Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIGökhan Yüksel'in seçilmesi üç temel algının yıkılmasını da başardı

Gökhan Yüksel’in seçilmesi üç temel algının yıkılmasını da başardı

Seçim sonuçları bir çok yönüyle değerlendirmeyi gerektirmektedir. Ancak Kartal için çok önemli olan üç temel algıya öncelikle dikkat çekmek istiyorum.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in seçilmesi Kartal’da egemen güçlerce yaratılmış üç temel algının yıkılmasını da beraberinde getirdi.

Bunlardan birincisi: “Kartal’da Alevi aidiyeti olan birinin kazanması mümkün değildir.” anlayışıdır. Gökhan Yüksel’in seçilmesi gösterdi ki, bu algı gerçekçi değil. Gerçek olan” tek adam rejimi” karşısında tüm aidiyetlerden halkın birleşebildiğidir.

Bunlardan ikincisi: “emek ve demokrasi güçleri ile Kürt seçmene güvenilmez” denilerek, emek ve demokrasi güçleriyle CHP seçmeni arasına kalın duvar örme anlayışıdır. Seçim sonuçları gösterdi ki, bu algı gerçekçi değil. Gerçek olan emek ve demokrasi güçlerinin ” tek adam rejimi” karşısında tarihsel sorumlulukla yaklaştıklarıdır.

Bunlardan üçüncüsü:” Yönetme görevinin yaşlılara has” olduğudur. Seçim sonuçları gösterdi ki, bu algı gerçekçi değil. İstanbul’un en genç adayı Gökhan Yüksel’e verilen her oy gençlerin yönetebileceğine olan inancın kanıtıdır.

Gökhan Yüksel seçilerek bu üç önemli algıyı kırmıştır. Egemen güçlerce yaratılmış ve Kartal halkına dayatılmış bu algıların kırılması tarihsel önemdedir.

Kartal halkı “tek adam rejimi” karşısında yeni bir süreç başlatmıştır.

Aidiyetler üzerinden halkın bölünmesine karşı “tek adam rejimi” karşısında birlik;

Emek ve demokrasi güçleri arasına örülen duvarları yıkıp ” tek adam rejimi” karşısında birlikte mücadele.

Gençliğin, mücadelenin ve yönetmenin dışına itilmesine karşı, gençlerin politikaya ve yönetmeye daha aktif katılımı için gençlere çağrı olmuştur.

Tüm bunlar Kartal Belediye’sini “tek adam rejimi ve anlayışı” karşısında demokratik ve halkçı bir anlayışla yönetilmesinin koşullarını yaratmıştır. Bu üç algıyı yıkan halk birlikte yönetmeyi de başaracaktır.

Yeter ki, “Bu halka güvenilmez” algısını da yıktığımız algılardan hareketle yıkmasını başaralım.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş