Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaSAĞLIKDOMUZDAN İNSANA KALP NAKLİ

DOMUZDAN İNSANA KALP NAKLİ

ABD’de domuzdan insana ilk kalp nakli gerçekleştirildi

ABD, 57 yaşındaki ölümcül kalp hastasına domuz kalbi nakledildi. Kalbi nakledilen domuzun, genetiği değiştirilmiş domuz olduğu açıklandı.
Tıp tarihinde bir ilk olan ameliyat Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden uzmanlar tarafından gerçekleştirildi.
Maryland Hastanesinden yapılan açıklamada, ilk defa yapılan ve son derece deneysel olarak gerçekleştirilen ameliyattan 3 gün sonra hastanın iyi durumda olduğu belirtildi.
Yapılan açıklamada hayat kurtaran nakiller için hayvan organlarını kullanma konusunda “onlarca yıl süren arayışta bir adım” atıldığı ifade edildi.
Maryland Üniversitesi Tıp Merkezindeki doktorlar, bu operasyonun, genetiği değiştirilmiş bir hayvandan alınan kalbin, hemen reddedilmeden insan vücudunda işlev görebileceğini ispatladığına dikkat çekti.
Açıklamada, kalbin nakledildiği David Bennett’in ameliyattan bir gün önce, “Bunun karanlıkta bir atış olduğunu biliyorum ama bu benim son şansım” dediği aktarıldı.

İLK DEFA GENETİĞİYLE OYNANMIŞ BİR DOMUZUN KALBİ KULLANILDI

Üniversitenin hayvandan insana nakil programının bilimsel direktörü Dr. Muhammad Mohiuddin, “Bu işe yararsa, acı çeken hastalar için bu organlardan sonsuz bir tedarik olacak” değerlendirmesinde bulundu.
Daha önceki denemelerde başarısız olunduğunu belirten Mohiuddin, “Bu sefer Maryland cerrahları, hücrelerinde aşırı hızlı organ reddinden sorumlu olan bir şekeri çıkarmak için gen düzenlemesi geçirmiş bir domuzun kalbini kullandılar” dedi.
2021 yılının eylül ayında New York’taki araştırmacılar, bu tür domuzların hayvandan insana nakiller için umut vadedebileceğini öne süren bir deney yapmış, geçici olarak bir domuzun böbreğini ölen bir insan vücuduna yerleştirmiş ve çalışmaya başladığını gözlemlemişlerdi.
NYU Langone Health Merkezinde bu deneyi yöneten Dr. Robert Montgomery, Maryland’daki naklin, deneylerini bir sonraki seviyeye taşıdığını kaydetti.
Fotoğraf: University of Maryland School of Medicine sitesinden alınmıştır. Bartley P. Griffith (solda) David Bennett (sağda)

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı