaktır. Tekrar, tekrar hatırlatmak isteriz ki, düşünce, eleştiri ve ifade özgürlüğü demokratik toplumların vazgeçilmek haklarıdır.

‘Eleştirilerideki sertlik suç oluşturmaz’

Ateş, eleştirinin suç oluşturmayacağını belirterek; “Eleştirilerin doğasından kaynaklanan sertlik asla suç oluşturamaz. Eleştiri övgü olmadığı gibi, sert, kınayıcı olması da doğaldır. Kamuoyunda tanınan siyasetçilerin görevlerinin işlevleri gereği sert eleştirilere göğüs germeleri, her zaman daha fazla eleştiriye katlanmaları gereği de, yukarıda değindiğim yargıtay ceza daireleri genel kurulu tarafından açıkça vurgulanmıştır. Bu şekilde, eleştrilerin sınırlarının çok daha geniş olduğu da türk hukuk sisteminde bundan böyle gözönüne alınması zorunlu bir unsur olmuştur.

Demokrasilerin sağlıklı işleyebilmesinin en önemli şartlarından biri de, toplumun özgürce kanaatinin oluşmasını sağlamaktır. Bu amaçla, düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve bu özgürlüklerin anlamlı olabilmesi için, özgür ve bağımsız basın şarttır. Basına dördüncü kuvvet denmesinin temel nedeni, özgür ve yaygın şekilde kanaat oluşumunu sağlaması ve denetim mekanizması olarak görev yapmasıdır.

Doğru Parti İstanbul İl Başkanı Arda Ateş konuşmasında bir kez daha “Genel Başkanımız  Rıfat Serdaroğlu’nun görüşlerinden dolayı hapse konulmasını en şiddetli biçimde istanbul il başkanlığı adına kınıyoruz.” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı