Pazartesi, Haziran 27, 2022
Ana SayfaYEREL HABERLERKARTAL GAZİ BAYIRLIYA UĞUR MUMCU ADININ VERİLMESİ VE YAŞATILMASI

KARTAL GAZİ BAYIRLIYA UĞUR MUMCU ADININ VERİLMESİ VE YAŞATILMASI

KARTAL GAZİ BAYIRLIYA UĞUR MUMCU ADININ VERİLMESİ VE YAŞATILMASI

Resmi kayıtlarda GAZİ BAYIRLI olarak geçen ÇAĞ-KOP’un ÇAĞDAŞKENT adını verdiği bölgenin 1993 yılının Ocak ayında Soğanlık Gümüşpınar Mahallesinden ayrılarak yeni bir mahalle statüsüne kavuşması üzerine; Çağdaş Kooperatifler Birliği Yönetim Kurulu Genel Başkan Turgut Ünlü Başkanlığında toplanarak; 24 Ocak 1993 tarihinde bombalı bir suikastla hunharca katledilen Uğru Mumcu’nun adını mahalleye verme kararı aldı.
 
ÇAĞ-KOP Genel Başkanı Turgut Ünlü ve yönetim kurulu bu kararlarını Kartal Belediye Başkanı Mehmet Ali Büklü’ye sunarlar. Büklü bu kararı büyük bir ilgi ve heyecanla karşılar. Gereğini yapmak üzere Kartal Belediye Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırır.
Kartal Belediye Meclis Üyeleri de aynı heyecan ve ilgiyle konuyu görüşerek mahallenin adının “UĞUR MUMCU MAHALLESİ” olarak değiştirilmesini kararlaştırdı.
 
Kartal Belediye Meclis kararının ardından; Kartal Belediye Başkanı Mehmet Ali Büklü, Meclis üyeleri ve kooperatif başkanlarınca ayakta alkışlanan bu karar sonrasında; mahalleye UĞUR MUMCU MAHALLESİ tabelası çakıldı. Ardından topluca Uğur Mumcu’nun yazılarını yazdığı Cumhuriyet gazetesine gidildi. Burada Kartal Belediye Başkanı Mehmet Ali Büklü, ÇAĞ-KOP Genel Başkanı Turgut Ünlü birer konuşma yaptılar.
Turgut Ünlü; Kartal Belediye Meclis’inin kararını, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özgen Acar’a sundu.
Cumhuriyet gazetesinde Uğur Mumcu için açılan deftere, katılanlar adına Mehmet Ali Büklü ve Turgut Ünlü tarafından imzalandı.
ÇAĞ-KOP Genel Başkanı Turgut Ünlü yaptığı açıklamada;

ÇAĞDAŞ KENTTE UĞUR MUMCU ADINI ONURLA TAŞIYACAĞIZ


“Kartal Soğanlık 2 No’lu Gecekondu Önleme Bölgesi’nde 89 kooperatif konut üretiliyor. Toplam 17.400 konutun üretildiği ve 100 bine yakın insanın yaşadığı bölgemiz mahalle statüsüne kavuştu.
Başkanlar Kurulumuz ve Yönetim Kurulumuz ülkemizin en büyük mahallesi olarak bölgemize oy birliği ile “UĞUR MUMCU MAHALLESİ” adının konulmasını kararlaştırdı.
Atatürkçülüğün, laik Cumhuriyetin, demokrasinin cesur savunucusu, araştırmacı, örnek gazeteci Kalpaksız Kuvayi Milliyeci Uğur Mumcu’nun anısını yaşatmak, dar gelirli emekçi insanlarımızın oluşturduğu mahallemizde Uğur Mumcu’nun ismini ölümsüzleştirmek, çocuklarımızı Uğru Mumcu idealleriyle yetiştirmek, Uğur Mumcu ile her an beraber olabilmek için mahallemize Uğur Mumcu adının verilmesi kararlaştırılmıştır.
Önerimiz büyük bir heyecan ve hararetle karşılayıp Kartal Belediye Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağıran Kartal Belediye Başkanı Sayın Mehmet Ali Büklü’ye, aynı heyecan ve yakın ilgiyle önerimizi değerlendiren Kartal Belediye Meclis üyelerine  şükranlarımızı sunuyoruz. İnanıyoruz ki, mahallemize “UĞUR MUMCU MAHALLESİ” adının verilmesi demokrasi düşmanlarının önüne çekilen bir duvar olacaktır”

 

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar