Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaGÜNCELGAZETECİLERİN YÜZDE 73,5’İ GEÇİNEMİYOR

GAZETECİLERİN YÜZDE 73,5’İ GEÇİNEMİYOR

İzmir merkezli Basın Özgürlüğü ve Medya Araştırmaları Derneği (BAMAD) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında düzenlediği ve mesleğin bugünü ve geleceğiyle ilgili önemli veriler sunan bir anketin sonuçlarını açıkladı.

 
Basın Özgürlüğü ve Medya Araştırmaları Derneği’nin gazetecilerle gerçekleştirdiği anketten verilerle çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.. Anket, gazetecilerin yüzde 73,5’nin geçim sıkıntısı yaşadığını, buna karşın gazetecilikrne vazgeçmeyeceklerin gösterdi. Gazetecilerin yüzde 85’i işsiz kalma korkusu ya
İzmir merkezli araştırma anketine, muhabir, genel yayın yönetmeni, yazı işleri müdürü, sayfa sekreteri, basın danışmanı, kameraman, editör, haber müdürü gibi farklı alanlarda görev yapan ve fiilen çalışan Ege Bölgesi’nden gazeteciler katıldı. Anket; medya çalışanlarının mesleki kariyer beklentilerini, mesleki okuma alışkanlıklarını, ekonomik koşullarını, siyaset kurumunun mesleğe etkilerini, mesleki örgütlülüklerini, mesleki gelişim imkanlarını ve bunun önemini tespit etmek amacıyla yapıldı.

YÜZDE 73,5 GAZETECİ MAAŞIYLA GEÇİNEMİYOR

Anketin en çarpıcı verisi ‘Sadece mesleğinizden elde ettiğiniz gelirle geçinebiliyor musunuz?’ ve ‘Meslek değiştirmeyi düşünüyor musunuz?’ sorularına verilen yanıtlarla ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 73,5’i maaşlarıyla geçinemediklerini söyledi. Medya çalışanlarının yüzde 60,2’si bazen işsiz kalma korkusu yaşarken; yüzde 25,3’ü sık sık, yüzde 14,5’i hiçbir zaman korku yaşamadıklarını söyledi.
Anketin en çarpıcı verisi ise “Sadece mesleğinizden elde ettiğiniz gelirle geçinebiliyor musunuz?” ve “Meslek değiştirmeyi düşünüyor musunuz?” sorularına verilen yanıtla ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 73,5’i maaşlarıyla geçinemediklerini söyledi. Ancak buna rağmen anket gazetecilerin yüzde 70’i mesleği değiştirmeyi düşünmediğini aktardı. Öte yandan “Tekrar seçim yapma şansınız olsaydı yine aynı mesleği tercih eder misiniz?” sorusuna yüzde 73,5 oranında evet yanıtı verildi.
Ankete katılanların mesleğin geleceği hakkındaki düşüncelerinde dengeli bir dağılım çıktı. Katılımcıların yüzde 27,7’si umutlu, yüzde 9,6’sı iyimser, yüzde 15,7’si kararsız olduğunu kaydederken yüzde 24’ü karamsar, yüzde 22,9’u ise çok karamsar olduğunu vurguladı.
Meslekten emekli olacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 53 evet, yüzde 47 hayır olarak yansıdı. Bu iki soruya verilen yanıtın nedenlerinde ise katılımcıların yüzde 47’si sektörel, yüzde 22,9’u ekonomik, yüzde 20,5’i politik, yüzde 9,6’sı da kişisel nedenleri öne aldıklarını belirtti.

KATILIMCILARIN YÜZDE 59’U SİYASİ İKTİDAR DEĞİŞİMİ İLE KOŞULLARIN DÜZELECEĞİNE İNANIYOR

Katılımcıların yüzde 59’u siyasi iktidar değişimi ile meslekteki koşulların düzeleceğine inandığını belirtirken yüzde 41’i ise inanmadığını kaydetti.
“Basın sigortanız yatıyor mu?” sorusuna verilen yüzde 64 evet, yüzde 36 hayır yanıtı ise meslekte yaşanılan kayıt dışılığa ya da internet medyası çalışanlarının gazeteci sayılmadığı yönündeki absürtlüğe dikkat çekmek açısından önemli bir veri sundu.
“Cemiyet, sendika, dernek, vakıf vb. kaç adet meslek örgütüne üyesiniz?” sorusuna, katılımcıların yüzde 38,6’sı 2-3, yüzde 32,5’i 1, yüzde 18,12’i sıfır, yüzde 10,8’i 3 ve üzeri yanıtını verdi.

“YÜZDE 25,3 SIK SIK OTOSANSÜR UYGULUYOR”

Otosansürle ilgili soruya gelen cevaplar önemli bir veriyi ortaya koydu. “Haber yazarken kendinizi oto sansür uygulama ihtiyacı hissettiğiniz oluyor mu?” sorusuna katılımcılar yüzde 59 ile bazen cevabını verdi. Gazetecilerin yüzde 25.3’ü ise sık sık oto sansür uyguladığını aktardı. Ayrıca katılımcıların yüzde 49,4’ü bazen haber yaparken başının kanunlarla belaya girebileceğine dair kaygı duyarken yüzde 44,4’ü ise bu kaygıyı sık sık hissettiğini söyledi.
Mesleki gelişimle ilgili eğitim, seminer veya kurslara katılma imkanı sorulan katılımcılardan yüzde 72,3 oranında bazen, yüzde 16,9 oranında hiçbir zaman yanıtı alındı.
Fotoğraf: Damla Kırmızıtaş/Evrensel
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş