Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGÜNCELFaruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'ne iki erkek imparator tamarin geldi

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’ne iki erkek imparator tamarin geldi

Güneybatı Amazon havzasının endemik türlerinden olan imparator tamarin maymunlarından iki erkek tamarin FYZoo ailesinin en yeni sakinleri oldu.

Koruma altında 160’ın üzerinde canlı ve 300’ün üzerinde bitki türü ile otuz yıldır faaliyet gösteren Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’na yeni üyeler katıldı. Tehlike altındaki türleri korumak ve nesillerinin devamını sağlamak amacı ile çalışmalarını yürütmeye devam eden FYZoo, iki erkek imparator tamarini korumaya aldı.

Koruma altında olan 160’ın üzerinde canlı ve 300’ün üzerinde bitki türü ile zengin botanik atmosferi içinde ziyaretçilerini ağırlayan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’na iki yeni üye katıldı.

Güneybatı Amazon havzasının endemik türlerinden olan imparator tamarin maymunlarından iki erkek tamarin FYZoo ailesinin en yeni sakinleri oldu.

Sosyal yapısı ve kompleks grup dinamikleriyle bilinen imparator tamarinler, dikkat çekici uzun ve beyaz bıyıklarıyla parkın en etkileyici canlıları arasında yer alıyor. Tamarinler, yavrularının doğumu ve bakımını tüm grup üyeleri tarafından kolektif bir sorumluluk olarak görüyor. Aralarındaki oyun ve yiyecek paylaşımı ise bu etkileyici türün sosyal etkileşimlerinin temelini oluşturuyor.

Habitatlarının tahrip edilmesiyle nüfusları azalan imparator tamarinler için FYZoo, onların doğal yaşam koşullarına ve ekolojik ihtiyaçlarına uygun bir ortam sağlayarak hayatlarını devam ettirmeyi amaçlıyor.

Bu nadir ve büyüleyici maymunların günlük yaşamlarına FYZoo’da tanıklık edilebilir.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı