Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaGÜNCELKaracabey- Keşlik’te ilave derivasyon hattı

Karacabey- Keşlik’te ilave derivasyon hattı

Ülkemizin en önemli üretim merkezlerinden biri olarak Karacabey’de, BUSKİ marifetiyle hayata geçirilen ilave derivasyon hattı ile tarım sulamada kullanılan mevcut göletin kapasitesi arttırılacak.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, kırsal mahallelerden Keşlik’te tarımsal sulamada kullanılan gölet için ilave derivasyon hattı çalışmalarının yakında tamamlanacağını duyurdu.

Özkan, Keşlik’te tarımsal sulamada kullanılan ‘Keşlik Göleti’nin değişim iklim koşulları ve artan tarımsal faaliyetler nedeniyle günden güne yetersiz kaldığından dolayı BUSKİ marifetiyle derivasyon hattı projesini hayata geçirdiklerini belirtti.

Üreticilerimizin daima yanındayız

Özellikle değişen iklim koşulları ile birlikte artan tarımsal faaliyetler nedeniyle, göletin sulamada yetersiz kaldığını ifade eden Özkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlçemizde tarımdan yana her türlü faaliyeti destekliyor ve üreticilerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Keşlik Göleti, bölgedeki tarımsal faaliyetler için hayati önem taşıyan bir gölet. Ve günden güne yaz sezonunda buradaki su kapasitesi kullanımda yetersiz kalıyordu. Bu konuyla ilgili BUSKİ ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, ekstra bir derivasyon hattı yapımına başlandı. Ve bir aksilik çıkmazsa 2 ay gibi bir sürede çalışmalar tamamlanmış olacak” dedi.

Sulama mevsimi rahat geçecek

“6 bin metrelik bir hatta, 225’lik borularla getirilen su ile bölgedeki tarımsal sulamada önemli bir risk ortadan kaldırılmış olacak diyen Başkan Özkan, “Çiftçilerimiz bu hat ile birlikte, sulama mevsimini rahatlıkla bitirecek” dedi.

Başkan Özkan, bu çalışma nedeniyle başta Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere BUSKİ yönetimi ve personeline de ayrıca teşekkürlerini iletti.

Derivasyon: Derivasyon tesisleri su yapılarında, suyu bir yerden başka bir yere taşımak için kullanılan; tünel ya da açık kanal şeklindeki yapılardır.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı