Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELKadınlar, “Belediye Başkanı Yüksel, üzerimize zabıtayı ve polisi göndermeye hazırlanıyor"

Kadınlar, “Belediye Başkanı Yüksel, üzerimize zabıtayı ve polisi göndermeye hazırlanıyor”

Hamam Sokak’ta bulunan ‘Kartal Kadın Emeği Pazarı’ndaki emekçi kadınlar, “Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel üzerimize zabıtayı ve polisi göndermeye hazırlanıyor. Görüşme taleplerimize bile kör ve sağır.”

Kartal/Yüksel Fırat

Daha önceki görüşmemizde kadınlar  ‘Mahkemede yürütmeyi durdurma kararı almasaydık bugün zabıta ve polis zoru ile buradan atılmış olacaktık’ demişlerdi. Çünkü, Kartal Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü 04.09.2023 tarihli bir tebellüğ ilmühaberi gönderiyor ve “Belediyemizin envanterine kayıtlı 13 adet satış tezgahının tahliye edilmesi” isteniyor. Aksi taktirde, “Belediyemiz tarafından oluşturulacak ekip ekipmanla birlikte polis nezaretinde tahliye” edilecekleri bildiriliyor.

“KARTAL BELEDİYESİ ZABITASI 30 EKİM GÜNÜ EKİP VE EKİPMANLA GELECEĞİZ”

Kendilerine zabıta ve polis zoru gösterilen kadınların Mahkemede aldıkları yürütmeyi durdurma kararına Kartal Belediyesi itiraz ediyor ve karar kaldırılıyor.

Kartal Belediyesi zabıt ekipleri 24 Ekim tarihinde saat 16.30 gibi pazara uğrayıp 30 Ekim 2023 Pazartesi gününe kadar alanı boşaltmalarını istiyor.

Kadınlar şimdi bir kez daha üzerlerine ekip ekipmanla birlikte gönderilecek kolluk küvetlerinin kaygı ve korkusu içindeler.

Kadınlar, Kartal Belediyesi’nin yaratmış olduğu bu soruna çözüm bulmak için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşüp sorunlarını çözme gayretindeler.

25 Ekim günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gitmelerine rağmen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun programından dolayı görüşememişler. Kadınlar, “İçinde bulunduğumuz durum anlatmak için İBB’ye gittik. Ekrem Bey yerinde yoktu. Özel Kalemi ile görüştük. Randevu talebimizi ilettik ve İBB’ye durumuzu açıklayan bir dilekçe verdik. Çünkü burası İBB’ye ait bir alan. En kısa zamanda dönüş yapacaklarını bildirdiler.” diye ziyaretlerin anlattılar.

GÖKHAN YÜKSEL TALEPLERİMİZE KÖR VE SAĞIR

Kadınlar, “Oradan dönüşümüzde Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile görüşmek üzere Kartal Belediyesi’ne gittik. Ancak görüşme talebimiz dahi alınmadı. Bunu üzerine Başkan Yardımcısı Adem Uçar ile görüşmek istedik. Kendisi odasında olmasına rağmen yoğunluğunu ileri sürerek bizimle görüşmeyi kabul etmedi” diye üzüntü ve kızgınlıklarını ifade ettiler.

Kadınlar içinde bulundukları durumu anlatarak;

“Kartal Belediyesi kör ve sağır davranmaktan vazgeçmeli. Kışa giriyoruz varımızla yokumuzla bir sürü hazırlık yaptık. Ben kiracıyım 10 yaşında oğlum var. Ailem depremden yeni çıktı ne ev var ne bark aileme de bakmak zorundayım. Böyle bir zamanda ben işsiz kalamam.”

Bir başka kadın, “Ben de kiracıyım çocuklarım rahatsız. 6900Lira maaş alıyorum nasıl geçineceğim? Belediyenin önüne gidip dilencilik mi yapayım?

Bir başka kadın “Kooperatifi dağıtmaya çalışıyorlar. Dağılacağız yazık değil mi?

Bir başka kadın, “Yalnız yaşayan ve ayakları üzerinde durmaya çalışan biriyim. Ekmek teknem elimde alındığında ben yapacağım?

Bir başka kadın, “Eşim yaşlı ve emekli maaşı zaten kiraya gidiyor. Ben burada çalışarak, yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz.

Bir başka kadın, “Burada günlük kazandığımız para ile yaşamımızı süründürüyoruz. Burası olmadığında aç kalırız. Daha ötesi yok.

Bir başka kadın, “İhtiyacımız olmasa 14 yıl boyunca karda kışta açık tezgahlarda bu işi yapabilir miydik? Soğukta bir ayağımızı kaldırıp bir ayağımız indirerek o zorluklara dayanmaya çalıştık hep. Tüm bu çektiklerimize emeğimize yazık. Bir çözüm getirilmeli.

PAZARTESİ GÜNÜ BURADAN BİR CENAZE Mİ ÇIKARMAK İSTİYORLAR?

Kadınlar “Kaygı ve korkuyla pazartesi günün bekliyoruz.”

“Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel üzerimize zabıtayı ve polisi göndermeye hazırlanıyor. Görüşme taleplerimize bile kör ve sağır. Biz bir yere gitmiyoruz. Ekmeğimiz zaten gidecek. Bizi şiddete maruz bırakacaklarsa bıraksınlar. Biz bir yere gitmiyoruz. Burayı terk etmiyoruz.”

Bir kadın, “Burada bir cenaze çıkarmak istiyorlarsa ben varım. Zaten beni intihara sürüklediler. Hiç değilse diğer arkadaşlarım kurtulur.”

Bir başka kadın, “Ne derece bir şiddete maruz kalacağız bilmiyoruz. Kaygı ve korku içindeyiz.”

Bir başka kadın, “Su sıkarlar, başka şey mi sıkarlar bilmiyorum. Ama şiddet uygulayacaklar diye korkuyorum. Hepimizin psikolojisi daha da bozuldu.”

Bir başka kadın, “Gecenin bir saatinde buraya gelip içindeki eşyalarımızla birlikte kabinlerimiz götürenlerden her şeyi bekliyoruz.”

Bir başka kadın, “Elektriklerimizi ne zaman kestiklerini kabloları nasıl söktüklerini bile bilmiyoruz. Artık huzurumuz yok.”

Bir başka kadın basının duyarsızlığından yakınarak “Haber için illa olay istiyorlarsa pazartesi gelsinler buraya. Yaşayacaklarımıza tanık olsunlar.”

KARTAL HALKI HAKLI DURUŞUMUZA SAHİP ÇIKMALI

Kartal Belediyesi’nin bu tutumu karşısında Kartal halkına seslenen kadınlar,

Kartal halkının yapıcı olarak bize sahip çıkmasını ve haklı duruşumuzun yanında yer almalarını istiyoruz.”

“SORUN VARSA ÇÖZÜM ODAKLI GÖRÜŞÜP ÇÖZELİM”

Kadınlar son olarak bir kez daha Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel’e ve Kartal Belediyesi’ne seslenerek “Kooperatifimiz daha önce olduğu gibi tanınmalı. Bu saldırı durdurulmalı. Sorun varsa çözüm odaklı görüşerek çözülmeli”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş