Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaGENELKartal Belediyesi Afet Gönüllüleri

Kartal Belediyesi Afet Gönüllüleri

Kartal Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı tarafından gerçekleştirilen ve Kartal’ın 20 mahallesini kapsayan Afet Gönüllüleri tanışma toplantılarının sonuncusu önceki akşam Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya; Atalar, Petrol İş, Cevizli ve Orhantepe Mahallesi sakinlerinden gönüllüler katıldı.

 

OLASI BİR AFET DURUMUNDA TEMEL EĞİTİM HAYAT KURTARICI

Kartal Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı’nın düzenlediği faaliyetler ve yurt genelinde katıldığı afet ve operasyonların anlatıldığı video gösteriminin ardından başlayan toplantıda, olası bir afet durumunda temel eğitimlerin önemi anlatıldı. Afet hazırlık eğitmeni Tarık Boyoğlu, Kartal’da afet gönüllülerinden oluşan en az 2 en çok 4 ekip oluşturarak temel eğitimlere başlamayı hedeflediklerini belirterek doğrultuda 16 mahalleden afet gönüllüleri ile bir araya geldiklerini söyledi.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) artık akredite olmayan ekiplerin afetlere müdahalesini istemediğini ve akredite olmanın yolunun eğitimden geçtiğini belirten Boyoğlu, tanışma toplantılarının sonuncusunu gerçekleştirerek 20 mahalleyi tamamladıklarını ifade etti. Boyoğlu, Kartal Belediyesi’nin Esentepe Mahallesi’nde bulunan 8.5 dönüm büyüklüğündeki yerleşkesinde pek çok farklı eğitimin verildiğini aktardı.

MAHALLE SAKİNLERİNİN ALACAĞI EĞİTİMLER KENDİ MAHALLELERİNE KATKI SAĞLAYACAK

Toplantının soru-cevap bölümünün ardından konuşan Sivil Savunma Uzmanlığı Müdürü Nurettin Yazar da, Kartal Belediyesi Arama Kurtarma ekibinin katıldığı operasyonlardan örnekler vererek deprem, sel, yangın ve daha pek çok afette sınanmış bir ekibin eğitimlere katılacağını söyledi. Alınan eğitimler ile sadece deprem değil diğer afetlerde de gönüllülerin kendi mahallelerine büyük katkı sunacağını belirten Yazar, katılımcıların belirlenmesinin ardından Kartal Belediyesi Esentepe Mahallesi’ndeki yerleşkesinde eğitimlerin başlayacağını duyurdu.
Toplantı sonrası doldurulan tanışma formlarının ardından eğitimlere katılarak tamamlayanların afet gönüllüsü olarak daha ileri eğitimlere gideceğini söyledi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş