Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaPOLİTİKAEMEP milletvekili adaylarını tanıttı: "Birlikte değiştireceğiz, birlikte kazanacağız!"

EMEP milletvekili adaylarını tanıttı: “Birlikte değiştireceğiz, birlikte kazanacağız!”

Emek Partisi, Ankara’daki Nergis Kültür Kongre Merkezi’nde düzenlediği toplantıyla milletvekili adaylarını tanıtıp seçim bildirgesini ve kadın bildirgesini açıkladı.

 

Evrensel‘in haberine göre, Seçim çalışmalarına “Tek adam düzenine son! Halk kazanacak, emekçiler kazanacak” sloganıyla başlayan Emek Partisi (EMEP), Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında Yeşil Sol Parti listelerinde yer alan adaylarını bugün Ankara’da düzenlediği toplantıyla tanıttı.

Ankara’daki Nergis Kültür Kongre Merkezi’nde saat 11.00’de başlayan aday tanıtım toplantısında EMEP, seçim bildirgesini ve kadın bildirgesini de açıkladı.

Belediye emekçileri, toplantının gerçekleştiği salona “Emek bizim, adaylar bizim” ve “İş, ekmek, özgürlük” sloganlarıyla geldi.

Fotoğraf: Damla Kırmızıtaş/Evrensel

AKDENİZ: DEPREM SUÇLARININ HESABINI HEP BİRLİKTE SORACAĞIZ

Seçim bildirgesini açıklayan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, daha önce açıkladıkları ittifak programını hatırlatarak, “Çok uğraştık ve nihayet 24 Eylül’de Emek ve Özgürlük İttifakı’nın partileri ve güçleri olarak Emek ve Özgürlük İttifakı’nı ilan ettik. Bir mücadele ittifakı doğdu. Türkiye işçi sınıfı ve ezilen halklara ışık oldu. Şimdi bir son derece kritik bir seçimin ön gününde Emek ve Özgürlük İttifakı bir seçim ittifakı olarak da yola devam etmeye karar verdi. Yolumuz açık olsun” diye konuştu.

Fotoğraf: Damla Kırmızıtaş/Evrensel

“İşçi sınıfının devrimci partisi olan, sosyalist bir parti olan, kökleri ve geleneği derin olan, geleceğe yürüyen bir partinin seçim platformunu, EMEP’in seçim beyannamesini paylaşıyoruz” diyen Akdeniz, bildirgedeki bazı başlıklara değindi. Akdeniz “Tabii ki önceliğimiz deprem. Deprem suçlarının hesabını bunlardan hep birlikte soracağız! Onların yanına kâr kalmayacak bu düzen. Deprem suçluları yargı önüne gelecek ve bunun hesabını soracağız” dedi.

Fotoğraf: Damla Kırmızıtaş/Evrensel

DEMOKRASİ, BARIŞ VE TEMEL HAKLAR

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz’in okuduğu seçim bildirgesinde, ülkenin demokratikleşmesi, barış, temel haklar, çalışma ve yaşam koşulları için sıralanan bazı maddeler şöyle:

 • Tek adam tek parti yönetimine tüm kurum ve uygulamalarıyla birlikte son verilmelidir. En kısa sürede halkın seçtiği temsilcilerden oluşan bir kurucu meclis tarafından, halkın en geniş kesimlerinin katılımıyla yeni bir anayasa hazırlanmalı ve halkın onayına sunulmalıdır.
 • Valilik, kaymakamlık gibi tüm atanmış kurumlar kaldırılmalı, bölge ve yerellerde yönetim yetkisi seçilmiş yerel meclislerde olmalıdır. Seçilmiş vekil, temsilci ve görevlilere ödenen ücretler kalifiye işçi ücretlerinin ortalamasını aşmamalı ve bunların görevden alınması, yerlerine yenilerinin seçilmesi yetkisi yine halkta olmalıdır.
 • Yürütmenin yargıya müdahalesi son bulmalı, yargı her düzeyde bağımsız olmalıdır.
 • Düşünceyi yayma, basın ve haberleşme, toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkını engelleyen her türlü sınırlamaya son verilmelidir.
 • Yüzde 7 olan seçim barajı sıfırlanmalı, örgütlenme ve siyasal faaliyet yürütme özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmalıdır. Lokavt yasaklanmalı, sendikal barajlar kaldırılmalı, bütün işçi ve emekçilere sınırsız sendikal örgütlenme, her türlü grev ve toplu sözleşme hakkı tanınmalıdır.
 • Gerçek bir laiklik için din, devletten ve okuldan ayrılmalıdır. Belediyeler dâhil devletin tüm din, mezhep ve inançlarla, topluluklara verdiği destek ve tanıdığı ayrıcalıklar sona erdirilmelidir. Zorunlu din dersi kaldırılmalıdır.
 • Eğitim her kademede parasız, bilimsel, demokratik ve anadilinde olmalıdır. YÖK kaldırılmalıdır.
 • Sağlıkta özelleştirmeye son verilmeli, tüm sağlık sistemi önleyici, nitelikli ve parasız sağlık temelinde yeniden örgütlenmelidir.
 • Kürt sorunu, tam bir ulusal hak eşitliği temelinde barışçıl ve demokratik temelde çözülmelidir. Zorunlu tek devlet dili uygulamasına son verilmeli, bütün uluslara ve ulusal topluluklara kamu hizmetlerinden ana dillerinde yararlanma ve ana dilde eğitim hakkı tanınmalıdır.
 • Sınır ötesi operasyonlar durdurulmalı, bölgenin yeniden paylaşımı için yürütülen yayılmacı politikalara son verilmelidir. Emperyalist ülkeler ve kurumlarla yapılmış açık, gizli siyasal ve askeri bütün anlaşmalar içeriği halka açıklanarak feshedilmelidir. NATO’dan çıkılmalı, başka ülkelerde bulunan üsler kapatılmalı ve askeri birlikler geri çağrılmalı.

GÜRKAN: TEK ADAM DÜZENİ DEĞİL, KADINLAR KAZANACAK

EMEP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara 1. Bölge 2. sıra milletvekili adayı Selma Gürkan da kadınların taleplerinin yer aldığı seçim bildirgesini açıkladı.

Kadınların 100 yıl önce bu toprakların emperyalist işgalden kurtuluş mücadelesinin parçası olduğunu hatırlatan Gürkan, “Bu topraklara siper olup savundular, işgalcilere karşı grev yaptılar, bağımsızlık için meydanlara koştular! Onlarca yıl bu ülkeyi kalkındıran fabrikalarında işçi, memleketi doyuran tarlalarda ücretsiz aile emekçisi, çayda, tütünde, pamukta mevsimlik yevmiyeli oldular! Hane içindeki tüm işler, tüm bakım emeği kadınların sırtına yüklendi. Kadınlar bu yüzyıllık Cumhuriyet’e herkesten çok emek verdi, en az karşılığı onlar aldılar!” dedi.

Selma Gürkan

Tüm toplum insanca yaşama koşullarına sahip olmadan kadınların omuzlarındaki yükün kaldırılmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Gürkan, “Kadınlar olarak kararlıyız. Kadınlar istihdam hakkını, eşit işe eşit ücret hakkını, insanca bir çalışma düzenini kazanacak. Nefret politikaları ve ayrımcı politikalara karşı eşitliği ve özgürlüğü hep birlikte kazanacağız. Şiddetsiz bir yaşamı, hayatlarımızı haklarımızı, güvenli kentleri kazanacağız. Örgütlenmenin yeri EMEP, mücadelenin yolu Emek ve Özgürlük İttifakı. 14 Mayıs’ta mührümüzün yeri Yeşil Sol Parti. Buradayız, hep birlikte değiştireceğiz, birlikte kazanacağız” dedi.

Gürkan’ın açıkladığı kadın bildirgesindeki başlıklar özetle şöyle:

 • EMEP kadınlara diyor ki; tüm yurttaşlar için sağlıklı, nitelikli ve ücretsiz barınma hakkı,
 • Tüm özel eğitim kurumları kamulaştırılmalı. Tüm çocuklara zorunlu, parasız ve kendi anadillerinde, evrensel bilim standartlarına uygun eğitim sistemi,
 • Tüm üniversitelerde cinsel taciz önleme birimlerinin kurulması, genç kadınların kulüp ve toplulukların önündeki tüm engellerin kaldırılması için birleşelim,
 • Kadınlar için yerinde sağlık taramalarının yapılması, meme, rahim, yumurtalık gibi kadın bedenine özgü kanser türleri için özel koruyucu tedbirler alınması ve üreme haklarının korunması, nitelikli ve kapsamlı gebe ve çocuk izlemi, sağlık emekçilerinin nitelikli sağlık hizmeti,
 • Sendikaların yönetim kademelerinde daha çok kadın temsilini sağlamak,
 • Kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl ile sınırlı bir çalışma yaşamı, kadınlar için babaya, kocaya bağlı olmadan sağlık ve emeklilik hakkı, sosyal güvence hakkı,
 • Kadınların eğitim olanaklarından eşit yararlanma hakkı,
 • Kadınların kamusal yaşama eşit katılımını sağlayacak şekilde çok dilli bir yaşama geçilmesi,
 • Mülteci kadınların anadilde eğitim, sağlık ve her türlü sosyal hizmetten faydalanabilmesi,
 • Kadınların iş gücüne katılımının önündeki ekonomik, sosyal, kültürel tüm engelleri kaldırması,
 • Cinsiyet, cinsel yönelim, din, milliyet üzerinden hiçbir ayrımcılık olmaksızın eşit işe eşit ücret,
 • Kadınlara doğumdan önce 2 ay, doğumdan sonra eşlere 6’şar aylık ücretli ve devredilemez izin. Her iş yerinde ve sanayi bölgesinde kreşlerin ve emzirme odaları. Her semtte ve köyde çocuk bakım yuvalarının açılması,
 • Hasta, yaşlı ve engellilerin bakımının kadınların sorumluluğu olmaktan çıkarılması,
 • Tüm kadınlara ücretli regl izni verilmesi,
 • Kadınlara ve LGBTİ’ler için işyerinde ayrımcılığa karşı cezai yaptırım ve eşit haklar
 • Tarım arazilerinde çalışan kadınların güvenliği,
 • 1 Mayıs ve 8 Mart’ta resmi tatil,
 • İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanması için, 6284 Sayılı kanunun tüm hükümlerinin eksiksiz uygulanması, uygulamayanların cezai işleme tabi tutulması,
 • Kadınların güvenle yürüyebileceği kentler için birleşelim.

Ardından adaylar tek tek sahneye çağırılarak tanıtıldı.

Fotoğraf: Damla Kırmızıtaş/Evrensel

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş