Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaGÜNCELEmek Partisi 10. Kongresini Yaptı 

Emek Partisi 10. Kongresini Yaptı 

Emek Partisi’nin 10. Kongresinde, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Emek Partisi Genel Başkanı oldu.

Genel Yönetim Kurulu (GYK) listesinde de şu isimler yer aldı: Abdullah Levent Tüzel, Adile Doğan, Arzu Erkan, Çağlar Kazak, Elif Turgut, Ender Şiar Argın, Eren Öner, Erkan Sarıoğlu, Gürsoy Turan, Halil İmrek, Hüseyin Deniz Ortakçı, İhsan Çaralan, İskender Bayhan, İsmet Dursun, Nedim Köroğlu, Nuray Sancar, Orhan Kurul, Sedat Başkavak, Selma Gürkan, Sema Barbaros, Sevda Karaca, Sinancem Alikoç, Şengül Karadağ, Tuncay Sağıroğlu, Veli Doğan, Yakup Aslandoğan.

“İŞÇİ SINIFININ İKTİDARINI KURMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Evrensel gazetesinin haberine göre Seyit Aslan, partililere şöyle seslendi: “Eylül ayından bu yana konferans-kongre sürecimiz bizleri güçlendirdi ve yenilenerek çıktık. Türkiye’nin dört bir yanındaki ücret kavgalarının sorumluluklarıyla kuşanarak yolumuza devam ediyoruz. Emperyalistler arasında derinleşen çelişkiler ve sömürü koşullarının ağırlaştığı bir dönem içerisindeyiz. Tek adam döneminin planlı saldırıları başta işçi sınıfı olmak üzere bütün toplumsal kesimlere yönelik artırmaktadır. OVP ve 12. Kalkınma Planı ve 2024 bütçesi işçi ve emekçilere dönük saldırıların parçası olarak devam ediyor.

Seçimlerde baskı ve hileyle tekrar başkan olan tek adam gerici politikalarını yeniden tahkim etmeye devam ediyor. Yerel seçimler demokrasi mücadelesinin partimizin kazançlı çıkacağı bir süreç olmalıdır.

Eğitimde özelleştirme ve gerici politikalar devam ediyor. Çocukların bir öğün ücretsiz yemek hakkı karşılanmıyor ama tarikat ve cemaatlere paralar akıtılıyor.

Tek adam iktidarı söz konusu işçiler olunca TÜSİAD ve MÜSİAD’la birlikte hareket ediyorlar. Önümüzdeki dönem işten atmalar ve buna karşı mücadelelerle karşılayacağımız bir dönem olacak.

Bütün toplumsal güçlere yönelik saldırıları püskürtecek tek güç işçi sınıfıdır. Onun için bütün gücümüzle işçi sınıfının örgütlenmesi ve sermaye karşısına dikilmeleri için sorumlulukla hareket edeceğiz. Partimiz bütün işçi ve emekçileri partimizin saflarında sermaye ve onun iktidarı olan tek adam yönetimine, emperyalist saldırganlığa karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Aydınlarımızı, yazarlarımızı, bilim insanlarımızı tiyatrocuları, basın emekçilerini ve bütün emekçileri işçi sınıfı etrafında birleşmeye ve işçi sınıfının iktidarını kurmaya çağırıyoruz.”

İŞÇİ GENEL BAŞKAN

2 Ocak 1964’te Sivas Zara’da doğan ve ilköğrenimine köy okulunda başlayan Aslan, dönemin koşulları nedeniyle liseyi bitirmeden işçiliğe başladı. 1979 yılından 2000 yılına kadar cam, metal, tekstil ve kimya iş kollarında çalıştı. 2002 yılında gıda iş kolunda çalışmaya başladı. İlk olarak Gıda-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanlığına, 2004 yılında ise Gıda-İş Genel Sekreterliğine seçildi. Üç dönem Gıda-İş Genel Sekreterliği görevini sürdürdükten sonra, Gıda-İş’in 29 Kasım 2015 tarihinde yapılan 32. Olağan Genel Kurulunda Gıda-İş Genel Başkanlığına seçildi. 3 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen Gıda-İş 33. Olağan Genel Kurulunda yeniden Gıda-İş Genel Başkanı seçilen Aslan, 14-16 Şubat 2020 tarihlerinde düzenlenen DİSK 16. Genel Kurulunda DİSK Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Emek Partisinin (EMEP) kurucu üyeleri arasında yer alan Aslan, kuruluşundan bu yana EMEP’te partisinin en alt organından MYK üyeliğine kadar çeşitli kademelerde görev aldı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş