Pazartesi, Haziran 27, 2022
Ana SayfaGENELKartal Lisesi hem geçmiş hem de gelecek

Kartal Lisesi hem geçmiş hem de gelecek

Kartal Lisesi hem geçmiş hem de gelecek

 

Kartal/ Yüksel Fırat

Kartal Lisesi ve Türk Kızılayı Kartal Anadolu Lisesi Mezunları Derneği (KALMEDER) “Vefa Gecesi 2” de de görkemli bir programla öğretmenleri H. Basri Bişkin, Emel Bişkin, Nevzat Tan, G. Gülsüm Öztürk, Fahrettin Şener, A. Reşit Odobaşı ve Feriha Kılıçkeser şahsında bir kez daha vefa gösterdiler.

KALMEDER vefa gecelerinin 1.’cisini öğretmenleri ve aynı zamanda KALMEDER onursal başkanı olan Osman Beyazıt için düzenlemişti. KALMEDER bu kez vefa gecelerinin 2.’cisini düzenleyerek “KALMEDER Vefa Gecesi”ni gelenekselleştirerek devam etme kararı aldı.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde önce çay, kahve ikramlı kokteylde bir araya glen Kartal Lisesi mezunları ve geceye katılanlar geçmişi sıkça anarak hasret giderdiler.

Heyecan ve coşkuyla başlayan gecede tüm etkinlikler Kartal Lisesi yıllarından süzülerek bugünlere gelerek sahneye yansıdı. Böyle olunca yaşları 60’a dayanan genç Kartal Lisesi mezunları o liseli yılları bir kez daha yaşam imkanı buldular.

Kartal Lisesi mezunlarının oynadığı tiyatro oyunu 80 dönemi politik sürecini ve o dönem adında en çok söz edilen Kartal Lisesi’ni canlandırırken oyuncular bir kez daha en gür sesleriyle slogan atarak barış talebini dile getirdiler.

Folklor gösterisi ve koro ile Kartal Lisesi öğrencisi olmak sadece kurgusal derslerde değil kültür, sanat, spor vb. tüm alanlarda içselleşmiş bir eğitim aldıklarını gösterdiler.

Vefa Gecesi kültür, sanat etkinliklerinin yanı sıra ülkenin dört bir yanına dağılmış ve yaşamlarına profesör, doktor, öğretmen, mühendis vb. olarak çalışan ve geceye katılma imkanı bulamayan mezunların video mektupları öğretmenleri hem gururlandırdı hem de hasret özlemine dönüştü.

Vefa Gecesi’sinin konukları H. Basri Bişkin, Emel Bişkin, Nevzat Tan, G. Gülsüm Öztürk, Fahrettin Şener, A. Reşit Odobaşı ve Feriha Kılıçkeser öğretmenler Kartal Lisesi anılarını anlatırken Kartal Lisesi’ni olağan bir liseden ayıran temel özelliklerine dikkat çektiler. H. Basri Bişkin öğretmenin Kartal Lisesi’ni o dönemin Köy Enstitüsü olduğuna ilişiklin vurgusu hem öğretmenler hem de mezun öğrencilerin ortak düşüncesi oldu.

Sadece öğretmenler değil mezunlarda döneme ve öğretmenlerine ilişkin anılarıyla geceye özel bir renk kattılar. Yoksunluk ve yoksulluk koşullarında nasıl dayanıştıklarını ve tüm zorluklara rağmen kendilerini ve okullarını nasıl var ettiklerini gururla anlatırken başarının payını alçakgönüllüce kendilerine değil hep diğerlerine çıkardılar.

Osman Beyazıt öğretmenin 2022 Uluslararası Tiyatro Bidirisi’ne atıfla “Zaman aklımızı, duyularımızı, hayalgücümüzü, tarihlerimizi ve geleceklerimizi derinden canlandırma zamanıdır. Bu, birbirinden uzakta, tek başlarına çalışan insanlarla yapılacak bir iş değildir. Bunu birlikte yapmalıyız” çağrısı gecenin geçmişi değil geleceği de temsil ettiğini gösterdi.

Hatta zaman öyle bir aktı ki, gece bir gün sonra bitti. Alınmış tüm yaşlar güzel geçmiş ve gelecek güzel günler karşısında gençliğe dönüşerek dirençle tamamladı geceyi tüm katılımcılar.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar