Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal Meclisi'ne "Toplumsal Eşitlik Birimi" Kurulması Önergesi Sunuldu

Kartal Meclisi’ne “Toplumsal Eşitlik Birimi” Kurulması Önergesi Sunuldu

Kartal Meclisi’ne “Toplumsal Eşitlik Birimi” Kurulması Önergesi Sunuldu

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Belediyesi Meclis Grubu 2 Mart 2020 oturumunda Meclise Kadın Erkek Eşitlik Komisyonu kurulmasına ilişkin teklif sundu.
Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı çerçevesinde Eşitlik Şartının imzalanması ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu kurulması teklifini Meclis Üyesi Özlem Bulut okudu.
Özlem Bulut kadın erkek eşitliğinin halen gerçekleşmemiş olmasından hareketle okuduğu önerge metninde; “Kadın – erkek eşitliği herkes için temel bir hak ve demokrasi için gerekli bir değer niteliğindedir. Bu hakkın hayata geçirilmesi için kanunen tanınmasının yanısıra yaşamın her alanında etkili uygulanmasına ihtiyaç vardır. Bu hakkın resmen tanındığı sayısız örneğe ve kaydedilen ilerlemeye rağmen günlük yaşamda yaşamda kadın erkek eşitliği halen gerçekleşmemiştir”denildi.
Devamında birçok alanda eşitlik ilkesi için harekete geçilmesi gerektiğine dikkat çekilerek ‘Kadınlar ve erkekler uygulamada aynı haklardan yararlanamamaktadır. Sosyal, politik, ekonomik ve kültürel eşitsizlikler devam etmekte, örneğin ücret eşitsizliği ve politik hayatta yetersiz temsil varlığını korumaktadır. Söz konusu eşitsizlikler ailede, eğitimde, kültürde, medyada, iş dünyasında ve toplumsal örgütlenmede mevcut stereotiplerin üzerine inşa edilmiş olan sosyal kurguların sonucudur. Yeni bir yaklaşım benimsemek ve yapısal değişiklikler gerçekleştirmek suretiyle harekete geçilebilecek pek çok alan mevcuttur’ denildi.
İnsanlara en yakın yönetişim katmanı olan yerel yönetimler eşitsizliklerin devamlılığı ve çoğalmalarına karşı mücadelede ve de gerçek manada eşitlikçi bir toplumun geliştirilmesinde en uygun noktayı temsil etmektedirler denilerek;  “Bu yönetim yapıları, sahip oldukları yetkinlikler ve farklı aktörlerle kuracakları işbirliği çalışmalarıyla, kadın erkek eşitliği lehine somut eylemler gerçekleştirebilirler. Eşitliğe dayalı bir toplumda yaşamak istiyorsak yerel  yönetimlerin toplumsal cinsiyet boyutunu politikalarında, örgüt yapılarında ve uygulamalarında tam olarak dikkate almaları temel önem taşımaktadır” denildi.
İnsanlara en yakın yönetişim katmanı olan yerel yönetimlerden hareketle Kartal halkının belediye hizmetlerinden eşit ve katılımcı bir şekilde faydalanması için ilk adım olan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nın imzalanması  ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu kurulması istendi.
Önerge, Belediyede eşitlik çalışmalarının kurumsallaşmasında görev almak üzere Kadın ve Aile Müdürlüğü altında bir Toplumsal Eşitlik Birimi kurulması ve eylem planı oluşturulması amacıyla  sunuldu.
 
 
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı