Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELCHP Kartal, kadınların katledilmesine ve kadına yönelik şiddete hayır dedi

CHP Kartal, kadınların katledilmesine ve kadına yönelik şiddete hayır dedi

Yüksel Fırat

CHP Kartal, kadınların katledilmesine ve kadına yönelik şiddete hayır dedi

CHP Kartal İlçe Örgütü ve Kadın Kolları, kadınların katledilmesine ve kadına yönelik şiddete hayır dedi.

CHP Kartal İlçe Örgütü ve Kadın Kolları, Kırıkkale’de Emine Bulut’un eski eşi Fedai Varan tarafından 10 yaşındaki çocuğunun gözü önünde öldürülmesini kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.

“Kadın katliamlarının esas sebebi eğitim sistemi ve demokrasinin oturmayışıdır.”

Basın açıklamasında konuşan CHP Kartal İlçe Sekreteri Süleyman Ülger Kadın katliamlarının esas sebebi eğitim sistemi ve demokrasinin oturmayışı olduğunu söyledi. Süleyman Ülger basın metninden önce yaptığı konuşmada; “Türkiye’de son 10 yılda 1347 kadın katledildi. Bunu tek bir sebebe bağlamak mümkün değil. Aynı zaman da bunu; Cinnet geçiren bir erkeğe, kızan bir erkeğe, bunalım geçiren erkeğe bağlayarak da örtemeyiz. Bunu esas sebebi eğitim sistemidir” dedi.

Ülger konuşmasının devamında; “Türkiye’de kadınlar, kızlar ve toplum ötekileştiriliyor. Gerçekten, ötekileştirilen bir toplumda, ayrılıkçı küçük düşürücü cinsiyetçi yaklaşımda kaçınılmaz sonuçlarıdır kadın katliamları. Bunların yok edilmesinin yolu; eğitim sisteminin değişmesinden, demokratik sistemin oturmasından geçiyor. Bu katliamlara karşı kitlesel protestolarla karşı koymalıyız. Ama Özgecan katliamında görüldüğü gibi bu yeterli değildir. Bu karşı koyuşumuz üzerine çözüm olarak bize söyledikleri şu‘ cezaları ağırlaştıralım, idam ettirelim vs,’ Bunların çözümü idam ya da cezaların artırılması ile mümkün değildir. Öncelikle kadın ve erkeğe eşit bir gözle bakmamız gerekiyor. Bunun da yolu ilköğretim eğitim sisteminden başlayarak eğitmek ve topluma anlatmaktan geçiyor.” dedi.


Basın açıklamasını, Kadın Kolları yöneticisi Fidan Aytemur okudu.

Fidan Aytemur; “Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık olduklarını söyledi. Her gün yüzlerce kadının erkek şiddetine maruz kaldığını ifade eden Aytemur , katillerin ceza alması için mücadele edilmesine vurgu yaptı. Aytemur açıklamasında; ‘Ölmek istemiyorum’ diyen bir anne, ‘Anne lütfen ölme’ diyen bir evlat. Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk… Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde. “Ölmek istemiyorum” diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü. Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor.  Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor. Çünkü bu ülkede adalet de erkek. Bilinsin ki, kimse bu cinayetten kendini aklayamaz” denildi

Basın açıklaması “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek” sloganıyla bitti.

Basın açıklaması. İlçe Sekreteri Süleyman Ülger ve Kadın Kolu Başkan Yardımcısı Fidan Aytemur ile birlikte basın açıklamasını İlçe Yöneticileri Şengül Tarhan Buztaş, Özgür Öğüt, İsmet Ak, Süleyman Şimşek, Nurdan Toledo, Fatma Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı İmam Aydın, Meclis Üyeleri Gülay Boyraz, Özlem Bulut, Aysel Yücel ve parti üyelerinin katılımıyla gerçekleştti.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı