Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGENELEsin Köymen'in “toplumcu belediyecilik” anlayışı ve projeleri alkışlarla onaylandı

Esin Köymen’in “toplumcu belediyecilik” anlayışı ve projeleri alkışlarla onaylandı

CHP Maltepe Belediye Başkan adayı Esin Köymen yol haritasını ve ön hazırlık projelerini Maltepelilerle paylaştı. “Başarılı bir toplumcu belediyecilik örneğini sizlerle yaşamak, hayata geçirmek istiyoruz” diyen Esin Köymen kürsüde bir politikacı değil bir akademisyen gibi yaptığı sunumunu salona dolduran Maltepelilerde “toplumcu belediyecilik” anlayışını büyük bir dikkatle dinleyip alkışları ile onayladılar.

Esin Köymen, konuşmasını ve sunumunu iki bölünde yaptı. Birinci bölümde toplumcu belediyecilik anlayışını öne çıkararak,  ”Yerel yönetimde demokratik, katılımcı ve şeffaf bir sistemi birlikte oluşturmak öncelikli amacımız. Kamusal alanların tasarımından ulaşım sistemlerine, kentsel mekan düzenlemelerinden yerel hizmetlere kadar her aşamada eşitlik ilkesini esas alacağız.” dedi.

İkinci bölümde ise Maltepelilerin öne çıkan en acil taleplerinden hareketle çözülmek üzere projelendirilen çalışmalara ayırdı. Proje lansman toplantılarının uzunluğu ve sıkıcılığından uzak başarılı bir toplantı olarak gerçekleşti.

Esin Köymen, belediyecilik hizmetlerinde temel alacakları dokuz temel ilkeyi şöyle sıraladı:

  • Demokratik ve şeffaf yönetim
  • Ortak yaşam kültürü ve kentlilik bilinci
  • Belediye hizmetlerinin dağılımında eşitlik
  • Dayanışmaya öncülük eden belediyecilik
  • Üretici belediyecilik
  • Bilimsel planlama ilkelerine uygun ve halkçı kentsel dönüşüm
  • Nitelikli hizmet – üretken emek – nitelikli çalışma koşulları
  • Doğal ve kültürel varlıkların korunması
  • Gelişmeye açık olma

Köymen bu ilkeleri “birbiriyle yarışan değil besleyen ve bizim hizmet anlayışımızı geliştiren yol haritamız olacak. Başarılı bir toplumcu belediyecilik örneğini sizlerle yaşamak, hayata geçirmek istiyoruz.” diyerek tanımladı.

Maltepe Belediye Başkan adayı Esin Köymen konuşmasının devamında şunları belirtti;

Yerel yönetimde demokratik, katılımcı ve şeffaf bir sistemi birlikte oluşturmak öncelikli amacımız. Kamusal alanların tasarımından ulaşım sistemlerine, kentsel mekan düzenlemelerinden yerel hizmetlere kadar her aşamada eşitlik ilkesini esas alacağız.

Bu itibarla; Maltepe’nin geleceği için atacağımız adımlarda, planlı kentleşme ve afetlere hazırlıklı olma sorumluluğumuzu ön planda tutuyoruz. İlçemizin ihtiyaçlarını detaylı olarak tespit ederek, bu ihtiyaçların karşılanmasına yönelik projelerimizi mesleki ve teknik ilkeler doğrultusunda oluşturduk ve oluşturmaya devam edeceğiz.

Halkın sağlıklı ve güvenli konut hakkına erişimi için yapılabilecek tüm çalışmaları detaylandırıyoruz. Yerel yönetimin, orta ve dar gelirlilere yönelik sağlıklı konutlar üreterek, ucuz kiralama yöntemiyle barınma sorununun çözümüne sosyal konut politikalarının geliştirilmesine katkı sağlayacağız.

Barınma / konut hakkını merkeze koyan, planlamacılık esaslarına uygun bir “Kentsel Dönüşümü” hayata geçireceğiz. Kentsel dönüşümde, yurttaşların haklarını korumak ana prensiplerimizden olacak. Mimarlar odasında çabamız buydu. Belediye yönetiminde de yurttaştan yana bir kentsel dönüşümü uygulama şansını bulacağız.

Eğitim, kültür ve sanat gibi alanlarda toplumsal katılımı teşvik edecek bir modeli hayata geçireceğiz. Küçükyalı Kültür Merkezi, kültür ve sanat alanında sadece Maltepe için değil, Anadolu yakası için önemli merkezlerden biri olacak.

Yaşlılar, çocuklar, kadınlar ve engelliler olmak üzere, fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamada dezavantajlı olan tüm bireyleri gözeten bir yerel yönetim modeli oluşturma sorumluluğunu üstleniyoruz.

Emekli sosyal yaşam merkezi ile emeklilerin üretim süreçlerine devamını ve sosyalleşebilmelerini sağlayacağız. Engelsiz yaşam merkezi ile yalnızca rehabilitasyon değil engelli bireylerin istihdam sorununu da çözeceğiz.

Kadın istihdamı merkezi ve kadın sığınma evi, esas olarak ise tüm projelerimiz kadınların eşit katılımı hedefiyle hayata geçirilecek.

Gençlerin eğitim hayatlarına yönelik “burs”, “yurt”, “mesleki eğitim merkezleri” gibi temel ihtiyaçlarını gidermenin yanı sıra sosyalleşebilecekleri “semt gençlik evlerini” de Maltepe’ye kazandıracağız.

Maltepe’de başta su sporları olmak üzere; bütün spor branşlarının en iyi şekilde yapılabileceği mekanları sağlayacağız. Küçükyalı Su Sporları Merkezi, bugün Maltepe’deki ciddi bir ihtiyacı giderecek. Kültür ve Spor Kompleksi ile birçok profesyonel sporun yapılabileceği bir alanı Maltepe’ye kazandıracağız. Maltepe’deki “amatör spor kulüplerine” sağlayacağımız desteklerle, tesis ve eğitmen ihtiyaçlarını gidereceğiz.

Maltepe’de yapacağımız kreşler ve diğer tüm projelerimizde çocuk haklarını temel alan ve çocukların hizmetlerden yararlanabilecekleri koşulları oluşturacağız.

Yeşil alanlara erişilebilirliğin, sağlıklı bir toplumun temel ihtiyaçlarından olduğu bilinciyle yeşil alanları arttıracağız. Kentte yaşayanların yürüyüş mesafesinde ulaşabilecekleri yeşil alanları Maltepe’ye kazandıracağız. Yaşam vadileri ve yaşam koridorları Maltepelilerin nefes alabilmesini sağlayacak.

Kentin hafızası olan doğal ve kültürel varlıkların korunmasını ve geleceğe aktarılmasını sağlayacağız. Beşçeşmeler, Küçükyalı Arkeopark, Süreyyapaşa Köşkü, Başıbüyük Merkez Camii, Ceneviz Kalıntıları, Daverbaba Tekkesi gibi tarihi alanların restorasyonu ve kimliklerine uygun olarak yeniden kullanımını, sit alanlarının dokusunun korunması ve iyileştirilmesini yapacağız.

“Kent Hakkı, Maltepe Halkı İçin” diyerek çıktığımız yolda kentimizi, her yönüyle her an yaşayan “Maltepe’de Yaşam Var” diyebileceğimiz bir yer haline getirmek ana hedefimizdir. Sizlerle paylaştığımız projelerimiz bu iki ana söylemimiz çerçevesinde belirlenmiştir. Önümüzdeki 5 yıl çok çalışarak projelerimizi sizlerin de katkısıyla hayata geçireceğiz.

Bu yolculuğumuzda sizlerin desteği ve yol arkadaşlığı bize güç veriyor.”

Proje tanıtımını aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz:

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı