Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANAT"İki Kişilik Hırgür"

“İki Kişilik Hırgür”

Absürd tiyatronun önde gelen temsilcilerinden Eugène Ionesco’nun “İki Kişilik Hırgür” oyunu ” 15 Aralık’ta Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde sahnelenecek.


Konusu: “İki Kişilik Hırgür”de de olaylar bir yatak odasında, iki sevgili arasında geçer. Dışarıda savaş vardır. Ama içerdeki durum da dışarıdaki savaştan pek farklı değildir.
Eugene İoenscu’nun 1962 yılında yazdığı “İki Kişilik Hırgür”, 2. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan toplumsal erozyonu, şiddetin ve umutsuzluğun bireyler üzerindeki yıkıcı etkilerini aktarıyor.
Eugene İoenscu’nun yazdığı, “İki Kişilik Hırgür” absürd tiyatronun önemli eserlerinden biridir. Toplumsal yaşamda sistemin çelişkilerinden kaynaklı saçmalığı; 2. Dünya Savaşı’nda yıkılıp yakılan kentlerin, toplu kıyımların, milyonlarca ölümün ardından değer yargılarını ve umudunu yitiren insanlığın içine düştüğü anlamsızlığı, yaşamın saçmalığını aktarır.
Sistemin bu yaşamsal saçmalığı absürd tiyatroda; parçalanmış bir dil, saçma bir varoluş, tekinsiz bir atmosferde dile getirilir.
Çelişkiler aşılmadıkça savaşta da barışta da sistemin ve onun tarafından şekillenen saçmalıklara tanıklık etmek ve nasıl aşılabileceği üzerine düşünülebilecek “İki Kişilik Hırgür” izlemeye değer bir oyun.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş