Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANATİstasyon, yeni sayısında ‘Cumhuriyet’i selamlıyor

İstasyon, yeni sayısında ‘Cumhuriyet’i selamlıyor

İstasyon, yeni sayısında ‘Cumhuriyet’i selamlıyor

Maltepe Belediyesi’nin kültür sanat dergisi “İstasyon”, yeni sayısı “Karanlıktan Doğan Güneş Cumhuriyet” başlığıyla yayımlandı

Maltepe Belediyesi’nin aylık kültür sanat dergisi “İstasyon”,  Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümünde “Karanlıktan Doğan Güneş Cumhuriyet” başlıklı kapağıyla yayımlandı.

Ücretsiz yayımlanan derginin 25. sayısında ünlü müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli “Cumhurun Kültürü” isimli yazıyı kaleme aldı. Pelin Batu bu özel sayıda  “(Bilmediğimiz) Cumhuriyet Tarihi”, Can Ersal, “Yaşasın Cumhuriyet”, Ataol Behramoğlu “Cumhuriyet ve Şiir”, Nazım Alpman, “Cumhuriyet Pazartesi Günü İlan Edildi”, Nasuh Mahruki, “Cumhuriyet’imizin 99.Yılı” Ulaş Geroğlu “Cumhuriyet Çizgisi”,  Nurten Geroğlu, “Kara Fatma”, Yaşar Seyman, “İzmir’in Dağlarında Çiçek Olan Rukiye” isimli yazılarıyla yer aldı.

Ekim ayında doğan Yaşar Kemal, Adalet Ağaoğlu, Ursula K.Le Guin, Oğuz Atay, Aşık Veysel dizeleri ve sözlerinden alıntılarıyla anıldı. Gazeteci- yazar Nebil Özgentürk, ölüm yıl dönümünde usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler’i, Zeynep Oral, ünlü yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı, Haydar Ergülen şair ve yazar Salah Birsel’i, Mahmut Temizyürek “Ressam Komet-Şair Komet”i anlatan yazıları kaleme aldı.

AHU SUNGUR İLE SÖYLEŞİ

Gazeteci Bircan Usallı Silan, ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Ahu Sungur’la röportajını paylaştı. Televizyonda gerçek yaşamdan öyküleri konu alan, pişmanlık duyanlara kapılarını açan, ikinci bir şans isteyenlerin başvurduğu bir program hazırlayıp sunan Sungur “Neler hissediyorsun bu programı sunarken, bu olaylara şahit olurken?” şeklindeki soruya “Benim için çok kıymetli bu program. İnsan hayatına dokunuyoruz. Çok emek veriyoruz. Ve gerçekten çok dikkatli olmaya çalışıyoruz. Ekrana taşıdığımız her hikâye gerçek hayat hikâyeleri. Ve maalesef çoğu acı gerçeklerle dolu. Bazen içim çok acıyor. Orada kendimim. Yarattığım bir karakter değil. Ahu olmak orada olmak hem çok kıymetli hem de zor. Verdiğim tepkiler birer kurgu değil. Seyirci o gerçek hikâyeyi izlerken ne hissediyorsa bende aynı şeyi hissediyorum. Etkilendiğim zamanlar oluyor. Üstüne çok düşündüğüm, sorguladığım anlar. Evet herkesin hayatı bir hikâye. Fakat bir acı varsa aslında hikâye orada başlıyor.” dedi.

USTA KALEMLERDEN ÖZEL YAZILAR

Kürşat Yılmaz “Aslında Yalnızca Yağmurlu Bir Gündü”, Dilek Neşe Açıker “Ekim Düşünceleri” Ayşen Şahin “Topraklı Hayal”, Nebahat Ayhan “Aydınlık Senin Oluyor Senin”, Aylin Ünal “Uğursuz Bekçi” , Barış İnce “Sert Ünsüzler”, Şükrü Erbaş “Pandemi ve Edebiyat-1”, Zafer Köse “Ve Sürpriz”, Bilge Çolak “Yabancı” , Kenan Başaran “Masa” , Halil İbrahim Özcan Ayten Mutlu, Kemal Yalçın Çankaya Köşkü’nün, TBMM’nin Başmimarı Prof.Dr.Clemens Holzmeister, Deniz Özen “Gülin”, Kubilay Erdelikara “Hayat Yine Sahnede!”, Hurşit İlbeyi “Düzen”, Derya Erkenci “Yarısına Razı Olacaksın” isimli yazıları okurların beğenisine sundu.

Dergiye www.istasyondergi.com adresinden ulaşılabilir ve sesli dergi olarak dinlenebilir.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş