Salı, Kasım 28, 2023
Ana SayfaKARTALKartal Belediyesi Resen Karot Almayı ve Yıkımı Hızlandıracak

Kartal Belediyesi Resen Karot Almayı ve Yıkımı Hızlandıracak

Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel, 2019 yılında 18 binada, 2020 yılında 32, 2021 yılında 146, 2022 yılında ise 130 binada resen karot alarak yıkım yaptıklarını ve bu kararlılıklarının devam edeceğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal ilçe örgütü toplantısının basına açık bölümünde Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel birer sunum gerçekleştirdi. Yüksel, asıl can alıcı sorunun binaların durumu olduğuna dikkat çekerek, bu gerçeklile yüzmeliyiz dedi.

Resen karot alınması ve binaların yıkımı

Yüksel deprem bölgesine yardım ve dayanışma çalışmalarından Kartal’da depreme hazırlık konusunda bir çok konuda yaptığı sunumun öne çıkan başlıklarından biri resen karot alınması ve binaların yıkımı konusu oldu.

Yüksel Kartal’da 57 bin binanın olduğunu ve 17 bin binanın 2000 yıl öncesi yapılar olduğunu ve öncelikle ‘Bakmamız gereken bu 17 bin bina. İBB ile birlikte 2020 yılı öncesi öncelikle iskansız ve ruhsatsız binaların en yaşlılarından başlayarak hızlı bir bina taraması’ yapacaklarını söyledi.

Yüksel, depremler ve Orhantepe’de kendi kendine yıkılan binayla birlikte radikal kararlar alarak sürece müdahale ettiklerini söyledi. Bu akaraların en önemlisi ise riskli binaların yapı sahiplerinin onayı ve rızası olmasa dahi belediye tarafından resen karo alınması yıkılması olduğunu belirtti.

Yüksel, riskli binalarla ilgili kanunlar bizi az destekliyor olsa da, kanunlar bizi ekonomik olarak da desteklemiyor olsa da riskli binalarla ilgili adım attıklarını söyledi. Zor bir süreç olduğunu belirterek, biz komşumuzu ikna ederek, bazen de ikna olmamasına rağmen karot alarak yıkım gerçekleştirdiklerini belirtti.

Yüksel, karot alma ihbarlarının, Bakanlık, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, binanın çevresindeki komşuların, kiracıların, ya da teknik personellerimizin incelemesi ile, ya da bir site içerisindeki emsal bina vb. süreçlerden geldiğini söyledi.

Yüksel, ‘Bu ihbarları değerlendirerek kendimiz resen karot almaya başladık. 1919 yılında bina sahibi bize başvurmamış olmasına rağmen 18 binaya karot almak istediğimizi yazılı olarak bildirdik. 30 gün içerisinde ya kendiniz karot aldırırsınız ya da biz alırız dedik. Almadılar ve sağlam gerekçelerimizle biz aldık ve yıktık’ dedi. Yüksel, 2020 yılında 32 binada, 2021 yılında 146, 2022 yılında ise 130 binada resen karot alarak yıkım yaptıklarını ve bu kararlılıklarının devam edeceğini söyledi.

“Arama- Kurtarma Ekibi Kuran İlk Belediyelerden Biriyiz”

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı’nın depremin yaşandığı ilk andan itibaren harekete geçtiğini belirterek, bölgede kurtarma çalışmalarında aktif rol aldığına dikkat çekti.

Başkan Gökhan Yüksel; “İstanbul’da, Sivil Savunma ekiplerini ilk kuran belediyelerden biriyiz. Arama kurtarma personelimiz, uzun yıllardır bu noktada eğitimler alıyordu. Depremin yaşandığı ilk anlardan itibaren hemen harekete geçtik. Arkadaşlarımız, acilen depremin vurduğu bölgelere giderek, arama kurtarmada aktif rol aldı. Tüm gücüyle, deprem bölgesinde çalışan tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“İlk Andan İtibaren En Hızlı Şekilde Organize Olduk”

Kartal Belediyesi’nin depremin ilk gününden itibaren yardım çalışmaları için organize olduğunu belirten Başkan Gökhan Yüksel; “Deprem bölgesindeki arkadaşlarımız arama kurtarma çalışmalarına devam ederken, Kartal’da tüm yardımseverler ile birlikte bölgeye yardım tırları göndermek için organize olduk. 90’dan fazla yardım tırını en hızlı şekilde, depremzedelerimize ulaştırdık. Depremzedelerin yardım çığlığına en hızlı şekilde ulaşmak bizler için çok önemliydi.” diye konuştu.

Deprem bölgesindeki tüm illerde, depremden etkilenen vatandaşlara yardım götürdüklerine dikkat çeken Başkan Gökhan Yüksel, Kartal Belediyesi’nin Hatay’da bir Afet Koordinasyon Merkezi kurduğunu ve ekiplerin tüm gücüyle hala çalışmalarına devam ettiğini de sözlerine ekledi.

 

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı