Salı, Kasım 28, 2023
Ana SayfaEMEKEmekliler: "20 Yılda Cebimizden Eksileni İstiyoruz"

Emekliler: “20 Yılda Cebimizden Eksileni İstiyoruz”

Emekliler: “20 Yılda Cebimizden Eksileni İstiyoruz”

Kartal/ Yüksel Fırat

Birleşik Emekliler Sendikası  emekli maaş artışı öncesi Kartal’da seslendi: “Sadak değil 20 yılda cebimizden eksileni istiyoruz” dedi.

Birleşik Emekliler Sendikası giderek kitleselleşen eylemleri ile bu kez Kartal’da gerçekleştirildiği basın açıklaması ile “amasız, fakatsız, lakinsiz ve insanca yaşam ücreti istiyoruz” dediler.

Basın açıklamasını okuyan Birleşik Emekliler Sendikası Genel Başkanı Mahmut Şengül maaş artışının 20 yıl önceki emeklinin alım gücüne göre verilmesini talep ettiklerini söyledi.

Şengül; TÜİK’in 3 Ocakta  enflasyon verilerini açıklayacağına dikkat çekerek; “TÜİK’in açıklayacağı rakamlar bizlerin çarşı, pazar alışveriş rakamlarını yansıtmadığı gibi bizlerin hissettiği yüksek enflasyon verilerinin çok altında.

Bizler Emekli maaş artışlarımızı TÜİK’in verilerine göre değil 20 yıl önceki Emeklinin alım gücüne göre verilmesini talep ediyoruz.

20 yıl önce en düşük emekli aylığı asgari ücretin Yüzde 35 fazlasıydı. Buda şu anlama geliyor; Asgari ücret 8.506TL Yüzde 35 fazlası 3.000TL topladığımızda bugün elimize geçmesi gereken en düşük Emekli aylığı 11.500TL’dir. Bizler yeni bir şey değil 20 yılda bizden alınanın geri verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Şengül diğer taleplerini ise şöyle sıraladı:

Bayramlarda verilen 1.100TL’nin asgari ücret düzeyine yükseltilmesi

Kışın her ay 1.000TL yakacak yardımı yapılması

Sağlıkta emekliden katkı payının kaldırılması

Emekliler kitlesel olarak katıldıkları basın açıklamasının ardından halaylarla bitiridiler eylemi.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı