Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGÜNCELİBB'nin İstanbul Stratejik Plan Çalıştayı

İBB’nin İstanbul Stratejik Plan Çalıştayı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2 gün sürecek “2020-2024 Stratejik Planı İBB Meclis Çalıştayı” Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde başladı. Çalıştay açılışına, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İstanbul’un ilçe belediye başkanları ve İBB Meclis üyeleri de katıldı.

Gelecek 5 yılın planlanacağı İstanbul Stratejik Plan Çalıştayının ilki gerçekleştirildi. Açılış konuşması yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, çalıştaya katılmayan MHP’li ve AKP’li belediye başkanlarına tepki gösterdi. Tüm belediye meclis üyelerini çalıştaya davet ettiklerini belirten İmamoğlu, katılmayanlar için, “Burada olmayacaksınız da nerede olacaksınız?” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, günün en önemli tanımının “ortak akıl” olduğunu vurguladı. Bu süreçte ortak akıl yoksa başarı elde etme şansının olmadığını söyleyen İmamoğlu, “Birileri ne kadar kapsayıcı olduğunu düşünürse düşünsün, ortak akılla sağladığınız kapsayıcılığın değeri ve derecesi çok daha kıymetlidir. Şeffaflığın, bizim özellikle yönetimimizin çok temel unsurlarından bir tanesi olacağını söyledik. Özellikle şeffaflığı destekleyecek olan en kıymetli refleksin demokratik katılımı güçlendirmek, bu güçlendirmeyi de lafta değil uygulamada da var etmektir.” dedi.

“Birlikte karar vereceğiz, birlikte yöneteceğiz”

Bu tür toplantıları İstanbul genelinde yaygınlaştıracaklarını belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Mahallelerimizden gelen insanlardan, muhtarlarımızdan fikirlerini alacağız. Aynı şekilde biz, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler tümüyle muhatabımız olacak ve beraber üreteceğiz. Dolayısıyla şehrimizin geleceğine hep birlikte karar vereceğiz. Birlikte karar vereceğiz, birlikte yöneteceğiz.  Bu şehirde yaşayan herkesin kentin geleceğini, kentin güzelleşmesini bu kentin vizyonunu oluşturma konusundaki fikirleriyle güzel bir iş çıkacak. ” dedi.

5 yıllık bir stratejik plan hazırladıklarını kaydeden İmamoğlu, “Bir kentin geleceğini 5 yıllık stratejik planla da yönetemezsiniz. 5 yıllık stratejik plan, bir kent için çok kısa vadeli bir çalışmadır. 2050’yi konuşacağız bu kent adına. Uygulayacağımız vizyon ile 2050’de biz nasıl bir kent istiyoruz? Bu şehir nereye gitmeli? Bu şehir, kaba saba binalarda dolu 20 milyonluk bir kent mi olmalı? Yoksa bu şehir dünyanın lokomotifi üretken insanları, yaratıcı insanların en ciddi ve en değerli işlere imza attığı dünyadan bahsedilen konuşulan kaliteli yaşamın öncüsü bir şehir mi olmalı? Bu tarz konularda karar vereceğiz. Kimin adına? İnsanlarımızın adına.” diye konuştu.

“Şehrimize hak ettiği hizmeti vermek için gece gündüz çalışacağız”

Çalıştayla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu başkanlığında, ilçe belediye başkanları ve meclis üyelerimizin de katılımlıyla şehrimizin stratejik planına katkıda bulunmak için bir araya geldik. Kartal’da da hatırlarsınız, temmuz ayında stratejik planımızı yapmak için ‘Mahallemi Dinliyorum’ adıyla etkinlikler düzenleyerek 20 mahallemizde komşularımızla buluşmuştuk. Kartallı komşularımızın ihtiyaçlarını biliyoruz ve İstanbul’un stratejik planlarına bu anlamda katkı sağlamak istiyoruz. Şehrimize hak ettiği hizmeti vermek için hep beraber, gece gündüz çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı