Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANATHAYAL KURMAYA ÇAĞIRAN "MASAL FESTİVAL"İ BAŞLADI

HAYAL KURMAYA ÇAĞIRAN “MASAL FESTİVAL”İ BAŞLADI

3 Gün 3 Gece Sürecek Masal Festivali’nin açılışı, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile Masal Müzesi’nin küratörü yazar ve şair Sunay Akın’ın katılımıyla yapıldı.

Kartal Belediyesi tarafından açılan ve açıldığı günden bu yana ziyaretçi akınına uğrayan                    Türkiye’nin ilk ve tek Masal Müzesi, kapılarını bu kez ‘Masal Festivali’ için açtı

Toplam üç gün üç gece sürecek festivalin açılışına aileleriyle beraber katılan çocuklar çeşitli aktivitelere katılarak doyasıya eğlendi. Çuval yarışı, halat çekme yarışması, illüzyon gösterileri, çeşitli boyama, karikatür ve atölye çalışmalarında vakit geçiren çocuklar mutluluğu yaşadılar.

Üç gün üç gece sürecek olan festivalde çocuklar, masal tadında gerçek hayal dünyaları yaratacak ve yetişkinler çocuklukların hayal dünyalarında sevgiyi, barışı ve gerçekliği görecekler.

Yakacık’a sefer yapan minibüslerin yolcuları çocuklardı. Onlar aileleri ile birlikte hayale, Masal Festvali’ne gidiyorlardı. Birçok sanatçı, yazar ve eğitimcinin katılımı ile atölye çalışmaları, söyleşiler, konserler, tek kişilik performanslar ve animasyon gösterilerinin yer aldığı festival onları bekliyordu.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Sunay Akın da programlarından çok önceden Masal Müzesi’ne gelerek çocuklarla ve katılımcılarla birlikte oldular, sohbet edip fotoğraf çektirdiler. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, birim müdürleri, çok sayıda yazar ve oyuncu her yaştan vatandaşla birlikte bir masal dünyası oluşturdular.

“Çocukların Hayal Dünyalarını Genişletmek İçin Gayret Gösteriyoruz”

Festivalin açılışı konuşmasını yapan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “Bu güzel müzede 7’den 77’ye birçok misafirimizi ağırladık. Bugün burada üç kuşağı birden ağırlıyoruz. Dede torunuyla, anne çocuğuyla kısacası herkes kendisinden bir parça buluyor. Müzemizi ziyaret eden konuklar Adile Naşit ile geçmişini, çocuklarımızla masal kahramanlarıyla günümüzü hatırlıyorlar. Çocuklar Masal Müzesi’nde bazen resim bazen de karikatür yapıyorlar. Kısacası edebiyatın ve sanatın bütün alanlarında çocukların hayal dünyalarını genişletmek için gayret gösteriyoruz. Biraz olsun cep telefonu, televizyon ve teknoloji bağımlılığından herkesi kurtarmak adına ve iyi vakit geçirmeleri üzerine, güzel bir sanat merkezini ve bu organizasyonunu burada icra ettik. Bugün de yine çalışma arkadaşlarımızın hayal gücü ile birlikte 3 gün 3 gece sürecek olan Masal Festivali’miz başlıyor. Çalışma arkadaşlarımızın organize ettiği ve değerli sanatçımız Sunay Akın’ın ve diğer sanatçı misafirlerimizin da bizleri yalnız bırakmadığı bugünde siz değerli komşularımız ile birlikte bu güzel festivale ev sahipliği yapıyoruz.”

“Sevgi, kardeşlik ve güler yüzle bu ülke daha güzel yarınlara ulaşacak”

Başkan Gökhan Yüksel “Kimi karikatür çiziyor, kimi duvar boyuyor. Kimi bir yazarların hikayelerini okuyor. Velilerimiz çocuklarımızın hikayelerle ve masallarla gelişimlerini nasıl ilerleteceklerine ilişkin seminerlere katılmaktalar.  Kısacası 7’den 77’ye herkesin kendinden bir parça bulduğu bu festivale ev sahipliği yapmak, çocuklarımızın ve sizlerin hayal gücünü hayal dünyasını genişletmek bizlere mutluluk veriyor. Çünkü hayal etmekle başlıyor her şey. O yüzden hayallerinizi hayal gücünüzü yüksek tutun. Ben inanıyorum ki hayallerle birlikte gerçeğe koşmaya başlıyor çocuklar. Onların bu mutluluğu onların gülüşü onların güler yüzü her şeyden çok daha kıymetli ” dedi.

Gökhan yüksel konuşmasını; “Bütün İstanbulluları hafta sonunu güzel bir etkinlik ile geçirmeleri, sanat ve edebiyatla buluşturmaları için festivalimize davet ediyorum. Hepinizi çok seviyorum. Sevgi, kardeşlik ve güler yüzle bu ülke daha güzel yarınlara ulaşacak ve bunun mimarları da sizler olacaksınız.” diyerek bitirdi.

“Müzeler; Toplumların Hafızasıdır”

Başkan Gökhan Yüksel’in ardından söz alan şair-yazar Sunay Akın ise, “Müzeler toplumların hafızasıdır. Sizler için hafıza ne ise bilin ki ülkemiz için de müze odur. Bu gerçeği anlayamayan ülkeler, Alzheimer olur. Alzheimer olmuş bir insan, nereden geldiğini bilmez ve nereye gideceğinden de haberi yoktur. Bilgi üretilen ve yönetilen en büyük güçtür. Bir milletin zenginliği de hisse senetlerinde değil, hissi senetlerindedir. Kartal Belediyesi Masal Müzesi, işte bu hissi senetlerimizin korunduğu ve değer kazandığı bir hafızadır.” dedi.

“İnsanlığın Gerçek Tarihi, Masal Müzelerindedir”

“Bize daha çok müze ve hayal lazım.” diyen Sunay Akın, “İnsanlığın gerçek tarihi masal müzelerindedir. Uygarlığı oyuncakların, masalların ve oyunların tarihinde arayın. Çünkü tarihi tarih yapan siyaset, güç ya da iktidar değil; tarihi tarih yapan sadece insandır. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Sanatçı Sunay Akın’a teşekkür ederek Kartal Heykelciği takdim etti. Ardından Başkan Gökhan Yüksel, Sunay Akın ile birlikte Masal Müzesi’ni gezerek eserlerin hikâyelerini Sunay Akın’ın ağzından dinledi.

Akşama kadar devam eden festivalin ilk günü “Masallardan Melodilere” isimli çocuk atölyesi, ‘Geleneksel Sokak Oyunları’ atölyesi, ‘Karagöz ve Hacivat‘ atölyesi, Yazar Ceren Kerimoğlu’nun katılımıyla ‘Masalın Büyüsü’ söyleşisi, yazar Prof. Dr. Bayram Durbilmez’in katılımıyla “Mitten Efsaneye, Efsaneden Destana Dede Korkut” söyleşisi ve Hamit Demir’in “Bir Dünya Masal” isimli tek kişilik performansı ile sona erdi.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı