Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaEMEKDİSK/Kartal Emekli-Sen Emekliler Haftası'nda taleplerin haykırdı

DİSK/Kartal Emekli-Sen Emekliler Haftası’nda taleplerin haykırdı

DİSK/Kartal Emekli-Sen Emekliler Haftası dolayısıyla Kartal Meydanda taleplerini duyurdu ve basın açıklaması yaptı.

Merkezi basın metninden önce Kartal Emekli-Sen adına Süleyman Şahin kitleyi selamlayarak emeklilerin içinde bulunduğu koşullara ilişkin bir açıklamada yaptı.
Süleyman şahin yaptığı açıklamada; Covit 19’un en çok etkilediği risk grubu bizleriz.
Elektrik, doğalgaz’da %50 indirim istiyoruz, toplu sözleşme hakkı istiyoruz.
3 yıl önce verilen ikramiye günün şartlarına göre arttırılsın istiyoruz.
İnsanca maaş istiyoruz.
Bizim enflasyonumuz %100’leri aşmaktadır.
İşsizliğimiz, açlığımız artık had safhada.. üreten biz, aç kalan işsiz kalan hep bizleriz; çocuklarımız torunlarımız..
Muktedirler; sağırlar… çığlığımızı duymuyorlar…
Muktedirler; körleşmişler… görmüyorlar…
Muktedirler; lal olmuş dilleri… bizi anlamıyorlar…

Mustafa Kemal Atatürk’ ün “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kudretiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur.” Sözlerinden yola çıkarak diyoruz ki;
Tarih; emekçilerin, yoksul halkın kara bahtını değiştirecek insancıl, çevrecil siyasetçileri göreve çağırıyor” dedi.

Merkezi basın metnini ise Kartal Emekli – Sen Şube Sekreteri Nalan Yakupoğlu okudu.


Nalan Yakupoğlu’nun okuduğu basın metninde; Yalan vaatlerden, yanlış politikalardan, ranttan, talandan, yağmadan, yolsuzluktan başka bir şey üretmeyenler bugün bizlere artı değer üretmiyorsanız yaşamayın diyorlar! Bizler, yıllarca yaşamak için üretenleriz.Yaşayacağız!
 Özelleştirmelerle, ranta açılan yeşil alanlarla ceplerini dolduranların, “yol medeniyettir” diyerek her fırsatta yol üstüne yol yapıp o da kar etmeyince şehirleri beton yığınlarına çevirenlerin karşısında, bizler temiz ve yeşil bir doğa; yaşımızın getirdiği fiziksel rahatsızlıklara uygun bir çevre düzenlemesi istiyoruz.Alacağız!
Pandemi döneminde tüm açıklığıyla gördüğümüz gibi dünya çapında sağlık sistemi halkların üzerine çökmüş durumdayken her geçen gün bütün hizmetlerin kamusal niteliğini yok edenlerin, insan sağlığını kazanç kapısı olarak görenlerin karşısında, bizler emeklilik sonrası yaşamımızda ücretsiz, nitelikli sağlık hizmeti istiyoruz.Alacağız!
 13 milyon emeklinin bir araya gelmesinden, haklarını dile getirmesinden ve talep etmesinden; bizlerin örgütlü mücadelesinden korkarak sendikamızı türlü çeşit bahanelerle kapatmaya çalışan bir zihniyet emeklilere müjde veremez! Önce haklarımızı gasp edip sonra da zaten emeğimizden çaldıklarını lütufmuş gibi verenlerin karşısında, bizler toplu sözleşmeli sendikal hakkımızı istiyoruz.Alacağız!
 Emekli aylıklarına yapılan temmuz zammının Emekliler Haftası’na denk gelmesi ve fakat bu zammın gerçek fiyat artışlarıyla, enflasyonla, ekonomik krizle uzaktan yakından ilgisi olmadığı trajikomik bir gerçekliktir. Emeklilerin, dünü bugüne taşıyanların aklıyla alay edercesine yüzde beş – beş buçuk oranlarında yapılan zammı bizlere lütuf gibi sunanlara bir çift lafımız var:
Bizler emekliyiz; iktidarların politikalarından, ekonomik krizlerden, salgın hastalıklardan en çok etkilenenleriz.
Emekliyiz; yıllarca alınteriyle çalışmış işçileriz, emekçileriz.
 Emekliyiz; bu ülkenin 13 milyonu biziz.
 Emekliyiz; emeğin dokuduğu her ilmeğin değerini bilen, o ilmeği dokumuş olan, o ilmeği dokuyan, o ilmeği dokuyacak olan insanın yaşamı için mücadele edenleriz.
 Evet, bizler emekliyiz; demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayanlarız!
 İnsanca bir yaşam için mücadele ederek Emekliler Haftası’nı hak ettiğimiz şekilde, bu alemin bizim olduğu günlerde kutlayacağız!”denildi.
 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı