Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaGÜNCELEkrem İmamoğlu: İstanbul'u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum

Ekrem İmamoğlu: İstanbul’u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. İmamoğlu, yerel seçimler için “İstanbul’u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

“Değişim” tartışmalarıyla gündeme gelen İmamoğlu’nun İstanbul için mi yoksa CHP Genel Başkanlığı için mi aday olacağını açıklaması bekleniyordu. “Kendimi İstanbul’la mühürlü kabul ediyorum” diyen İmamoğlu, “İlk yola çıktığımda tüm halkımıza bu mukaddes şehrin en başarılı belediye başkanı olacağıma söz verdim. Bu sözümü tutmaya devam edeceğim. Şehrimizin yağmalanmasına, adaletsizlik ve çevre katliamına karşı İstanbul’u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum. Tekrar İstanbul ittifakını en güçlü şekilde kurmaya geliyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmasına enflasyona, art arda gelen zamlara ve hayat pahalılığına dikkat çekerek başlayan İmamoğlu, “Bu kadar verginin toplandığı bir coğrafyada açlık, yokluk ve yoksulluk olmamalıdır. Şayet oluyorsa orada çok büyük bir israf, adaletsizlik ve paylaşım sorunu vardır” dedi.

İktidarın ekonomik tercihleri sonucu toplumun en zengin yüzde 20’lik kesiminin toplam gelirden aldığı payın yüzde 48’e ulaştığını belirten İmamoğlu, “Buna karşın en yoksul yüzde 20’nin aldığı pay ise yüzde 6’ya gerilemiş durumda. Özetle bu iktidar zenginin cebini tıka basa doldururken halkımızı açlığa, çaresizliğe mahkum etmeye devam ediyor” diye konuştu.

İmamoğlu devamında özetle şunları kaydetti:

“SARAÇHANE, DEMOKRASİ MEYDANINA DÖNÜŞTÜ”

“Siyasi hayatımın en önemli amacı vatandaşlarımızın bu çaresizlikten kurtulmasını sağlamaktır. Onlara yeni ufuklar sunmaktır. Bu mücadeleyi son 4,5 yılda İBB Başkanı olarak verdim. Bu aynı zamanda bir demokrasi mücadelesiydi. Geçen 4 yılda İBB, iktidarın baskılarına karşı en üst seviyede direncin simgesi olmuştur. Saraçhane, hukuksuz seçim iptaline ve içi boş ahmak davası benzeri siyasi davalara karşı demokrasi meydanına dönüştü.

Yılmadan çalışmaya devam ettik. İstanbulluya hizmet ettik. Kadınların toplumsal hayata katılması için daha önce olmayan mekanizmalar kurduk. İBB’nin sosyal belediyeciği, yoksulluğa ve umutsuzluğa karşı verilen çabanın önemli merkezi haline gelmiştir.”

“MUHALEFETİ TASFİYE ÇABALARINA EN GÜÇLÜ KARŞI DURUŞ METROPOLLERDE GERÇEKLEŞECEK”

“Mayıs seçimlerinden sonra iktidarın, muhalefeti topyekun tasfiye çabalarına en güçlü karşı duruş, başta İBB olmak üzere ülkemizin metropollerinde gerçekleşecek, bunu unutmayalım. 31 Mart 2024 seçimlerinde tüm vatandaşlarımızı demokrasimizi yeniden yeşertmek ve şehirlerimize hep birlikte en güçlü şekliyle sahip çıkmak için beraber yol yürümeye davet ediyorum. İBB Başkanı olarak diğer belediye başkanlarımız ile omuz omuza bu demokrasi mücadelesinin öncülüğünü tarihi bir sorumluluk olarak görüyorum.”

“İSTANBUL’U KAZANAN TÜRKİYE’Yİ KAZANIR”

“İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır sözünü çok önemsiyorum. Şüphesiz yerel seçimlerde İstanbul’u kazanmak büyük bir siyasi başarıdır, bunu biliyorum. Eğer o kişi milletin ona tanıdığı bu fırsatı iyi değerlendirir ve milletin takdirini kazanırsa bu başarı onu ulusal ve uluslararası siyasette çok önemli başka noktalara taşır. Ama ben bu sözü sadece seçim galibiyeti olarak da anlamıyorum. İstanbul, Türkiye’nin gelecek tahayyülünün hayata geçtiği şehir olmalıdır. Eşit hissedarlık cumhuriyet fikrine dayanır. 86 milyon vatandaşımızın da ülkenin eşit hissedarı olacağı bir gelecek yeniden İstanbul’da yeşermektedir. İstanbul’un devasa sorunlarını çözmek, aynı zamanda Türkiye’nin sorunlarının nasıl çözüleceğinin de bir sınav yeridir. Tam da bu nedenle İstanbul’u kazanmak Türkiye’yi kazanmaktır.”

“KENDİMİ İSTANBUL’LA MÜHÜRLÜ KABUL EDİYORUM”

“Demem o ki İstanbul ve Türkiye’nin kaderleri biliyorum ki mühürlüdür. Bu nedenle ben de kendimi İstanbul’la mühürlü kabul ediyorum. Hayatımı adadığım bu mukaddes şehre ve 16 milyon hemşehrime en üst düzeyde hizmet etmeyi, Türkiye’ye hizmet etmek ve alternatif bir Türkiye vizyonu ortaya koymak olarak görüyorum.”

“HAYATIM BOYUNCA BİR KOLTUĞA DEĞİL BİR MİSYONA ADAY OLDUM”

“Hayatım boyunca bir koltuğa değil sürekli bir misyona aday oldum. Bugün bu misyon Türkiye’nin yeni bir siyaset ve yeni bir yönetim anlayışına kavuşturulması misyonudur. Bu topraklarda cesur bir demokrasinin, adaletin, ilham kaynağı olacak özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün ve güçlü bir devletin yeniden tesisi benim öncelikli hedefimdir. Kapsayıcı adil ve paylaşımcı bir kalkınma. Çevre krizi ve depreme karşı ödünsüz ve etkin önlemler. Gelecek nesiller için gerçek bir refah toplumu. Yaratıcı, girişimci bir tekloji hamlesi. Bunlar siyasal vizyonumuzun ana kolonlarıdır.”

Bu hedefler doğrultusunda güçlü ama demokratik, aktif ama denetlenen, cesur ama şeffaf bir liderlik anlayışının da altını özenle çiziyorum. Biliyorum ki cesur demokrasi, cesur bir toplum ve cesur liderlerle mümkün olabilir.”

“SİYASETİ SADECE SİYASİ PARTİLERDEN İBARET GÖRMEDİM”

“Hayatımın hiçbir döneminde siyaseti sadece siyasi partilerden ibaret görmedim. Gücünü yerelden alan bir yönetici olarak siyaseti hep toplumla omuz omuza yapılan dönüştürücü bir eylem olarak anladım. O nedenle geçmişte olduğu gibi bundan sonraki yolculukta da benim yol arkdaşlarım gençler ve kadınlardır. Emekçiler ve güvencesizlerdir. Emekiler ve yaşlılardır. Engelliler ve keşfedilmeyi bekleyen girişimci zihinlerdir.”

“İBB’Yİ HEP BİRLİKTE KORUMALIYIZ”

“Sevgili yurttaşlarım; İstanbul Büyükşehir Belediyesini hep birlikte korumalıyız. İBB’nin bu iktidarın eline geçmesinin maliyetinin idrakına hep birlikte varmalıyız. Geçen sürede gördük ki İBB’yi gayrihukuki yollardan elde etmek için birçok yol denendi ve denemeye de devam edecekler. Bundan vazgeçmeyecekler. Bunu şimdiye kadar halkımızın feraseti sonucu başaramadılar. Hep birlikte engelledik.”

“İSTANBUL İTTİFAKINI KURMAK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM”

“Şimdi seçimlerde İstanbul’u hep birlikte tekrar kazanmak için bir araya gelmeliyiz. Aramızdaki tartışmaları bir kenara bırakıp milletçe bu sürece odaklanmalıyız. Bu büyük başarı için parti ayrımı yapmadan beraberce hareket etmemiz gerekiyor. Ben 2019 seçimlerindeki gibi partiler ötesi İstanbul ittifakını kurmak için elimden geleni yapacağım. Muhalefet partilerinin de bu şuurla hareket edeceğine, bu meselenin partiler üstü bir mesele olduğunun anlaşılacağına ben yürekten inanıyorum.”

“CHP’Lİ YOL ARKADAŞLARIMA DA SESLENMEK İSTİYORUM”

“CHP’li yol arkadaşlarıma da seslenmek istiyorum. Mayıs 2023 seçimlerinde yaşadığımız hayal kırıklığı beni çok derinden üzmüştür. Bunu birçok vesileyle de dile getirdim. Halkımızdan, bu seçim mağlubiyetinden dolayı özür diledim. Bu hayal kırıklığının nedenlerinin biri de unutmayalım ki yenilginin sorumluluğunu üstlenme, gerçekle yüzleşme konusunda gerekli duyarlılığın gösterilmemesidir, gösterilememesidir. 28 Mayıs gecesinden başlayarak ortaya konulan tavır, partililerimizi, seçmenlerimizi anlamak, hissetmek kaygısından maalesef ki çok uzaktır.”

“UMUDUN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİ HEP BİRLİKTE KALDIRMALIYIZ”

“Benim dünyamda asla umutsuzluğa yer yoktur. Umudun önündeki bütün engelleri hep birlikte kaldırmalıyız. Ben bu mağlubiyetin partimizde köklü ve kapsayıcı bir tazelenme sürecinin de başlamasına vesile olduğunu görüyorum. Fikriyatımızı geliştirip, çehremizi değiştirip, parti mimarimizi dönüştürdüğümüz takdirde halkımız, geleceğin Türkiye’sini onlarla birlikte kurmamızı bizden talep edecekler. Bu uğurda partimin değişimi dönüşümü, siyaset hayatımın çok önemli bir misyonudur. Yürüdüğüm ve ulaşmak istediğim menzil de bu değişim ve dönüşümdür.”

“CHP KÜÇÜK İKTİDARLARIN PARTİSİ OLAMAZ”

“Sevgili CHP’li yol arkadaşlarım; buradan ifade ediyorum, artık CHP seçim kaybedemez, kaybetmemeli. CHP ikinci parti olmakla övünemez, övünmemeli. Asla durum idare edemez, etmemeli. CHP önderliğindeki toplumsal ve siyasal muhalefetin aynı zamanda yerel seçimleri kazanması da bir zorunluluktur. Önümüzdeki seçimlerde sadece belediye başkanlıklarını değil, belediye meclislerini de hep birlikte kazanmalıyız. Bunun için bütün örgütümüz bu değişim ve dönüşüm sürecini en güçlü şekilde tamamlayıp uyum içinde çalışmak çalışmak çalışmak zorundadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda ilk genel başkanımızdır. CHP küçük iktidarların partisi olamaz, küçük iktidarlarla tatmin asla olamaz, bu alışkanlık sona ermelidir.”

“KADROLAR ÖNLERİNİN AÇILMASINI BEKLEMEKTEDİR”

“İstanbul’dan Tunceli’ye, Edirne’den Diyarbakır’a, Trabzon’dan Kahramanmaraş’a, Manisa’dan Sinop’a CHP’nin geçmişi tertemiz kadroları, parti emekçileri görevleri almaya hazırdır. CHP tarihini özümsemiş bu kadrolar, yeniden bir tarih yazmak için önlerinin açılmasını beklemektedirler. Bu dönüşümü başaramadığımız takdirde milletimizin seçim sonrası oluşan hayal kırıklığının kalıcı hale gelmesi en önemli risktir. Bu risk yerel seçimlerin kazanılmasında çok büyük bir engeldir. Demokrasimizin karşı karşıya bulunduğu en önemli tehlike milletimizin umutsuzluğu ve beklentisizliğinin kökleşmesi ve yapısallaşmasıdır. Halbuki bizim yaşanan hayal kırıklığını çok daha güçlü bir arzuya çevirmemiz hiç de zor değil. Ben bu dönüşüme en etkin biçimde katkı sunmaya devam edeceğim.”

“İSTANBUL’U BİR KEZ DAHA SAVUNMAK İÇİN YOLA ÇIKIYORUM”

“İstanbul’a hizmet dünyaya hizmettir. İstanbul’a ihanet edilemez. Bu insalığa ihanet olur. İlk yola çıktığımda tüm halkımıza bu mukaddes şehrin en başarılı belediye başkanı olacağıma söz verdim. Bu sözümü tutmaya devam edeceğim. Şehrimizin yağmalanmasına, adaletsizlik ve çevre katliamına karşı İstanbul’u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum. Dört sene boyunca olduğu gibi 16 milyona eşit hizmet götürmek için yola çıkıyorum. Yoksulluğu söküp atan, refah içinde bir şehir oluşturmak için yola çıkıyorum. Bu anlayışla 2019’da olduğu gibi CHP’li yol arkadaşlarımla, farklı partilere gönül veren kıymetli İstanbullularla, kentine ve oyuna sahip çıkan İstanbul Gönüllüleri ile tekrar İstanbul ittifakını en güçlü şekilde kurmaya geliyorum. İstanbulluları ve tüm yurttaşlarımı da bu yürüyüşe davet ediyorum. İnanınız ki her şey çok güzel olacak.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş