Pazartesi, Eylül 25, 2023
Ana SayfaEMEKKartal Belediye İşçileri Grev Kararı Astı

Kartal Belediye İşçileri Grev Kararı Astı

DİSK/Genel-İş Sendikası 4 No’lu Şube ile Kartal Belediyesi iştiraki Karyapsan arasında süren Toplu İş Sözleşmesinde grev kararı.

Kartal/Yüksel Fırat

DİSK/Genel-İş Sendikası 4 No’lu Şube; “Üyelerimizin insanca yaşama taleplerini ve emeklerinin değerini görmezden gelen bir toplu sözleşme görüşmesi sürecinin işletildiğini bilmenizi isteriz.”

DİSK/Genel-İş Sendikası 4 No’lu Şube ile Kartal Belediyesi iştiraki Karyapsan arasında 07.02.2023 tarihinde başlayan Toplu İş Sözleşme görüşmelerinde gerçekleşen 8 oturumun ardından Esas olarak maddi maddeler olmak üzere 11 maddede anlaşma sağlanamadı. Arabulucuk sürecinden de anlaşma çıkmayınca DİSK/Genel-İş Sendikası 4 No’lu Şube bugün grev kararını astı. Sendika 19 Haziran’da greve çıkacağını basın açıklaması ile duyurdu.

Karyapsan asfalt şantiyesinde gerçekleşen basın açıklaması ve grev kararının asılmasına Karyapsan işçilerinin tümü katılırken diğer birimlerden de işçiler ve temsilciler katılım göstererek destek verdiler. DİSK/Genel-İş Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Nazan Gevher Ay ve yönetim kurulu ile DİSK/Genel-İş Sendikası 3 No’lu Şube Başkanı Özer Ersan ve yönetim kurulu üyeleri de katılarak destek verdiler.

Fotoğraf: Yüksel Fırat/Kartal’ın Sesi

“ADİL BİR ÜCRET VE İNSAN ONURUNA YARAŞIR ÇALIŞMA KOŞULLARI”

Basın açıklamasını Okuyan DİSK/Genel-İş Sendikası 4 No’lu Şube Hasan Kandil, “Adil bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları ayrıcalık değil, haktır” dedi.

Kandil yaptığı açıklamada; “Toplu sözleşme görüşmelerinin ilk oturumundan itibaren çözümden yana olduk, görüşmelerin olumlu geçmesi için tüm iyi niyetimizle çaba sarf ettik.

Ülkemizde özellikle son yıllarda işçi sınıfı açısından gittikçe daha da derinleşen bir ekonomik kriz yaşamaktayız. Hemen her gün temel tüketim maddelerine gelen zamlar söz konusudur. Bugün aldığımız ekmeğin, soğanın, çayın, yağın yarın ne olacağını öngöremiyoruz. İstanbul’da barınmak artık çok büyük bir maliyettir. Kira artış oranları ücret artış oranlarının çok üzerindedir. Konut fiyatları yüzde 400’leri geçen oranda artmıştır. Çalışanların ücretlerinin tamamı nerdeyse konut kirasını bile karşılayamaz hale gelmiştir.

Ancak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz koşulları altında ücretlerin erimesi, yüksek enflasyon altında geçinebilmenin ve insanca yaşayabilmenin koşullarının azalması, her gün artan hayat pahalılığı karşısında ay sonunu getiremememize rağmen yaşanılan bu zorluğu gören ve bunu ortadan kaldırma iradesini yansıtan bir teklifi toplu sözleşme görüşmelerinde maalesef göremedik.

Üyelerimizin insanca yaşama taleplerini ve emeklerinin değerini görmezden gelen bir toplu sözleşme görüşmesi sürecinin işletildiğini bilmenizi isteriz.  Dolayısıyla, Karyapsan emekçileri olarak bizler insan onuruna yaraşır şekilde yaşayacak ücret talep ediyoruz.

Ekonomik krizi ve gerçek enflasyon oranlarını görmezden gelen Karyapsan yönetimi tarafından, üyelerimizin hak ettikleri oranda bir ücret artışı teklifi gelmezse, yasadan doğan hakkımızı kullanarak, 19 Haziran 2023 Pazartesi günü grev uygulamasına başlayacağımızı tüm kamuoyu önünde ilan ediyoruz.

Bu süre içerisinde yine çözümden ve anlaşmadan yana olduğumuzu bir kere daha altını çizerek belirtmek istiyoruz. Müzakerelere devam etmek için elimizi tekrar sizlerin huzurunda uzatıyor ve bu sözleşmeyi masada bitirmeyi diliyoruz.

Sendikamız “en iyi toplu iş sözleşmesinin masada iki tarafın uzlaşarak imzaladığı toplu iş sözleşmesi olduğu” prensibiyle iyi niyetli yaklaşımını ortaya koymaktadır. Fakat aksi durumda, üyelerimizin hak ve çıkarlarının korunması, sosyal ve ekonomik koşulları ve bunların ön şartı olarak eşitlik, demokrasi ve adalet için geçmişte olduğu gibi mücadele etmeye de hazırız.

Adil bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları ayrıcalık değil, haktır.”

Açıklamanın ardından işçiler ” Direne direne kazanacağız” sloganı atarak çalışma alanlarına döndü.

Fotoğraf: Yüksel Fırat/Kartal’ın Sesi
Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı