Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal’a Tsunami ve Deprem Gözlem İstasyonu Kuruluyor

Kartal’a Tsunami ve Deprem Gözlem İstasyonu Kuruluyor

Kartal Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile birlikte (24 Ocak 24) Kartal Belediyesi’ne ait Dragos Su Sporları Merkezi’ne Deprem ve Tsunami Gözlem İstasyonu kurulacak.

 

Beklenen İstanbul depremine yönelik önlem ve hazırlık çalışmaları kapsamında Kartal Belediyesi Dragos Su Sporları Merkezi iskelesine kurulacak gözlem istasyonundan; denizdeki yükselme ve alçalma seviyeleri, deniz suyu sıcaklığı, hava sıcaklığı, nem, basınç, rüzgârın şiddeti ve yönü ölçülerek, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile Kartal Belediyesi’ne gerçek zamanlı (on-line) olarak gönderilecek.

Öte yandan Türkiye’de ilk defa, Yeni Nesil Deprem Erken Uyarı Sistemi ile mahallelere kurduğu ivme ölçer (deprem sensörü) sensör ağını birleştiren ilk belediye olan Kartal Belediyesi, 10 mahalleye kurduğu 14 adet ivme ölçer sensör ağına bir yenisini Dragos Su Sporları Merkezi’ne ekleyerek, deprem öncesi ve sonrası sarsıntı haritalarının ve Tsunami uyarısının elde edilmesine katkıda bulunuyor.

Kartal ve civarındaki sismik hareketleri ve deniz suyu seviyesini sürekli olarak izleyecek olan sistemler; Kartal Belediyesi Akıllı Bina Yönetim Şefliği’ne, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’ne entegre edilerek hem gerçek zamanlı veri akışı sağlayacak, hem de deprem dalgası gelmeden, söz konusu kurumlara uyarı gönderecek.

Acil Afet Bilgi Sistemleri (EDIS) ve Sentez Yer ve Yapı Mühendisliği (SENTEZ) Teknolojiden Sorumlu Direktörü (CTO) Dr. Süleyman Tunç’un rehberliğinde kurulacak olan Tsunami ve Deprem Gözlem İstasyonu’nda, Kartal Belediyesi lojistik destek sağlayacak, Su Altı Taarruz Komutanlığından bir dalgıç da deniz içi kurulum çalışmalarına destek verecek.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı