Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaKARTALHâlâ Mülksüz ve Çıplak Mesut Kara Kartal'da Söyleşti

Hâlâ Mülksüz ve Çıplak Mesut Kara Kartal’da Söyleşti

Hâlâ Mülksüz ve Çıplak Mesut Kara Kartal’da Söyleşti

Kartal/ Yüksel FIRAT

Çıplaklığı olduğu gibi görünmek, göründüğü gibi olmak, düşündüğü, gelecek ütopyasında düşlediği, önerdiği gibi yaşamak anlamında kullanan Mesut Kara hâlâ Mülksüz ve Çıplak olarak Kartallı bir yazar olarak Kartallı okurlarıyla buluştu.

Hasat Sanat Atölyesinde gerçekleşen söyleşi ve imza etkinliğinde Gazeteci-Yazar Mesut Kara kendi yaşamının ağırlıklı olarak İstanbul’daki izlerinin peşine düştüğü Klaros Yayınları tarafından yayımlanan “Bir Uyumsuzun Hatıra Defteri” kitabı üzerine söyleşti.

Mesut Kara doğup büyüdüğü Kartal’da başladığı yazım hayatı için; “Doğup büyüdüğüm Kartal, yazlık-kışlık salonlarıyla bir sinema cenneti gibiydi. O salonlarda sayısız film izleyerek geçti çocukluğum. İzlediğim filmlerde unutulmaz oyuncular tanıdım. Çocukluk yıllarımdan bu yana beyazperdede izlediğim filmlerden tanıdığım, sevdiğim, mahalle komşularımız gibi yakın bulduğum unutulmayan oyuncuların sinemadan ya da hayattan koptuktan sonra unutulup gitmeleri, salondan çıktıktan sonra “Ne yapıyorlar, neredeler, hayattalar mı gibi sorularla evlerimize dağılmamız o yıllardan bu yana içimde bir sızıydı, hep bu vefa borcuyla yaşadım. Yaşam öykülerini, sinema serüvenlerinin izini sürme düşüncesi o günlerde oluşmuştu” diyerek tanımladı.

1980 Yılında işe başladığı Kartal Uzunkaya Çarşısında bu kez kitaplarını imzalayan Mesut Kara “Bir Uyumsuzun Hatıra Defteri” kitabında 1980 yılını şöyle anlattı; Bütün toplumsal bağlarımızın, arkadaşlık ilişkilerimizin koptuğu, insanların gittikçe yalnızlaştığı, sonu belirsiz yeni bir dönemin başladığı o tedirgin günlerde, ben de her kapısında askerlerin nöbet tuttuğu Uzunkaya Çarşısında, Adidas’ta işe başladım”

Otobiyografik bir anlatı olan kitapta Kartal ve İstanbul anıları edebiyatsever okurları geçmişine de götürmesi söyleşinin önemli bir özgünlüğü oldu.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı