Pazar, Ekim 1, 2023
Ana SayfaGENEL"İşkenceye Dönüşen", Uğur Mumcu Mahallesi Ulaşım Sorunu

“İşkenceye Dönüşen”, Uğur Mumcu Mahallesi Ulaşım Sorunu

Kadıköy’den Cumartesi günü saat 20.00’de işten çıktım. KM 31’in son seferi saat 21.30 olduğu için yetişemedim. Kartal Köprüsünde 132S ise dolu diye almadı. Bizleri KM35’e yönlendiriyorsunuz. İş çıkışı Soğanlık Mahallesini 40 dakika dolaşmak zorunda mıyız?!

Uğur Mumcu Mahallesinde oturan bir vatandaşın ulaşım sorununa ilişkin kendi yaşadığı gerçekliği Kartal Uğru Mumcu Mahalle Muhtarlığı Facebok sayfasında gündeme getirmesinin ardından 150’ye yakın yorumla vatandaşlar soruna birçok yönüyle dikkat çektiler.

Paylaşımın yapıldığı gün ve saatlerde ise Kartal Belediyesi ile muhtarların 158’inci Muhtarlar Toplantısı yapılıyordu.

Vatandaşlar sorunun temel noktalarından biri olarak 21U’nun kaldırılması ve vatandaşların zoraki metroya yönlendirilmesi olarak görmektedirler. Buradan kaynaklanarak sorun sürekli büyümekte ve vatandaşların söylemi ile stres ve işkenceye dönüşmektedir.

Bir vatandaş; “13 yıldır Uğur Mumcu Mahallesinde oturuyorum buraya ilk taşındığımda 123U vardı ve benim işyerim karşıda olduğu için bu hattı kullandım. Daha sonra metro ve çeşitli planlamalardan dolayı 123 u kalktı.”

Bir başka vatandaş; “Bizi metroya yönlendirmek için 21U kalktı ve KM31’e yönlendirildik. Ancak onun da sefer saatleri seyrek aralıklarla yapılıyor. Uğur Mumcu halkı cezalandırılıyor sanki. Kadıköy’e gitmek artık işkence oldu. Metroya yönlendiriliyoruz, ancak metro bize çile oldu. Daha kısa sürede değil artık daha uzun sürede gidip geliyoruz. Tatbiki özellikle köprüden inip eve gelmek tam işkence.  Bu yüzden köprüden minibüs kullanmak zorunda kalıyoruz. Biz pendik’e direk otobüs olacak diye beklerken var olan haklarımızı da kaybettik.”

Bir başka vatandaş; 132S’ye binmemek için 20 dakika bekleyip km31’e binmeye çalıştım. Küçücük otobüs tıklım tıklım almadı şoför.

Bir başka vatandaş; Ben Uğur Mumcu Mahallesinde 23 yıldır oturuyorum. Bu sorun hep vardı ve hala sorun aynı.  Niye çözülmüyor bilmiyorum. Her gün işe stresli gidiyoruz.  Otobüs yok 142S dolu geliyor, almıyor.  15 veya 20 dakika bekle KM31 geliyor, almıyor. ben her gün bu stresi yaşamak zorunda mıyım lütfen buna bir çare bulunsun.”

Bir başka vatandaş; Mahalleliler olarak her gün 153’e onlarca belki yüzlerce şikâyet yazıyoruz, bunun onlar da farkında. Artık iş halktan çıktı. Yetkili birilerinin derhal ulaşım sorununa el atması lazım.  Bu kadar büyük bir mahalleye akşam 10.00’dan sonra giriş çıkış nasıl bu kadar zor olabilir?

Bir başka vatandaş; 153’e şikâyetini ve aldığı cevabi paylaşarak İETT’nin konuya nasıl yaklaştığını somut bir belgeyle ortaya koymaktadır.

Uğur Mumcu Mahallesi Muhtarı Soner Eker ise tüm bu taleplere hak verirken sorunun çözümünü, KM31’i kullanmakta görmektedir.

Eker; KM31 hattı günlük ortalama yolcu sayısı 30 kişi bu hattı yoğun kullanmazsak bizim talebimizi kimse değerlendirmez. Defalarca KM31 hattını kullanın diye söylemekten usanmadım. Şimdi de afişleme yaptırıp mahallenin her köşesine asacağız.”

Bir başka vatandaş; “Soner bey bu dediğiniz çok zor. Zaten is çıkışı yeter ki eve gidelim kafasıyla 50 kişi sıkış tepiş 132S’ye biniyoruz ve asla keyfimizden değil. 132S zaten işkence bize.  KM31 yeterli seferi olsa tabii ki bekler kullanırız yine. Ama onun da seferlerinin sıklaşması için durakta 132S’yi es geçip KM31 beklememiz gerektiğini söylüyorsunuz. Üstelik gece Kartal Köprüsü kadınlar ve çocuklar için hiç tekin değil…  Kimse iş yorgunluğuyla 132S’yi es geçip 1 saat KM31’i beklemez.”

Konuya ilişkin daha önceki habbelerimiz için aşağıdaki bağlantıları açabilirsiniz.

https://kartalinsesi.org/kartal-soganlik-bolgesinde-toplu-ulasim-sorunu/?fbclid=IwAR3IsgqFXS7n57On7dOWdc_MSJxL8sZLQU775IuGR7ksr0CS1CfqZ0U3H88

tps://kartalinsesi.org/iett-kartalda-ulasim-hakki-gaspindan-vaz-gecmelidir/?fbclid=IwAR0E3JxPXfzePMbUO1hoF3iKm3IgdzEAN53whZ19COailxcyLcrSmqlfMhM

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı