Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaGENELGenel İş Genel Merkezi seçimi kaybedenlere yeni şube kurdu

Genel İş Genel Merkezi seçimi kaybedenlere yeni şube kurdu

Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube  yöneticileri ve üyeleri basın açıklaması düzenleyere DİSK Genel İş Genel Merkez tarafından şubenin bölünmesine ve kongrede en az oy alan Murat Aydoğan’nın başkan olarak atanmasına  tepki gösterdi.

Genel-İş Genel Merkezinin aldığı karar ile Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Ataşehir’den sonra bir kez daha bölündü. 1 No’lu Şube’ye bağlı olan Kartal Belediyesi işçileri, yeni kurulan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 4 No’lu Şube’ye dahil edildi. Yeni kurulan şubenin başkanlığına ise bir önceki seçimde en az oy alan  Murat Aydoğan’ın atanması tepkilere neden oldu. İşçiler, Genel İş Sendikasından istifa etmeye başladılar.

Evrensel’in haberine göre, DİSK’e bağlı Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube 9. Olağan Genel Kurulunu ocak ayı içerisinde gerçekleştirmiş, 4 listenin yarıştığı genel kurulda seçimi Nazan Gevher Çam Ay başkanlığındaki yeşil liste kazanmıştı. Seçimlerin üzerinden iki aydan az bir vakit geçmişken Genel-İş Genel Merkezi, İstanbul Anadolu Yakası 4 No’lu Şubenin kurulmasını kararlaştırmış, Nazan Gevher Çam Ay’ın şube başkanlığını yaptığı 1 No’lu şubeye bağlı olan Kartal Belediyesi, Tepe Servis, Euroserve Hizmet ve İşletmecilik başta olmak üzere 12 işyerinin yeni kurulan şubeye bağlandığını duyurmuştu.

Yeni bir şube kurulması ve 1 No’lu Şubeye bağlı işyerlerinin bu şubeye aktarılmasına tepkiler sürerken, yeni şubeye 9. Olağan Genel Kurulda seçimi kaybeden Murat Aydoğan ve Ozan Gökdemir’in atanması Kartal Belediyesi işçileri içerisinde tartışmaları hararetlendirdi.

Kartal Belediyesinden bir işçi, “Bu uygulama kesinlikle antidemokratik bir uygulamadır. Yeni bir şube kurulacaksa, bunun bir ihtiyaç olduğu düşünülüyorsa bunun gerekçeleri sunulmalıdır. Bunlar yapılmadı. ‘Yeni şube kurulmuştur, şu şu işyerleri yeni şubeye geçirilmiştir’ diye bir yazı geldi. Bu bir yanıyla işçinin iradesinin gaspedilmesi anlamına gelmektedir” dedi.

Başka bir işçi de “İşçiler delegeler şube yöneticilerini seçmiş, hangisinin bu yönetimde olacağını hangisinin olmayacağını sandık kurarak, oylama yaparak belirlemiş. Genel merkez bu oylamaya da işçinin iradesine de karşı çıkıyor. İşçilerin yönetimde istemediği, seçimi kaybeden adayları tepeden bir atamayla yeni kurulan şubenin başına getiriyor. Tüzükte dışarıdan atamanın yapılabileceği gibi bir ibare var ancak seçimi kaybeden, işçinin istemediği birilerini yönetici yapmak zorunda mısınız? Kaldı ki mevcut 1 No’lu Şubenin Kartal Belediyesinden sorumlu yöneticileri vardı, hiç olmazsa bu yöneticiler yeni kurulan şubenin yönetimine alınsaydı” diye konuştu.

ŞUBENİN BÖLÜNMESİNE TEPKİ

Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu şube üyeleri ve yöneticileri, genel merkez kararıyla şubenin bölünmesine tepki gösterdi.

Şube binası önünde yapılan açıklamayı okuyan İşçi Temsilcisi Cebrail Hasdemir, “Belediyelerdeki kayyum zihniyeti ne kadar antidemokratikse, sendikadaki kayyumculuk da aynı mantıkla yürütülmektedir” dedi. Belediye yönetiminin de işçiyi değil belediyenin çıkarlarını gözetecek bir şube için alternatif bir şube arayışına girdiğini ifade etti.

İşçi iradesinin yok sayıldığını dile getiren Hasdemir, “Yağma yok, bizler buradayız ve bu düzeni yıkarak, yeniden Kemal Türkler, Abdullah Baştürklerin mirasını ve mücadelesini sahiplenerek mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Eylemde söz alan bir başka belediye işçisi de iradelerinin gasbedildiğini ifade ederek, “Delege seçimlerine, şube seçimlerine hazırız. Birlikte kazanacağız, birlikte yöneteceğiz” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş