İstanbul’da 1 Mayıs, barikatta kaldı

yazar:

kategori: ,

İstanbul’da işçi sınıfının 1 Mayıs Emek, Dayanışma ve Mücadele Günü, Saraçhane’de polis barikatlarında kaldı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’den oluşan 1 Mayıs Tertip Komitesi 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüyüş çağrısı yaptı. 1 Mayıs’ta Taksim’e Saraçhane’den çıkamaya çalışan kitle polis barikatına yüklenendi ve polisin barikatını aşamadı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB, siyasi partiler, 1 Mayıs’ta Saraçhane Meydanı’nda buluştu. Taksim Meydanı’na yürünecek ve 1 Mayıs Taksim Meydanı’nda kutlanacaktı.

1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak için Saraçhane’de toplanma çağrısının ardından binlerce işçi ve emekçiler 3 yoldan Saraçhane Meydanı’na sabah saat 09.00 – 10.00 arası Saraçhane’ye ulaştı. Polis Bozdoğan Su Kemeri’nin altına barikat kurarak Taksim’e tek ulaşım yolunu kapattı.

Tertip Komitesi Taksim’e yürümek için müzakerede bulundu. Anayasa Mahkemesi kararına rağmen polis Taksim yolunu açmadı.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Kitle tarihi Bozdoğan Su Kemeri önüne kurulan barikatın önüne yürümeye başladı. Barikat önünde, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “İşçilere değil patronlara barikat” ve “Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarını attı. Kitle polis barikatına yüklenendi ve polisin barikatını aşamadı.

DİSK heyetinin polisle görüşmeleri sonuç vermedi. Tertip komitesi toplantısı ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptığı kısa konuşmada, “Buradaki irade zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan bu adaletsiz düzene karşı Türkiye işçi sınıfının, emekçilerin, halkın iradesidir. Bu irade, bizi yoksullaştıracak politikalar hayata geçirirken bizleri yerli halk olarak görenlere karşı Türkiye halkının irade beyanıdır. Bu meydan bundan sonra attıkları her adımda bu iradeyi görecekler. Bu iradeyi tanıyacaklar” dedi.

Çerkezoğlu’nun konuşmasından sonra “1 Mayıs faaliyetinin sonlandığı” anonsu yapıldı. Barikatı aşamayan kitle açıklamanın ardından kısım kısım alanda ayrılamaya başladı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir