Cumartesi, Haziran 3, 2023
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIİş Sağlığı ve Güvenliği Alanında İşverenlere Sağlanan Teşvik ve Destekler

İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında İşverenlere Sağlanan Teşvik ve Destekler

   İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği (İSG) alanında gerekli tedbirlerin alınması ve İSG hizmetlerinin sağlanması amacıyla Bakanlık tarafından işverenlere 2 ayrı destek mekanizması sağlanmaktadır. İSG Hizmetleri Desteği Bu desteklerden birincisi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 7. maddesi gereğince 1 ila 9 çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan için İSG hizmetleri desteğidir. Üçer aylık ödeme döneminin kapsadığı her bir ay için, prime esas günlük kazanç alt sınırına tehlikeli işyerleri için %1,4 oranı, çok tehlikeli işyerleri için %1,6 oranı uygulanarak, her bir sigortalı için ödenecek desteğin günlük tutarı hesaplanır.

   Ödeme döneminin kapsadığı her bir ay için, sigortalılara ilişkin Kuruma aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirilen prim ödeme gün sayısına göre hesaplanan tutar ile çarpılarak ödenecek destek tutarı bulunur. Bu hesaplama ödeme döneminin kapsadığı her bir ay için ayrı ayrı yapılır.

   Her bir ay için hesaplanan tutarlar toplanır ve yansıtma faturasında “iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedeli” olarak gösterilir. Her bir ay ve her bir işyeri için ayrı ayrı hesaplanacak tutarlar, tehlike sınıfına göre toplanarak toplam destek tutarı bulunur. Toplam tutara KDV uygulanarak fatura toplamı bulunur. İşverenler destek ödemelerini almak için Kurum adına tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için tek bir yansıtma faturası düzenlerler. Düzenlenecek yansıtma faturalarında Kurumun vergi numarası olarak Hitit Vergi Dairesi Müdürlüğü 7750409379 vergi numarası kullanılır.

İş Kazası Olmayan İş Yerlerinde İşveren Teşviki

   Bir diğer destek mekanizması ise 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Ek-4’ üncü maddesi gereğince 10’un üzerinde çalışanı bulunan ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, son 3 yıl içerisinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmemesi halinde işsizlik sigortası işveren payı teşvik olarak bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere ve üç yıl süreyle %2 yerine %1 olarak alınması uygulamasıdır. Bunun için İş yerinin 6331 sayılı Kanun kapsamında iş sağlığı güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırıyor olması ya da İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğine göre Bakanlıkça yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar ile yapılmış bir sözleşmesinin bulunması şarttır.

   Zorunluluğa Uymayan İş Yerlerine İdari Para Cezası Yasal zorunluluğun başladığı tarih itibari ile iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri hizmeti almamış olunması durumunda, iş yerinin tehlike sınıfı, çalışan sayısına ve yapılan ihlalin durumuna göre belirlenen idari para cezası (2020 için 11.735 ila 35.205 TL arası) yaptırımına tabii tutulacaktır.

Erol Altunoğlu
Erol Altunoğlu
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı