Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal Hukukçular Derneği, Yeni Yılı Yeni Yer İle Birleştirdi

Kartal Hukukçular Derneği, Yeni Yılı Yeni Yer İle Birleştirdi

Kartal Hukukçular Derneği, kentsel dönüşüm sebebiyle taşındığı Cevizli Mahallesi’nde bulunan yeni yerinde Yeni Yıl Kokteyli düzenledi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Dernek Başkanı Av. Türkan Kurtulmaz Öztürk;

Kartal Hukukçular Derneği 1987 yılında kurulmuş bir dernek ve yaklaşık 450 üyesi var. Son derece birbirine bağlı dayanışma ruhuyla hareket eden avukatlardan oluşan çevre üyelik olarak adlandırılıan sistem ile stajerler, hakimler olan bir dernektir. Hatta üyelerimizin arasında eski büyükşehir belediye başkanları var. Kısaca Kartal Hukukçular Derneği, eski köklü değerli bir kurumdur. Biz bu değerli kurumu yaşatmak istediğimiz için kentsel dönüşüme giren eski merkezimizi taşıdık. Nihayetinde çevreci bir anlayışla burayı dizayn ettik.

Baro başkanımızın desteğini hep yanımızda gördük, çok teşekkür ediyoruz.  Ayrıca Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel’e de şu an yanımızda bulunan Başkan Yardımcılarımıza da destekleri için teşekkür ediyoruz. Ben öncelikle ve özellikle hukuka, hukuk mücadelesine gösterdiği emekler için başkanıma teşekkür ediyorum.

Son zamanlarda avukatlara yönelik çok fazla saldırılar olmakta, şiddet olayları yaşanmakta. En yakın tarihte Şanlıurfa’da stajer avukat arkadaşımıza yapılan saldırıyı kınıyoruz. Baro başkanımız ve yönetimimiz bu konuyla yakından ilgilendiler. Bize fazla yapılacak iş bırakmamakta, hemen koşmaktalar. Halihazırda orada görevlendirildik. Dernek olarak meslektaşımızın ailesiyle görüştük, gerekli olan katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu belirttik.

Bu arada Can Atalay şahsında son zamanlarda artık ayyuka çıkmış olan anayasa tanımazlık olgusuna değinmek istiyorum. Bu hususta da Kartal Hukukçular Derneği olarak iki kez basın açıklaması, eylem yaptık  Baromuz, başkanımız da bu konuda basın açıklamalarıyla eylemleriyle konuyu gündemde tutmaktadırlar. Ve bizler meclisin de yürütmenin de anayasaya saygı göstermesini istiyoruz. Anayasaya uyulmasını talep ediyoruz. Can Atalay‘ın meclisteki hakkının gasp edilmesini kınıyoruz. Ve bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz.

Sayın Numan Kurtuluş bugün suhulete davet ettiklerini belirtmişlerdir. Biz suhulet değil bir an önce anayasanın hükmünün tanınmasını,  Anayasa Mahkemesi kararlarının yerine getirilmesini talep ediyoruz, hukuk devleti bunu gerektirir. Anayasayı tanımamazlık hukuk devletiyle bağdaşmaz. Eğer bu ülkenin en yüksek organlarını yürütme organları tanımazsa bu ülkede artık hukuktan bahsedilemez. Hiç kimsenin hukuk güvenliği olamaz. O nedenle biz hukuk güvenliği her şeyden önce gelir, diyoruz. Hukuk güvenliği ve sağlığı avukatların, savunanların haklarını savunması örgütlülük geçer, örgütlü olmayan toplumlar her zaman edilgen olurlar ve ne yazık ki her şeyi normal karşılamaya başlarlar. Bu nedenledir ki biz diyoruz ki; Halkın nefesi olan baroların, avukat ve savunma kurumları olan bizim gibi köklü derneklerin hepsinin sözlerinin istenilen yere ulaşması ve bu konunun halkımızda da karşılık bulması, desteklenmesi gerekir. Teşekkür ediyorum.” dedi

İstanbul Baro Başkanı Av. Filiz Saraç;

“Şanlıurfa’da stajer avukat arkadaşımız görüşüyoruz. Her zaman da yanlarında olacağız. Urfa Baro Başkanımız ve Yönetim Kurulu, Avukat Hakları Merkezi, Kadın Hakları Merkezi de orada konuyla yakından ilgileniyorlar. Biz de onlarla birlikte süreci takip ediyoruz. Tekrar buradan bu vesileyle konu açılmışken ‘Geçmiş olsun’ dileklerimizi meslektaşımız ve ailesine iletiyoruz.

İstanbul Barosu Başkanlığı ve yönetimi adına sevgi saygılarımı sunuyorum. İstanbul Barosu bugün 62.000 geçen bir sayısı var. STK şeklinde bir araya gelen meslektaşlarımızın dayanışmayı bir aradalığını pekiştirmesi, bu tür çalışmalar yapması, böyle dernekler kurmuş olması çok değerli ve çok önemli. Büyükte çaba göstermişler, burayı tekrar dernek merkezi haline getirmiş ve güzel de bir mekan oluşturmuşlar. Mesleğimiz çalışmalarını ve dayanışmaları için çok önemli buluyorum. Hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Karslı; Adaletin üstünlüğünü her zaman savunan başkanımızın selamları getirdim. Mustafa Kemal AatürkAdalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunmaz, demiştir. Katılıyorum.” diyerek dernek açılışının hayırlı olmasını diledi.

 

Açılışa Dernek Başkanı ve yönetimi yanında;

İstanbul Baro Başkanı Av. Filiz Saraç,
Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Dilek Kars,
Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar,
CHP Kartal Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Gülay Boyraz,
Emek Partisi Kartal İlçe Başkanı Hülya Özdemir Özsarıkamış,
İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Av. İbrahim Yıldırım Ateş,
Demokrat Partisi Kartal İlçe Başkanı Eray Ekim,

CHP Kartal Belediye Başkan Aday Adayları Av. Neşe Büklü Çokyiğit ve Av. Şengül Tarhan Buztaş, Deva Partisi Kartal Belediye Başkan Adayı Av. İltan Ekmekçioğlu,

Kartal Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve CHP Meclis Üyesi Aday Adayı Zafer Demir, CHP Kartal Belediye Meclis Üyesi Aday Adayları Ali Aluç ve Kemal Uyan, CHP Tuzla Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Av. Filiz Akyol Akar,

Gazeteciler Yüksel Fırat, Aslan Ariç, Sibel Boz, Nuray Yılmaz ve Barış Ariç ile STK temsilcileri katıldı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş