Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaEMEK"Sendika hakkı anayasal bir haktır"

“Sendika hakkı anayasal bir haktır”

Liman-İş Marmara Bölge Başkanlığı, “Sendika hakkı anayasal bir haktır”

 

Liman-İş Marmara Bölge Başkanlığı, basına ve kamuoyuna bir açıklama yaparak Karınca Lojistik firmasında sendikalaşan işçilerin istifa etmeleri yönünde baskıya uğradığını belirtti. Sendika “İşçilerin sendika hakkını tanıyın çağrısı” yaptı.

 
Liman-İş Marmara Bölge Başkanlığı, yaptığı yazılı açıklamada İstanbul’daki Karınca Lojistik’te işçilerin sendikaya üye olmaya başladığını ve 2021’in ağustos ayı itibariyle depo içerisinde işçilere baskı uygulandığını ifade etti. Patrona yapılan çağrılar sonrası zaman zaman sendikadan istifa baskısı son bulsa da bazı bölüm müdürlerinin bu konuda ısrar ettiğini, işçileri işten atmakla tehdit ettiğini belirten Liman-İş, üyelerinin verdiği şu bilgileri de paylaştı:
“Bazı müdür ve yardımcıları depoda kendilerine bir düzen kurmuşlar. Sendikalı arkadaşlarımıza her türlü baskıyı yapmaya devam ediyorlar. Anayasal hakkımızdan bizi caydırmak için ‘Buraya sendika gelirse bizimle çalışan markalar artık çalışmayacak ve sizler işinizden olacaksınız’ diyorlar. Depomuzda sendikayı engellemek için fazladan işçi alımı yaptılar, şu an depoda birçok insan yapacak iş bulamıyor, çünkü insan fazlalığı var. Şimdi de bölüm amirleri yıl sonuna doğru işçi çıkaracaklarını ifade ediyor. Özellikle sendika üyelerini hedef alacaklarını kasıtlı olarak ifade ediyorlar ki insanlar üyeliklerinden istifa etsinler.”
Anayasal hakkımızı kullandıklarını ve bundan vazgeçmeyeceklerini dile getiren işçiler, hem Karınca Lojistik’teki işçilere hem de taşıma sektöründeki tüm işçilere sendikalaşma çağrısı yaparken, patrona ise “Biz daha iyi şartlarda çalışmak istiyoruz, işimiz de büyüsün biz de büyüyelim istiyoruz. Tek isteğimiz bölüm müdürlerine bizleri ezdirmemeniz ve sendikal haklarımıza saygı duyulmasıdır” diye seslendi.
Karınca Lojistik deposunda işçilerin yüzde 65’inin sendikaya üye olduğu bilgisini paylaşan Liman-İş, “Çoğunluk tercihini toplu sözleşme hakkından yana kullanmıştır. Üstelik 100’e yakın işçi alımı yapılarak sendikal başvurunun engellenme girişimine rağmen işçilerin çoğunluğu sendikalaşmadan yana tercihlerini yapmıştır. Bir kez daha Karınca Lojistik yönetimini sendikal haklara saygılı davranmaya çağırıyoruz. Üyelerimiz başta olmak üzere tüm Karınca Lojistik çalışanlarına da çağrımız, birliğinizi korumanızdır. Yıl sonu işten atmalarla ilgili de uyarılarımızı yapmıştık, işçilerin iş güvencesinin garantisi de sendikalı olmaktır” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı