Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartallı Muhtarlardan Gazetecilere Plaket

Kartallı Muhtarlardan Gazetecilere Plaket

Kartal Muhtarlar Derneği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarını kahvaltı programında ağırladı ve teşekkür belgesi takdim etti.

KarşıSav haberinegöre, Eker açılış konuşmasına, “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişmeler üzerine Türkiye’de medya işverenleri karşısında gazetecilerin haklarını ilk kez güvence altına alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 10 Ocak 1961 tarihli Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz.” sözleriyle başladı.

Kartallı 20 mahalle muhtarının yeniden aday

Kartallı 20 mahalle muhtarının yeniden aday olduğunu belirten Kartal Muhtarlar Derneği Başkanı Soner Eker,  

“Doğru haberi bizlere laştıran, bilgiye açılan kapı olan tüm gazetecilere teşekkür ediyoruz. Emekleriniz için minnettarız. Demokrasinin temel taşı olarak bildiğiniz biz muhtarlar, siz de en az bizim kadar Demokrasinin temel taşı olarak bilinmektedir. 

2024 yılı öncelikle memleketimize, vatanımıza hayırlılar getirsin temennisi ile 10 Ocak gazeteciler günü hayırlı olsun. Dün akşam içinde olduğumuz Regaip Kandilimiz hayırlara vesile olsun. Sevgili gazeteci arkadaşlar, bizler Kartal’da yaşayan muhtarlar ve siz basın mensupları yerelde bizlere vermiş olduğunuz kıymet ve değer için yürekten sizlere teşekkür ediyoruz. 

Ayrıca Kartal’da yerelde belediye başkan adayı olacak olan ve Kartallı olmaları gereken şimdiden Kartal’da aday olan belediye başkan adaylarımızın Kartallı olmasını da özellikle temenni ediyoruz. Kartal’da olmalarını ve Kartal’da hizmet etmelerini ısrarla Kartal Muhtarları adına temenni etmekteyiz. ” ifadelerini kullandı. 

Kartal Belediyesi Muhtarlar Müdürü Banu Kocadağ ise; 

“Günümüz Türkiye’sinde ve Dünyada olan biten tüm haberleri bizlere etik objektif ve ilkeli olarak aktarabilen, zor şartlarda çalışan Dünya Çalışan Gazeteciler Günü‘nü yürekten kutluyorum.” dedi. 

Kartal Muhtarlar Derneği Başkanı Soner Eker, Kartal Belediyesi’nden Muhtarlar Müdürü Banu Kocadağ,  İrfan Ak, Mürüvvet Kıskanç ve tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyoruz.

10 Ocak 1961 Çalışan Gazeteciler Günü İlan Edildi. 

212 sayılı yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazetenin patronu 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurdular. 

Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, çeşitli protesto eylemleri gerçekleştirdiler ve halkı gazetesiz bırakmamak adına boykot boyunca Basın adlı bir gazete yayımladılar. Basın gazetesi 11 Ocak günü “Daima Halkın Hizmetindeyiz” manşetiyle yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. (Vikipedi) Gazetenin ilk sayısının başyazısında şu ifadeler yer aldı: 

« Temel hak ve hürriyetlerimizin gerçekten kısıtlandığı, yalnız basının değil bütün memleketin gerçekten eşi görülmemiş bir tehlikenin içine sokulduğu günlerde bile gazetelerini kapatmayan ve protesto yoluna gitmeyen gazete sahiplerinin, şimdi bir ilan kurumu için yaptıkları bu hareket, basın tarihimizde herhalde şerefli bir yer kaplamayacaktır. Gazete çıkarmak çorap fabrikası işletmeye benzemez. Basın bir kamu hizmetidir.” »
Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı