Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGÜNCELEkrem İmamoğlu, ulaşım alanında 10 yeni projesini anlattı

Ekrem İmamoğlu, ulaşım alanında 10 yeni projesini anlattı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ulaşım alanında 10 yeni projesini anlattı. İmamoğlu, İş başvurusunda bulunan yurttaşlara 3 ay süreyle günde 4 seferlik ücretsiz ulaşım hakkı ve tek asgari ücret ile geçinen ailelere yıllık 10 bin TL ulaşım desteği verileceğini bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaşılabilir İstanbul Proje Tanıtımı’nda açıklamalarda bulundu.

“BİTİRİYORUZ DEDİKLERİ METRO İNŞAATLARI YÜZDE 1-4 SEVİYESİNDEYDİ”

Metro hatları hakkında da bilgi veren İmamoğlu, “Göreve geldiğimizde bitiriyoruz dedikleri metroların inşaatları büyük oranda yüzde 1 ile 4 seviyesindeydi. Bunların daha henüz şantiyesi yoktu. Uygulama projesi yoktu. Açtık diye reklamını yaptıkları hatların pek çoğunun yarısı bile tamamlanmamıştı” diye konuştu.

‘BOZUK OTOBÜS’ KUMPASI

İBB’ye yönelik kumpaslara işaret eden İmamoğlu, “Ulaşım üzerinden hakkımızda kumpas kurmaya çalışan, otobüsü yanıyor gibi gösteren, yol kenarında film çeken bugünün prodüksiyonlarını, o günün prodüksiyonlarına göre sınıfta kalmış görüyürum” dedi.

“İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlarının en zorlu sınavı, metro sınavıdır” diyen İmamoğlu, “Metro sınavından geçemeyen belediye başkanları, diğer bütün derslerden geçse bile sınıfta kalır. Çünkü metro, raylı sistemler İstanbul’un ulaşım sorununun en acil çözümüdür. Yeterince ve hızlı biçimde metro yapamıyorsanız çok yanlış yapıyorsunuz demektir” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’IN HİZMET TEHDİDİNE GÖNDERME

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu’nun 16 Mart’ta açılacağını hatırlatan ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmet tehdidine göndermede bulunan İmamoğlu, şunları söyledi:

“İstanbul’da en az oy aldığımız Sultanbeyli’ye uzanan metro hattını yapıyoruz. Yüzde 4 seviyesinde, gelir gelmez kaynak bulup start verdiğimiz metroların başındadır. Pandemiye rağmen, Türkiye’nin borçlanmada en sıkıntılı dönemine rağmen kimi zaman öz sermayeden, kimi zaman kaynak bularak başardığımız bir iştir.”

“BİTİRİYORUZ DEDİKLERİ METRO İNŞAATLARI YÜZDE 1-4 SEVİYESİNDEYDİ”

Metro hatları hakkında da bilgi veren İmamoğlu, “Göreve geldiğimizde bitiriyoruz dedikleri metroların inşaatları büyük oranda yüzde 1 ile 4 seviyesindeydi. Bunların daha henüz şantiyesi yoktu. Uygulama projesi yoktu. Açtık diye reklamını yaptıkları hatların pek çoğunun yarısı bile tamamlanmamıştı” diye konuştu.

ULAŞIMDA YENİ PROJELER

İBB Başkanı İmamoğlu, yeni dönemde ulaşım alanında yapacakları yeni projeleri de anlattı:

1- Hızray ve yei metro hatları

(Devam eden metro hatları: Samandıra-Sultanbeyli, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Kaynarca-Pendik-Tuzla, Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt, Yıldız-Kabataş, Kirazlı-Halkalı)

(Projesi ve finansmanı hazır metro hatları: Sefaköy-Beylikdüzü TÜYAP metro hattı, Eyüpsultan-Bayrampaşa Tramvayı, Esenyurt Saadetdere Metro Hattı, Anadolu Tram Meydanları)

2- İstanbul’a 7 yeni kent merkezi

Kurtköy- Sancaktepe – Erenköy – Ümraniye- Kağıthane- Bağcılar. Kirazlı- Esenyurt,Beylikdüzü

3- Yeni nesil yaya ve bisiklet ulaşımı

(Bulut Projesi, Bisiklet Otobanı, Büyükçekmece Mimar Sinan’a Metrobüs)

4- Karayolu ulaşımında yeni ekspres hatlar ve kavşak düzenlemeleri

5- Yeni nesil deniz ulaşımı

(Yeni vapur seferleri, Haliç kıyısında entegre mekik hattı ve ‘hop on hop off’, Ortaköy-Beylerbeyi-Çengelköy Ring Hattı, Ferry Cat Tekneler)

6- Ulaşım sektöründe tam entegrasyon

7- Ulaşım indirimi

(İş başvurusunda bulunan yurttaşlara 3 ay süreyle günde 4 seferlik ücretsiz ulaşım hakkı, tek asgari ücret ile geçinen ailelere yıllık 10 bin TL ulaşım desteği, İstanbul’da eğitimine devam eden ama eğitim bursundan yararlanamayan 100 bin öğrenciye her yıl ücretsiz ulaşım desteği sunulacak bir pota oluşturulacak)

8- Pendik-Kurtköy ve Habipler’de iki yeni otogar

9- Otopark sayısı 2 katına çıkacak

10- Ulaşımda yenilikçi dönüşüm

(2024-29 arasında toplam 575 otobüs dönüştürülecek, metrobüste elektrikli sisteme geçilecek)

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı