Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGÜNCELKARTAL KENT KONSEYİ DEMOKRATİK YENİ BİR SÜRECE BAŞLADI

KARTAL KENT KONSEYİ DEMOKRATİK YENİ BİR SÜRECE BAŞLADI

Kartal Kent Konseyi Kongresi tarihinin en yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşti. Yine kendi tarihinde ilk olarak iki başkan adayı ve listesi yarıştı Kongrede.

Kongre 186 doğal kurum üyenin 117’sinin katılımıyla gerçekleşti. Başkanlık için Av. Türkan Kurtulmaz Öztürk ile Gazeteci Vural Dağtekin yarıştı.

Türkan Kurtulmaz kongrede yaptığı konuşmada; “Günümüzde en değerli şey zamandır; Hayatlarımız sınırlı çünkü. Kentlerimizi yaşanabilir kılmak için bu kısacık ömürlerimizde yaşam kalitesi ve yaşam standarttı daha yüksek bir hayat elde edebilmek için hepimizin ortak olan kentli kimliğimizi öne çıkarak kentimizi yaşanabilir kılmak gerekiyor” dedi.

Korkmaz; “Kent Konseyi olarak demokratik katılımcı ve yerinde yönetimi inşa etmek için ve aynı zaman da kendini partiler içinde ifade edemeyen her mahalledeki insanın sesini yerel yönetimlere ve merkezi yönetimlere duyurmak için göreve talibiz” dedi.

Türkan Korkmaz; “Kartal, avukatların, mimarların, mühendislerin, sokaktaki yalınayak çocuğun, yani hepimizin Kartal’ı. Bundan dolayı yaklaşık 40 senesini Kartal’da yaşayan bir avukat olarak artık ben de elimi taşın altına sokayım, dedim.”

Son depremle birlikte daha da aciliyet kazanan deprem konusuna dikkat çeken Korkmaz; “Kartal’ın her sokağını arşınlayarak öncelikle deprem risk envanterini çıkarmamız gerekiyor. Belediye’ye bırakmadan tüm odalarla birlikte gönüllülük temelinde ekipler oluşturarak bunu yapabiliriz. Ne tek başına belediyenin ne de tek tek kişi ve kurumların gücü bunu yapmaya yetebilir. İşte tam da bu noktada biz yaklaşık tüm odaların, sendikaların ve derneklerin katılımıyla deprem gibi bir riski öngörerek bu sürece talip olduk. Şahsım, odalar tarafından yapılan ön seçimle adaylaştırıldı.

“Biz hiç kimsesi olmayanların sesi olacağız. Sizden ricam aklınızı ve vicdanınızın sesini dinleyerek oylarınızı kullanın” diye seslendi delegelere.

Yapılan seçimlerde; 114’ü geçerli 117 delege oy kullandı. Av. Türkan Kurtulmaz ve listesi 60 oy olarak seçimden başarıyla çıktı.

Kartal Kent Konseyinin yeni başkan ve yönetimi aşağıdaki şekilde oluşmuştur.

Başkan: Av Türkan Kurtulmaz Öztürk ( Kartal Hukukçular Derneği Başkanı)

Yönetim Kurulu:

İbrahim Doğan    (İnşaat – Mühendisleri Odası)

Osman Güdü      (Mimarlar Odası)

Ata Esen              ( Eğitim Sen)

Nazım Gültekin  ( Tüm-Bel-Sen)

Rıza Urtekin       (VeliDer)

Yücel Arslan       (Kartal MMMB Derneği)

Selim Akdoğan  (Kartal Gazeteciler Derneği)

Osman Ünal        (Kent Kültürü Demokrasi Der)

Harika Menteş    (Kartal Kültür Sanat Derneği)

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı