Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal Belediyesi depreme karşı 14 adet ivme ölçer sensör ağına bir yenisini...

Kartal Belediyesi depreme karşı 14 adet ivme ölçer sensör ağına bir yenisini ekledi

Kartal Belediyesi, depreme karşı 14 adet ivme ölçer sensör ağına bir yenisini Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile birlikte Kartal Belediyesi’ne ait Dragos Su Sporları Merkezi’ne Deprem ve Tsunami Gözlem İstasyonu olarak kurdu.

Yüksel Fırat/Kartal

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel gözlem istasyonunun Kartal Belediyesi Dragos Su Sporları Merkezi iskelesine kurulumunda bizzat bulunarak kurulumu inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Acil Afet Bilgi Sistemleri (EDIS) ve Sentez Yer ve Yapı Mühendisliği (SENTEZ) Teknolojiden Sorumlu Direktörü (CTO) Dr. Süleyman Tunç, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel şu bilgileri aktardı: Dragos Su Sporları Merkezi iskelesine kurulan gözlem istasyonundan; denizdeki yükselme ve alçalma seviyeleri, deniz suyu sıcaklığı, hava sıcaklığı, nem, basınç, rüzgârın şiddeti ve yönü ölçülerek. Bu ölçümler Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile Kartal Belediyesi’ne gerçek zamanlı (on-line) olarak gönderileceğini belirtti.

YENİ NESİL DEPREM ERKEN UYARI SİSTEMİ

Belediye Başkanı Yüksel, Yeni Nesil Deprem Erken Uyarı Sistemi ile mahallelere kurdukları ivme ölçer (deprem sensörü) sensör ağını birleştiren ilk belediyenin Kartal Belediyesi olduğunu belirterek; 10 mahalleye kurulan 14 adet ivme ölçer sensör ağına bir yenisini Dragos Su Sporları Merkezi’ne ekleyerek, deprem öncesi ve sonrası sarsıntı haritalarının ve Tsunami uyarısının elde edilmesine katkıda bulunacağını belirtti.

Yüksel, ivme ölçer sensörün erken uyarı zamanı konusunda da bilgi aldı. Dr. Süleyman Tunç, “Deprem erken uyarı anlamında 3-4 saniye civarında bir süremiz var. Ama Tsunami uyarısı anlamında bayağı bir süremiz olacak. Burada tahminen herhalde bir 15-20 dakikadan fazla olacak diye düşünüyorum” dedi.

Dr. Süleyman Tunç, Kartal Belediyesi’nin çok duyarlı olduğunu belirterek; Siz belediye olarak bu konuda çok hassas davrandınız. Çok büyük katkılarda bulundunuz. Bu konuda ben size çok teşekkür ediyorum” diyerek duygularını belirtti.

Belediye Başkanı Yüksel, “İşbirliğimiz devam edecek” diyerek sensörlerin önemine dikkat çekti. Yüksel, “Sensörlerin diğer bir avantajının da son Gemlik Depreminde depremin Kartal’daki hangi noktaya hangi zemine etkisinin ne olduğunu de analiz ettik” dedi.

Yüksel,” Yakın zamanda olan depremlerin sensörler aracılığıyla kurduğumuz sistemle hangi bölgede titreşimin ya da sallanmanın ya da zemindeki o sarsıntı gücünün nerede etkili olduğunu görebildik. Bu da bizim zemin iyileştirme ile alakalı ya da hangi zeminde hangi adımları atabileceği ilgili hep fikirler veriyor. Bu noktada şimdi bununla beraber de Tsunami etkisini anlayabilirsek en olumsuz senaryorlara karşı hazırlıklı olacağız” dedi.

MARMARA BÖLGESİNDE İLK OLARAK KARTAL’DA

Dr. Süleyman Tunç, geliştrdikleri bu sistemle; deprem sensörleri ile beraber hem Tsunami, rüzgar ve birçok ölçüm noktasıyla tek bir uyarı noktasında birleştiğini söyledi. Tunç Marmara Bölgesi’nde 20 noktaya kuracağını ama önce Kartal’da başladıklarını belirterek; “Önce sizden başlamak istedik. Çünkü bu konuda yardımlarınız çok oluyor bize desteğiniz çok oluyor” dedi.

Belediye Başkanı Yüksel, deniz içerisine konan sıcaklık sensörün desteklenmesinde ve sabitlenmesini sağlayan dalgıçların emeğinden dolayı Gedik Üniversitesi Denizcilik Kulübüne de teşekkür etti.

Çok Disiplinli Tsunami Gözlem ve Erken Uyarı İstasyonu kurulumuna; Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Başkan Yardımcıları ve birim müdürlerinin yanı sıra; İstanbul Gedik Üniversitesi Su Altı Teknolojisi Bölüm Başkanı Güvenç Sorarlı, Kartal Belediyesi’nin alımını yaptığı ivme ölçerlerin kurulumunu sağlayan ve sistemleri devreye alan Afet Bilgi Sistemleri (EDIS)’nin Teknolojiden Sorumlu Direktörü (CTO) Dr. Süleyman Tunç ve Su Altı Taarruz Komutanlığı’ndan dalgıç Ata Aksu katıldı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı