Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaDÜNYABİRLEŞİK KRALLIKTA AİLECE YAŞAMAK RÜYA OLACAK...

BİRLEŞİK KRALLIKTA AİLECE YAŞAMAK RÜYA OLACAK…

Başbakan Rishi Sunak, Birleşik Krallık’a ailelerini getirmek isteyenlerin yılda 38.700 sterlin kazanmalarını gerektiren yeni vize kurallarının 2025’in başlarında uygulamaya konulacağını açıkladı.

Arzu Subaşı – Londra

**Basbakanlık koltuğuna kısa bir süre önce oturan Rishi Sunak ve ekibi , tepkilere yol açan kararlara imza atmaya devam ediyor.

**Özellikle aile birleşiminin önünü kapatmaya çalışan karara tepkiler büyük.

**Yıllık kazancını maksimum düzeyde olmasını şart koşan karar, aile birleşimini bekleyen Türk aileleri ve diğer yabancı uyruklu aileler için büyük bir hayal kırıklığı…

Başbakan Rishi Sunak, Birleşik Krallık’a ailelerini getirmek isteyenlerin yılda 38.700 sterlin kazanmalarını gerektiren yeni vize kurallarının 2025’in başlarında uygulamaya konulacağını açıkladı. Bu, mevcut 18.600 sterlin seviyesinden önemli bir artışı temsil ederken, bu ayın başlarında duyurulan planın revizyonunu oluşturuyor.

İlk aşamada eşik miktarı 29.000 sterline yükselecek ve bir sonraki yılın başlarına kadar bu seviyede kalacak. Sunak, Lincoln’de yaptığı bir konuşmada, “Eğer insanlar ailelerini bu ülkeye getiriyorsa, onları destekleyebilmelidir. Bu prensibi tam olarak yerine getiriyoruz, ancak bunu iki aşamada yapacağız. Birkaç ay içinde artacak ve ardından 2025’in başlarında tam miktara çıkacak” dedi.

Bu karar, net göçün 2022’de rekor seviyeye ulaştığı bir dönemde alındı. Resmi tahminlere göre, 2022’de net göç ‪745.000‬ kişiye yükseldi. Hükümet, aile vizesi kurallarını değiştirerek ve en az 38.700 sterlin kazanma şartını getirerek bu sayıyı azaltma hedefinde.

Başbakan Sunak, bu değişikliklerin yasal zorluklara karşı daha savunmasız kalmamak için 2025’in başlarında yürürlüğe gireceğini belirtti. Ancak, bu adım, hane halkını ve muhalefet çevrelerini rahatsız etmiş ve tartışmalara neden olmuştu.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı