Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaEMEKKartal' da 15-16 Haziran'nın 50. yılı "EmeğimizAH"

Kartal’ da 15-16 Haziran’nın 50. yılı “EmeğimizAH”

15 -16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 50. yılı Kartal’ da “Emeğimizah” Karikatür Sergisi ile kutlandı. Türkiye’nin en önemli usta çizerlerinin de aralarında bulunduğu 90’a yakın çizer eserleri ile tarihsel ve güncel işçi sorunlarını çizgileriyle yeniden yaratıp yansıttılar.

Yüksel FIRAT

Kartal Belediyesi ve Hasat Sanat Atölyesi’nin işbirliği ile gerçekleştirilen “Emeğimizah” adlı karikatür sergisinin açılışı, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in katılımı ile yapıldı. Kartallı aydın ve sanatçıların ile vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sergi; açık havada hazırlanan yaklaşık 100 metre uzunluğunda hazırlanan özel sergi alanında sanatseverlerle buluştu.
 
Sergide Türkiye’nin en önemli usta çizerlerininden Zafer Temoçin, Sefer Selvi, Ercan Akyol, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Raşit Yakalı, Yurdagün Göker, Erdoğan Karayel, Cihan Demirci, Firuz Kutal, Sait Munzur, Vahit Akça, Mustafa Bilgin, Hüseyin Aslan, Hicabi Demirci’nin de  aralarında bulunduğu 90’a yakın çizerin eserleri yer almaktadır.
Serginin açılışında konuşan şair ve yazar Niyazi Yaşar, serginin açılış tarihi olan 15, 16 Haziran’ın bilinçli olarak seçildiğini hatırlatarak o dönemde yaşananların insanlık ve emek tarihinin, bir nirengi noktası olduğunu söyledi. 15-16 Haziran’da yaşanan Büyük İşçi Direnişlerini hatırlatan sanatçılara teşekkür eden Yaşar’ın ardından, sanatçı Hüseyin Aslan söz aldı. Aslan, sanatçıların Kartal’da rahat olduklarını belirterek destekleri konusunda Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e teşekkür etti.
Eski Tren İstasyonu’nun Bulunduğu Sokak, Kültür Sanatla Buluşacak
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ise serginin açıldığı ve üzerinde şu anda kullanılmayan eski Kartal tren istasyonunun bulunduğu sokağı, kültür ve sanatla buluşturmanın bir görev olduğunu söyledi. Başkan Yüksel sözlerine şöyle devam etti: “15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 50. yıl dönümündeyiz. -Emek en yüce değerdir- demeye devam edeceğiz. Şartlar ne olursa olsun elimizden geldiğince bölüşmeye devam edeceğiz. Zorlu bir pandemi süreci, korona süreci yaşıyoruz. Yine Kartallı komşularımızla dayanışma içinde olmaya çalıştık. Yetişmeye çalıştık. Elimizdekini avucumuzdakini bölüşmeye çalıştık. Ben emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi
Açılışa, Kartal belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan, Kartal Belediyesi Basın Yayın Müdürü Hüseyin Güler, Kartal Belediyesi Kartansaş Aş.Genel Müdürü Düzgün Çapar, Kartal Belediye Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt ve İbrahim Doğan ve bir çok Kartallı katıldı.
Karikatür eserlerinin yer aldığı sergi, 15-23 Haziran tarihleri arasında İstasyon Caddesi’nde ( Kartal Sanat Sokağı) açık kalacak.
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı