Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaEMEKKadıköy Belediyesi'nde grev kararı TİS halayına dönüştü

Kadıköy Belediyesi’nde grev kararı TİS halayına dönüştü

Kadıköy Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında 2 bini aşkın işçiyi kapsayan TİS imzalandı.

 Kadıköy Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında 2 bini aşkın işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi’nde gerçekleşen törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, belediye başkan yardımcıları ile belediye çalışanları katıldı.

“İŞÇİ KARDEŞLERİM HAKKINI ALDI”

Törende konuşma yapan Şerdil Dara Odabaşı “Ben bir şey vermedim, benim çalışma arkadaşlarım, işçi kardeşlerim hakkını aldı. Gönül isterdi ki hak ettiğinizin üstünde ekonomik olarak destek sağlayalım ama Türkiye’nin de Kadıköy’ün de gerçekleri ortada. Benim birinci görevim maaşınızı eksiksiz bir şekilde hesabınıza yatırmak. Birbirimize sırtımızı dönmeden, birbirimizi utandırmadan, birbirimize güvenerek bu süreci tamamladık. Beş yıl beraber Kadıköy’e ve Kadıköylüye hizmet etmeye devam edeceğiz. 23 Haziran’da her şey çok güzel olacak ve Kadıköy’de 24 Haziran’da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diye konuştu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da “Sizlerin kararlılığı, işçinin yıllardır devam eden, emekçinin durdurulamaz mücadelesi ve emekçinin her türlü baskıya rağmen gösterdiği kararlılığı Türkiye demokrasinin önünde en büyük sürükleyici etken olacak. Söylenebilecek her şey söylendi, hep birlikte sahada, sokakta yan yana, omuz omuza haklarımızı söke söke alma zamanı” şeklinde konuştu.

“DEMOKRASİ İŞÇİNİN EKMEĞİDİR”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise “Demokrasi işçinin ekmeğidir. Bu söz DİSK’in tüzüğünün kuruluş bildirgesinin en başında yer alır. Demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakları olmaz. Emeğin haklarının olmadığı yerde de demokrasi olmaz. Ve ne yazık ki bugün ülkemizde korunacak bir demokrasiden değil kurulacak bir demokrasiden söz ediyoruz. Bu ülkede demokrasiyi de, cumhuriyeti de, bir harabeye dönüştürülen memleketi de yeniden inşa edecek olan, demokrasiyi yeniden kuracak olan bir kurucu iradeye ihtiyaç olduğu çok açık. Ve bu kurucu iradenin en önemli ayaklarından bir tanesi de hiç kuşkusuz ki Türkiye işçi sınıfıdır, emekçilerdir” dedi.

Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan da şunları söyledi: “Sizler vermiş olduğunuz emeğin en iyisini hak etmektesiniz arkadaşlar. 2 bin 170 işçiyi ilgilendiren bu sözleşmede elde ettiğimiz en önemli kazanımlardan birisi haftalık çalışma saatinin 40 saate indirilmesidir. Haftada 2 gün izin hakkı yıllardır tüm emekçilerin beklediği en önemli kazanımlardan biridir. İşçi sınıfının mücadele tarihinde en önemli taleplerinden biri olan haftalık çalışma saatinin düşürülmesi, tatil hakkının arttırılması günümüzde biz emekçilerin en doğal talebidir. Günümüzde ülkemizin dünya çalışma saatlerinin en çok olduğu ülkeler arasında olması vesilesiyle çalışma saatlerinin düşürülmesi gerekirken maalesef artarak 50 saatleri aşan noktalara gelmiştir. Bu da işçi üzerindeki sömürü sisteminin ne kadar acımasız noktaya geldiğinin en büyük kanıtlarından biridir. Dolayısıyla haftalık çalışma saatlerinin 40 saate indirilmesi ve eşimize, çocuğumuza ailemize ve kendimize daha fazla zaman ayırabilmek ama aynı zamanda bu düzenleme ile belediye çalışma sisteminin düzenlenmesi ve değişmesiyle ilgili üzerimize düşen her şeyi yapacağımıza işçi arkadaşlarımız adına buradan belediye başkanımıza söylüyoruz. Konfederasyonumuz DİSK ve sendikamız Genel-İş iş cinayetlerinin önlenmesi ve işsizliğin giderilmesi anlamında en temel talepleri arasında olan çalışma saatlerinin düşürülmesi, böylelikle Kadıköy belediyesinde gerçekleştirilmiştir. Bizler bunun gururunu yaşıyoruz.”

Konuşmaların ardından Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan toplu sözleşmeyi imzaladı.

40 SAAT ÇALIŞMA KABUL EDİLDİ

İşçilerin en önemli talepleri arasında çalışma süresinin haftalık 40 saat ile sınırlandırılması ve asgari ücret farkının ücretlerine yansıtılması yer alıyordu. 40 saat uygulaması 1 Ağustos’tan itibaren uygulamaya geçecek. Ücret zammı ise 1 Haziran’dan itibaren tüm belediye çalışanlarını kapsayarak brüt seyyanen 380 lira tutarında yansıyacak.

Öte yandan ulaşım ücretlerine gelen zam yol ücretlerine yansıyacak. Yemek ücreti, yemek kartı istenmesi halinde 20.50 TL olarak yansıyacak, istenmezse aynı ücretlendirme devam edecek.

Toplusözleşmede, çocuğunun yüzde 65 oranında engelli olması durumunda brüt 200 TL oranında engelli çocuk yardımı, her gün 1 saat bakım izni, yılda 30 gün izin verilecek.

Kadıköy Belediyesinde fiilen uygulanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın çalışanların izinli olmasına yönelik uygulama da sözleşme kapsamına alındı. Kadınlar 8 Mart’ta izinli sayılacak.

İl dışına görevlendirilen işçiler günlük 200 TL yol harcırahı alacak.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş