Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaEMEKKartal Belediye işçileri toplu sözleşmenin masada bitirilmesini istedi

Kartal Belediye işçileri toplu sözleşmenin masada bitirilmesini istedi

İstanbul Kartal Belediyesinde 2020-2022 yıllarını kapsayan toplu sözleşme süreci devam ederken Genel-İş üyesi belediye işçileri düzenledikleri eylemlerle taleplerinin karşılanmasını istiyor. 81 maddelik toplu sözleşme taslağında idari maddelerin yer aldığı 21 madde tutanak altına alındı. Ancak geri kalan 60 madde üzerindeki anlaşmazlık devam ediyor.
“YA TİS MASASI YA GREV HALAYI”
Kartal Belediye binası önünde bir araya gelen Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube üyesi belediye işçileri, belediye yönetimine seslenerek taleplerinin karşılanmaması durumunda eylemlere devam edeceklerini açıkladı; bini aşkın işçinin katıldığı kitlesel açıklama ile greve hazır oldukları mesajını verdi. Kararlılıklarını “Ya TİS masası ya grev halayı” sloganıyla ifade eden işçilerin eylemine Kadıköy Belediyesi işçileri de kendi pankartlarıyla katılarak destek verdi.
Eylemde işçiler adına basın açıklamasını yapan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Yöneticisi Murat Aktemur, fedakarlık yaparak çalıştıkları pandemi sürecinde 141 belediye işçisinin hayatını kaybettiğini vurguladı; fedakarlık sırasının belediye yönetiminde olduğunu söyledi.
Kartal Belediyesinde çalışan 2 işçinin de Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybettiğini ifade eden Aktemur, taşeron çalışmanın olduğu dönemlerde şirketlere akıtılan paranın KHK ile kadroya geçirilen işçilere ödenmediğini ifade etti, “Enflasyon farkları, asgari ücret farkları verilmedi. 4+4’lere mahkum edildik” dedi.
İnsan onuruna yakışacak çalışma saatleri ve geçinmeye yetecek bir ücret istediklerini söyleyen Akdemur, “İşçilerden gelen talepler doğrultusunda, 3 ayda sözleşme taslağını hazırladık ve Kartal, Kadıköy ve Ataşehir belediyelerinde masaya getirdik. Bu talepler Sosyal Demokrat Kamu İşverenler Sendikasının (SODEMSEN) önünde duruyor” dedi.

“ARTIK GREV AŞAMASINDAYIZ”

“Artık yasal anlamda grev aşamasındayız” diyerek gelinen aşamayı özetleyen Aktemur, “Bir çoğunuzun ücretleri asgari ücretin bile altında kalmıştır. Biliyoruz ki, bıçak kemiğe dayandı. Son safhada hâlâ ısrarla diyalog, masa ve uzlaşı diyorsak kimsenin bizlere herhangi bir art niyetli suçlama yapmasını kabul etmiyoruz” dedi.
Belediye yönetiminin işçilerin yaşadığı gerçekliğin farkında olmadığını söyleyen Aktemur, Belediye yönetimine “Onlarca yıl birikmiş yüzlerce problemle karşı karşıyayız. İlk defa özgür bir toplu iş sözleşmesi ile bu sorunların çözümü adına haklı taleplerimizle masadayız. Bizi dikkate alın, taleplerimiz görmezden gelmeyin” çağrısında bulundu.

“GREV BELEDİYENİN TUTUMU YÜZÜNDEN OLACAKTIR”

İşçilerin kabul edeceği teklifin altına sendika yönetimi olarak imza atmayacaklarını da vurgulayan Aktemur, “Taleplerimiz görmezden gelinmeye devam edilir, eski toplu sözleşme mantığında ısrar devam eder ve taleplerimizi karşılayan gerçekçi bir teklif gelmezse bu iş greve gider. Bu haklar verilmezse grev belediyenin dayatmacı tutumu yüzünden olacaktır” dedi.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar