Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELHalk çözüm, Pendik Belediyesi, diyalog deyip topu taca attı

Halk çözüm, Pendik Belediyesi, diyalog deyip topu taca attı

Pendik Belediyesi önünde toplanan  Ertuğrulgazi, Sülün ve Yayalar halkına, Pendik Belediyesi çözüm yerine diyaloğa devam kararı verdi.

Yüksel Fırat/Pendik

Pendik Ertuğrulgazi, Sülün ve Yayalar halkı 29 Şubat halk toplantısında bir sonraki gün Pendik Belediye ile yapılacak görüşmede olumlu bir sonuç alınamaz ise Pendik Belediye Meclisi’nin son kez toplanacağı 4 Mart günü Pendik Belediyesi önünde toplanılacağı kararı almıştı.

Halk bugün bini aşkın kitle ile bugün Pendik Belediye’si önünde toplandı. 8 maddede ifade ettikleri taleplerini içeren önergenin Pendik Belediye Meclisi tarafından kabul edilerek yasallaşmasını istediler.

Halkın Pendik Belediyesi’nden otobüs talepleri reddedilmesine rağmen kendi olanakları ile en kitlesel bir biçimde sabah saat 8’den itibaren belediye önünde toplanmaya başladı kitle. Gönüllü Avukat Erbay Yucak’ın eşliğinde halk taleplerini hep bir ağızdan bir kez daha dile getirdiler ve görüşmeye gidecek heyetin arkasında olduklarını belirttiler.

Halkın dile getirdiği taleplerin ana başlıkları:

1 Pendik Belediyesi tarafından Milli Emlak’tan “4706 sayılı Kanun hükümlerine göre” üzerinde yaşayanlara satılmak üzere devralınan arazinin tamamı alandaki hak sahiplerine “emlak vergisine esas sokak rayiç değerleri baz alınarak” söz konusu 13 parselde yaşayan hak sahiplerine satılmalıdır.

2 İmar uygulaması işlemindeki “donatı alanına ayrılma maksadıyla” yapılan kesinti oranları gözden geçirilmeli ve yeniden düzenlenmelidir.

3 Satış alanı miktarı ve kesinti oranları hukuka uygun düzenlendikten sonra imar uygulaması sonrasında plandaki konut/ konut+ticaret alanlarında hala kalan kamu paylarının, arsa sahiplerine hisseleri oranında ve 4706 sayılı kanun hükümlerine göre satışı gerçekleştirilmelidir.

4 Parsel büyüklükleri gözden geçirilmeli, hak sahiplerinin eğilimleri ve teknik imkanlar doğrultusunda yeniden düzenlenmelidir.

5 Maliye Hazinesince devredilen 1.414.000 m2 alanda, toplam 13 parselde, adaletsiz olan uygulamaların düzeltilmesini istiyoruz.

6 Alandaki hak sahipleri arasında eşitlik hukukunu bozan uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Bu durum düzeltilmelidir.

7 Alanda hukuki sürecin devam etmesi nedeniyle henüz satış işlemleri tamamlanmayan E 16 ve 21 parseldeki komşularımızın durumu açıklığa kavuşturulmalı, çözüm bulunmalıdır.

8 Süresi içerisinde başvuramadığından, eksik tespit yapıldığından, evrak tamamlayamadığından v.b. çeşitli nedenlerle hak sahibi olduğu halde satış işlemi yapılamamış komşularımız için yeniden süreç işletilmesi yönünde karar alınmasını;

Pendik Belediyesi önünde toplan halk bu taleplerini dile getirerek heyetini Pendik Belediyesi Meclisi’nde grubu bulan partilerle görüşmeye ve meclis toplantısına katılmaya gönderdi.

Pendik Belediyesi Meclis toplantısına yer olmadığı bahane edilerek Kartal’ın Sesi gazetesi olarak içeriye alınmadığımızdan. Süreci Pendik Belediyesi Meclisi canlı yayınında takip etmek zorunda kaldık.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Uyanık, “Yani çözümsüzlük önermiş”

Pendik Belediyesi Meclisi oturumunda CHP Grup Başkanvekili Hayriye Uyanık Ertuğrulgazi için geçen ay hem CHP hem de Ak Parti önerge verdik. Önergemize aldığımız cevapta çözüm olarak yine Hazine ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gösterilmiş. Belediye bugüne kadar bu süreci nasıl yönetiyordu ise yine aynı çözümleri önermiş. Yani çözümsüzlük önermiş. Halbuki çözüm Pendik Belediyesi’nde Pendik Belediyesi sorunu çözüme kavuşturmalıdır.” dedi.

Belediye Başkanı Cin “mutabakat zaptı tutanaklar imzalandı”

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin mahallelinin oluşturduğu heyet bizim teknik heyetle bir araya geldi maddeler bazında görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde hem Ertuğrulgazi’deki yetkili arkadaşların hem bizim yetkili, teknik arkadaşlarımızın yüzde 90 mutabakatı ile bir format oluşturuldu. Orda bundan sonraki süreçte yapılacaklarla ilgili, süreçle ilgili arkadaşlarımız bilgilendirildi” dedi. Cin devamında “mutabakat zaptı tutanaklar imzalandı” dedi.

Halk süreci yeniden değerlendirecek

Pendik Belediyesi Meclisi oturumunun ardında kitleye açıklama yapan heyet bir yazılı cevap aldıklarını ancak 8 maddeli bir talep listesi olduğundan burada ayaküstü değerlendirmenin mümkün olmadığını belirtti. En kısa zamanda yine kitlesel bir toplantı yapılarak değerlendirme kararı alındı.

Belediye Başkanı Cin’in “mutabakat zaptı, tutanaklar imzalandı” açıklamasına açıklık getirildi

Heyette yer alan Şehir Planlamacı Özgür Temiz, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’in “mutabakat zaptı, tutanaklar imzalandı” açıklamasına tepki göstererek, “bu beyan doğru değildir. Sizin adınıza gittiğimiz yerde bir belge imzalamadık. Varsa bu belgeyi ortaya çıkarması lazım yoksa bu ifadeyi düzeltmesi lazım” dedi.

Bu açıklamanın ardından Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Emil ve İBB Meclis Üyesi Öznur Canayakın kitleye “Başkanımız biraz önce karşılıklı mutabakat varıldı” dedi Ancak böyle bir mutabakat metninin olmadığını sadece toplantı tutanaklarının imza altına alındığını belirterek düzeltmeye gitti.

Balyalı “30 yıldır söylenen yalanlar devam etti”

CHP Pendik Meclis Üyesi ve Belediye Başkan adayı Tarık Balyalı’da oturum sonrası kitleyi selamlayarak, “30 yıldan beri büyük bir mücadele yürütüyorsunuz. Gücümüz yettiği kadarıyla her zaman yanınızda olmaya çalıştık. Bugün Belediye Meclis toplantısı da gerçekleşti ve size 30 yıldır söylenen yalanlar devam etti. 30 yıldır söylenenler bugün hala geçerli. Geçen ay verdiğimiz önergeye ilişkin bugün bir cevap verildi. Top yine Hazineye ve Bakanlığa atıldı. Oysa biliyoruz ki, bu sürecin mimarı aslında Pendik Belediyesi’dir. Pendik Belediyesi bu konuda topu taca atmayı tercih etti. Önergeye son dakika verdikleri cevapla, meseleyi havada bıraktılar. Her hangi net bir cevap verilmedi. 30 senedir olduğu gibi ‘seçimlerde sonra bakarız’ noktasına geldi. Ve 30 senedir söylenen yalanlar bugün tekrar, tekrarlanmış oldu. Ama çaresizi değilsiniz. Yalnız değilsiniz. Koşullar ne olursa olsun bugüne kadar nasıl destek olduysak, bundan sonrada size destek olmaya devam edeceğiz ve sorunları birlikte çözeceğiz” dedi.

Emek Partisi Pendik Belediye Başkan adayı Cemal Çoban

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Emek Partisi Pendik Belediye Başkan adayı Cemal Çoban’da günü eylemcilerin yanında geçirerek destek oldu. Çoban, “Pendik Belediyesi ve Belediye Başkanı Ahmet Cin’in oyalama taktiğine halkın bu örgütlü gücüne taleplerinin kabul edilmesi için destek olacağız” dedi

Halk büyük bir halk buluşması örgütlemek üzere saat 13 civarı Pendik Belediyesi önünde ayrıldı.

Fotoğraflar için bağlantıya gidiniz:https://www.facebook.com/kartalinsesi.org/posts/pfbid02WxQrPWdvkAdmpHHEtBu3wiwVDgxb2tsutrYsphfU3cBT7J29n39NCCz4BLzPWVHxl

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı