Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaPOLİTİKAKartal CHP İlçe Başkan Adayı Özkan Özdemir Yerel Basınla Sohbet Etti

Kartal CHP İlçe Başkan Adayı Özkan Özdemir Yerel Basınla Sohbet Etti

CHP Kartal İlçe Başkan Adayı Özkan Özdemir yerel basınla kahvaltı toplantısında bir araya geldi.

Yüksel FIRAT

Özkan Özdemir kahvaltı toplantısını öz güvenli, samimi ve politik olgunluğuyla derinlikli bir sohbette dönüştürdü.

Bu tutumundan dolayı Özdemir bir deklarasyon sunmadı. Ancak buna rağmen stratjik planınında biz basınla ilgili bir bölüm aktarma inceliği gösterdi ve Özdemir; ” “İlçe Başkanı olursam eğer, basınla ilişkiler ve kurumsal iletişim’den sorumlu bir ilçe başkan yardımcılığı görevi olacaktır. Her ay çalışmalarımızı CHP bülteni adı altında sizlere ulaştıracak şekilde bir çalışma yapacağız. CHP’nin 15.829 üyesinin CHP’nin Kartal’da ne yaptığını nasıl bir yol izlediğini, nasıl bir çalışma yöntemi uyguladığını sizlerin vasıtasıyla, desteğiyle bütün örgütümüze duyurmak gibi bir hedefimiz var” dedi

18 yaşından beri parti üyesi olan ve yerel basın tarafından çok iyi tanınan Özkan Özdemir, selamlamaların ardından kısaca kendini tanıtıp gazetecelerin sorularına bağlı olarak sohbette geçti.

Sorular ağrılıkla belediye ve ilçe örgütü ikilemi ve Başkan Gökhan Yüksel’in her hangi bir adayı işaret edip etmediği noktasında yoğunlaştı. Özdemir üçüncü şahısların hak ve hukukuna saygılı bir biçimde tüm sorulara samimiyetle cevap verdi.

GÖKHAN YÜKSEL’İN OYUNU DA ALARAK SEÇİMİ KAZANACAĞIM

Yalçın BEL: Adaylığınız konusuna Belediye Başkanı ile istişare yaptınız mı yaptıysanız nasıl bir izlenim aldınız?

Belediye Başkanımız da 417 delegeden birisidir. Kendisini çok eskiden tanırım. Kendisiyle her zaman görüşmekteyiz. Kendisiyle aynı mahallede büyümüş aynı halı sahada top oynadığımız bir arkadaşım bir kardeşim. Belediye Başkanımızın şu açık olarak bir tavır destek noktasında bir adayı olduğu söylentisi var Kartal genelinde. Ama ben kendi şahsım adına şunu söylemek isterim ki, kongre salonunda Sayın Gökhan Yüksel’in de oyunu da alarak seçimi kazanacağıma inanıyorum.

MEVKİ MAKAM İÇİN DEĞİL

Fethi SATICI : Niçin aday oldunuz?

417 delegeye mesajınız nedir?

Özkan ÖZDEMİR : Ben CHP içinde büyüdüm. 18 yaşında parti üyesi oldum. İçinde büyüdüğüm partide tek bir hedefim var. Seçimi kazandıktan sonra gelenekselleşen kırgınlıkları ortadan kaldıracak ve tüm adayların bilgi birikimini işin içine katacağım. Kırgınlıkları küskünlükleri sona erdireceğim. CHP’nin tek bir hedefi kalmıştır. O da ülke genelinde iktidar olmak. 417 delegeden iktidar mücadelesine destek vermesini bekliyorum. Hiçbir insanı dışarıda bırakmamak için adayım. Tüm örgütü kucaklamak için adayım. Kazansam da kazanmasam da partime sırtımı dönmeyeceğim. Meclis üyeliğinde 20. Sıradaydım. Partimize seçilemeyeceğiz diye gönül koymadık. Makam mevki için değil CHP menfaati için buradayız.

GENÇLİĞİMLE ENERJİMLE

Nuray YILMAZ : Genç bir adaysınız. Genç oluşunuz avantaj mı dezavantaj mı?

Daha önceki seçimlerdeki gibi birleşme olacak mı ve tek 1 oy dahi alsam seçime gireceğim diyor musunuz?

Özkan ÖZDEMİR : Diğer aday olan üç arkadaşla yaptığımız görüşmelerde ailelerine bu süreçte vakit ayıramadıklarını söylediler. Ben diğer üç aday arkadaşıma şunu söyledim. Ailelerinize haksızlık yapmayın ben gencim, bekarım (gülüşme). Gençliğim benim için avantaj. Ben gençliğimle, enerjimle parti içinde yaşı büyük abilerimizin, kadrolarımızın direnç duvarını yıkacağımı ve ilçe başkanı olacağımı düşünüyorum.

Aday olmak için yola çıkan arkadaşların yüzde 10 imzasını alması gerekir. Birleşmek her adayın taktiridir. Ben 1 oy dahi alacak olsam çekilmeyeceğim demiyorum, ben bu seçimi kazanacağım diyorum.

BELEDİYE BAŞKANININ ADAYI OLARAK KİŞİLERİN, KENDİNİ TANITMASI DOĞRU DEĞİLDİR

Nergiz SÜSLÜ : Bazı ilçelerde her ne kadar belediye başkanı seçime müdahil olmayacağını söylese de bunun böyle olmadığını gördük. Kartal’da gerçekten Kartal Belediye Başkanımız herhangi birinizi destekliyor mu?

Özkan ÖZDEMİR : Kartal Belediye Başkanımız siyasetin içinden gelmiş arkadaşımız. Siyasetin içinden gelmiş başkanın bir adayı desteklemesi en doğal hakkıdır. Ama belediye başkanın adayı olarak kişilerin, kendini tanıtması doğru değildir. Belediye Başkanımız şahsımı değil başkasını desteklerse de kendisine gönül koymayız. Belediye başkanımızın açık açık bir adayı destekleyeceğini düşünmüyorum.

BASININ ÖZGÜRLÜĞÜNE İNANIYORUM

Aytekin YAŞAR : Genel başkan geldiğinde basını çağırmadı. İlçe binanız yok bunun sözünü verebilir misiniz?

Özkan ÖZDEMİR : Biz seçilirsek sizi ağırlayacağım. Basının özgürlüğüne inanıyoruz. Basının gücü olmadan hiçbir şey yapamayız. Özkan Özdemir olarak tek başıma bina için söz veremem ama örgüt bize destek verirse hep beraber bunu yapabiliriz. 15.829 üyeye tek tek ulaşıp hepsinden karınca kararınca destek isteyebiliriz.

Gökhan İLHAN : Özkan Özdemir için kültür sanat neyi ifade eder? Bunun için ne yapacaksınız?

Özkan ÖZDEMİR : Ailecek sanatın Türk Halk Müziği kanadında varız. Bizim için çok önemli. Geçmiş dönem başkanımız Altınok Öz’ün sanat için yapmış olduğu yaşam kalitesini yükseltme birimleri var.

Selim AKDOĞAN : Belediyenin işaret ettiği bir aday var, eğer siz seçilirseniz belediye ile aranız nasıl olacak? Delegelerin yaş ortalaması orta ve orta yaşın üzerindedir. Siz gençsiniz burada nasıl etkiniz olacak? Kartal’da tanınmış bir siyasetçinin yakınısınız bunun etkisi nasıl olacaktır?

Özkan ÖZDEMİR : Gökhan Bey ile gençlik bakımından en uyumlu çalışacak adayım. Beni desteklese de desteklemese de aramızda sorun olmayacaktır. AKP yerel yönetimleri ile başarılı olmuştur. Bunun için de örgüt gerekmektedir. Delegelerin çoğu beni tanıyor sıkıntı olmayacaktır. Sorduğunuz isimden önce babam Muammer Özdemir de bu partide 4 dönem görev almıştır. Baraj altındayken de görev almıştır. Siyasetteki çizgi noktasında CHP’den ayrılmayan bir aileyiz. Her döneminde partinin içindeydik. Sorunuzun muhatabı ben değilim o dönemdeki akrabalarımdır.

STK’lar, SENDİKALAR, MESLEK ÖRGÜTLERİ SÜRECİN İÇİNDE OLMALI

Yüksel FIRAT : Belediye başkanı (şahsi olarak değil bir kurum olarak) ve ilçe örgütü ikilemi bir dönem parti içinde sıkıntılar yaşatmışken, geçmiş dönemlerde olumsuz örnekler varken adayların birliği, belediye – ilçe örgütü demokratik hiyerarşik yapısını gözeteceğinizi ortaya koydunuz. Bu birliği sadece parti üyelerinin değil parti seçmenlerinin ve aynı zamanda bir iktidar hedefinde, Kartaldaki tüm demokratik güçlerin birliği ve ittifakı noktasında bir öngörünüz var mıdır?

Özkan ÖZDEMİR : CHP, 15.829 üyesi ile tek başına bu işi başarabilecek bir kurum değil. Bütün STK’lar, sendikalar, meslek odaları bu işin içinde olmalı. Yeter ki konuşmasını, anlatmasını bilin. Karşınızdakinin sizi anlamaması mümkün değil. Belediye – ilçe ayrımı söz konusu değil. Bizim asıl hedefimiz İstanbul’daki 39 ilçeyi kazanabilmek. İlçe – belediye kavramını kabul etmiyorum. Tek gerçek CHP’dir, CHP örgütüdür. Kesinlikle bir kaos yok. Sayın Muammer Çelebi’den aldığımız çıtayı yükseğe taşımak istiyoruz. Kesinlikle ilçe – belediye ayrımı olmayacak. CHP örgütü içerisinde parti okulunu beklemeden parti içerisinde eğitim düzenleyeceğiz. Kimse uzmanlık alanı olmayan alanlarda çalışmayacak. Tüm partililerin eğitimden geçmiş olması lazım.

Kenan ÇAKAL :Seçildiğiniz takdirdeki yönetim kurulunuzu isimlendirebilir misiniz? Mevcut başkan başarılı dediniz neden bıraktı sizce?

Özkan ÖDEMİR : Ben CHP içinde çalışan her arkadaşımla çalışırım. Ben seçimi çarşaf listeyle yapalım diye de öneride bulundum. Mevcut başkanımız 3 seçim atlatmış. Tek başına atlatmamış tabi ki de. Almış olduğumuz kültür kendisini eleştirmeyi uygun görmez. Bizim görevimiz kendisini savunmaktır. Eleştireceğimiz yer sadece örgüt toplantılarıdır. Eleştirilerimizi özelde yapacağız. Bu partiyi iktidarda göreceğiz.

Fethi SATICI : Spor kökenlisiniz. Kartal 53 ilden büyük bir ilçe ama spor Kartal’da yerlerde sürünüyor.

Özkan ÖZDEMİR : Ben Selim Akbeniz Hoca’dan çok dayak yedim. (gülüşmeler) Yaşar Buyurmanlar, Aydın Kaya gibi hocalarımızdan ders aldım. Bulvarspor’da lisansım vardı. İnanıyorum ki Kartalspor hak ettiği yerlere gelecektir. İlçe başkanı olarak gerçekçi olarak konuşmak gerekirse Kartalspor başkanlığına aday değilim. Kartalspor’un şampiyon olacağına inanıyorum bu sene.

Necmettin GÜLTEKİN : Mevcut İlçe Başkanı Muammer Bey genelde yapıcı bir dil kullandı. Bir gazeteye “kavganın olduğu yerde aday olmam” demeci var. Bu kavgadan kastı nedir? Belediye ile bir iş tuttuğunuzu düşünmeli miyiz?

Özkan ÖZDEMİR : Genel başkanımız “adalet” yürüyüşünü yaparken de genel başkanımızın yanındaydım bugün de adalet için adayım. “iş tutma” sözünün muhatabı kimdir bilmiyorum ama ben kendi partililerimin özelinde böyle bir şey olacağına ihtimal vermiyorum.

Soru – cevap şeklinde geçen toplantının sonunda Özkan Özdemir basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı verdi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı