Pazar, Ekim 1, 2023
Ana SayfaEMEKKartal Belediye İşçileri Meclis Önündeki Engellemeyi ve Torba Yasayı Protesto Etti

Kartal Belediye İşçileri Meclis Önündeki Engellemeyi ve Torba Yasayı Protesto Etti

Kartal Belediyesi İşçileri Hareketli


Kartal’ın Sesi-İstanbul Kartal Belediyesinde Fen İşleri Müdürlüğü, Destek Hizmetler Müdürlüğü ve dış temizlikte çalışan işçiler  DİSK’in Meclis önünde yapmak istediği basın açıklaması  engellenmesini  protesto etmek ve  torba yasanın geri çekilmesi talebiyle eylem yaptı.
Fen İşleri Müdürlüğü, Destek Hizmetler Müdürlüğü şantiyesinde saat 12.00 de çalışan işçilerin tümünün katılımıyla yapılan açıklamada işçiler sloganlarıyla kararlılıklarını dile getirdiler.

Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arikan’nın açılış konuşması ardından; İdari Teknik Büro ve Şoförler Temsilcisi Fatma Yasemin Mersin basın açıklamasını atılan sloganlar eşliğinde okudu.
İstanbul Kartal Belediyesi Dış Temizlikte Müdürlüğü şantiyesi ise saat 13.30 da ikinci eylem yeriydi. Şantiyede toplanan işçilere İşyeri Temsilcisi Cevahir Hasgül basın açıklamasını okudu. Hasgül’ün ardından Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube  Sekreteri Cem Karasoy ile Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ekber Erarsal ve Ozan Yıldırım sürmekte olan TİS süreci ve torba yasaya ilişkin açıklama yaparak mücadele çağrısı yaptılar.

Fatma Yasemin Mersin ile Cevahir Hasgül’ün yaptığı açıklamalarda, “25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanları geçici işçiliğe mahkum edemezsiniz. Belirli süreli çalışan işçinin iş güvencesi olmaz, kıdem tazminatı olmaz, ihbar tazminatı olmaz, emekli olması zorlaşır. Geçmişten bugüne işçi sınıfının, direne direne kazandığı, geliştirdiği, savunduğu ve bizlere emanet ettiği bu temel hakları gasp edemezsiniz. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı hakkını ve emeklilik hakkını bir torbaya atıp çalamazsınız. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilere yapılan ayrımcılık Anayasa’ya aykırıdır; haksızlıktır, hukuksuzluktur, vicdansızlıktır. Kıdem tazminatı ve emeklilik tüm işçilerin hakkıdır. İşçileri bölerek, yaşımıza göre ayrımcılık uygulayarak kıdem tazminatı hakkını parça parça gasp etmek istiyorlar ama biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Her işçi bir gün 50 yaşına gelecek. Her işçi çocuğunun hakkı için kavga verecek. Her işçi bedeli ne olursa olsun çocuğunun emanetine, kıdem tazminatı ve emeklilik hakkına sahip çıkacak” dendi

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı