Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaDÜNYAİŞÇİ PARTİSİ'NİN ELİ YENİ NESİLİN ÜSTÜNDE

İŞÇİ PARTİSİ’NİN ELİ YENİ NESİLİN ÜSTÜNDE

İşçi Partisi, bir sonraki seçimlerden önce çalışan ebeveynlere yönelik imza teklifinin bir parçası olarak beş yaş altı çocuklar için binlerce yeni kreş yeri yaratma planları hazırlıyor.

Arzu Subaşı – Londra

Manifestosunda yer alması beklenen teklifler kapsamında parti, küçük yaştaki çocuklara eğitim sürekliliği sağlamak amacıyla ülke genelindeki ilkokullarda yeni kreşlere fon sağlamayı amaçlıyor. Bu merkezler, İşçi Partisi’nin iddiasına göre, ebeveyn izninin bitiminden ilkokulun sonuna kadar geçerli olacak “modernize edilmiş bir çocuk bakım sistemi “nin bir parçası olarak mevcut okullara entegre edilecek.

TALEBİ KARŞILAYACAK YETERLİ KREŞ YOK

Parti, eski bir okul baş müfettişi olan Sir David Bell’i, erken yaşlarda sağlanan hizmetlerin daha geniş bir incelemesinin bir parçası olarak genişlemeyi sağlamak için ayrıntılı planlar hazırlamak üzere görevlendirdi. Veriler, ülkenin büyük bölümünün talebi karşılayacak yeterli yer bulunmayan çocuk bakım “çöllerine” dönüştüğünü gösterdiğinden, genel seçimlerde partinin genç seçmenlere yönelik teklifinin önemli bir parçasını oluşturması bekleniyor. Planlar kapsamında belediyeler, mevcut ilkokul binalarında kendi kreşlerini kurmaya teşvik edilecek. Bu sayede maliyetler azalırken okulların kreşlerini daha geniş kapsamlı erken yaş eğitim programına tam olarak entegre etmeleri mümkün olacak.

Ofsted’in verileri, İngiltere’deki kayıtlı çocuk bakım hizmeti sağlayıcılarının sayısının 2015’ten 2022’ye kadar 20.000 azaldığını ortaya koyuyor. Çocuk bakıcıları tarafından sunulan yerlerin sayısı da azaldı. Uzmanlar, düşüşlerin ülke genelinde eşit olmayan bir şekilde dağıldığını ve bazı bölgelerde ebeveynlerin tam zamanlı çalışmak için ihtiyaç duydukları çocuk bakım saatlerini bulmalarının imkansız olduğunu söylüyor.

KİMİ BÖLGELERDE HER 100 ÇOCUK İÇİN SADECE 12 ÇOCUK BAKIM YERİ BULUNUYOR

Örneğin Sunderland’in bazı bölgelerinde beş yaşın altındaki her 100 çocuk için sadece 12 çocuk bakım yeri bulunuyor ve bu sayı 2018’den bu yana yüzde 16 azaldı. Her 100 çocuğa 18 yer düşen Doncaster’da ise 2018’den bu yana yer sayısında yüzde 25’lik bir düşüş yaşandı. Buna karşılık, ebeveynlerin çocuk bakımı için daha yüksek ücretler ödeyebildiği daha varlıklı bölgelerde ki hizmetlerde artış oldu. Twickenham’da 100 çocuk başına 57 yer düşerken, bu sayı son beş yılda yüzde 15 arttı, Wokingham’da ise yer sayısı yüzde 23 yükseldi.

Mali Araştırmalar Enstitüsü’ne göre, iki yaşından küçük çocuklar için yarı zamanlı kreş yerlerinin maliyeti 2010 ile 2021 yılları arasında nakit olarak yüzde 60 oranında artarak ortalama kazançlardaki artışın iki katına ulaşmıştır. Şu anda hükümet ailelere üç ve dört yaşındakiler için haftada 30 saate kadar ücretsiz çocuk bakımı imkanı sunuyor. Jeremy Hunt bu süreyi Eylül 2025’e kadar dokuz aylıktan büyük tüm çocuklar için arttırma sözü verdi. Ancak eleştirmenler, hükümetin ücretsiz saatler için çocuk bakımı sağlayıcılarına sunduğu fonun maliyetleri karşılamaya yetmediğini ve sektörün hükümetten elde ettiği gelirin 2017’den bu yana reel olarak yüzde 13 düştüğünü iddia ediyor.

Avam Kamarası Eğitim Komitesi’nin yakın zamanda yayınladığı bir raporda, erken yaşta verilen hakların “yetersiz finanse edilmesinin” sağlayıcıları “gelişime yatırım yapamaz ve hayatta kalmak için zorlanır” hale getirdiği belirtildi. İşçi Partisi kaynakları, çocuk bakım hizmetlerini arttırmak için okulların kullanılmasının, tüm ailelerin ücretsiz çocuk bakımına erişebilmesini sağlayacağını ve sektördeki standartları iyileştireceğini söyledi. Gölge eğitim bakanı Bridget Phillipson, çocuk bakımı reformlarını incelemek üzere Avustralya, İrlanda ve Estonya gibi ülkeleri ziyaret etti.

The Times’ın haberine göre; İşçi Partisi stratejistlerinin, İşçi Partisi’nin geçen yılki seçimleri kısmen çalışan aileler için çocuk bakım maliyetini azaltma ve hizmetleri iyileştirme vaadiyle 2.9 milyar Sterlin kazanmış olduğu Avustralya ile özellikle ilgilendikleri anlaşılıyor. Gölge Başbakan Rachel Reeves, erken yaşta eğitim için henüz kayda değer bir yeni para açıklamamış olsa da, seçime giderken finansman için “öncelikler listesinin en üstünde” olduğu söyleniyor.

KREŞLER OKULLARA ENTEGRE EDİLECEK

İşçi Partili bir kaynak, partinin hem sektördeki standartları yükseltecek hem de talebi karşılamak için ülke genelinde yer bulunabilirliğini artıracak bir paket hazırlayacağını söyledi. “Eğer yer bulamazlarsa çocuk bakım saatlerinin ebeveynlere bir faydası yok bu yüzden aileler Muhafazakârların önerdiklerine şüpheyle yaklaşıyor, özellikle de İşçi Partisi’nin bir sonraki seçimde kazanması gereken yerlerde.”

İşçi Partisi, son bütçede Muhafazakârlar tarafından vaat edilen çocuk bakımı uygunluğunun genişletilmesi için bir plan geliştireceğini ve ilkokul temelli kreş hizmetinin miktarını artırmanın yollarını araştıracağını söyledi. Bir kaynak, bunun çocuklara ve ailelerine bakımın sürekliliğini sağlayacağını ve çocukların okula doğru öğrenme temelleriyle girmelerini sağlamak için öğretimin daha yakından hizalanmasına yardımcı olacağını söyledi. “Kanıtlar, daha geniş okul sistemine daha iyi entegrasyonun uzun vadede daha iyi sonuçlarla sonuçlanması gerektiğini gösteriyor” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı