Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaEMEKKartal Rifis Makina önünde işçilerin direnişi 6. gününde

Kartal Rifis Makina önünde işçilerin direnişi 6. gününde

İstanbul Kartal’da faaliyet gösteren Rifis Makina’da sendikalaştıkları için işten atılan işçilerin direniş 6. gününde.

Kartal’da DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikas’na üye oldukları için Rifis Makina’da işten atılan işçilerin eylemleri fabrika önünde devam ediyor. 6 gündür mücadele eden işçiler, patrona seslenerek “İşten atılan işçiler işe geri alınsın, toplu sözleşme süreci başlasın” dedi.
Kartal E5 Yan Yolda fabrika ve otoyol arasındaki yaya trafiğinin pek olmadığı kaldırımda eylemlerinin devam ettiren 8 işçi, araçların destek korna sesleri arasında kararlılıklarını ifade ederek işe geri dönüp toplu iş sözleşmesini imzalayacaklarını belirtiler.
DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası 1 No’lu Şube Sekreteri Hüsnü Atasoy’un işçilere ekmek arası olarak getirdiği öğlen yemek anında işçilerin misafiri olduk.  İşçiler Kartallı işçi ve emekçilerden destek bekliyor.
Hüsnü Atasoy, İstanbul Kartal’da faaliyet gösteren Rifis Makina işyerinde çalışan işçiler sendikamızda örgütlendiler. Sendikamız işyerinde yasanın aradığı çoğunluğu sağladı ve çoğunluk, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen yetki tespitiyle belgelendi. Fabrikada çalışan işçilerin neredeyse tamamı, insanca yaşam ve güvenceli iş talebiyle, toplu iş sözleşmesi hakkına sahip olmak için sendikamıza üye oldular” dedi.
Yoğun trafik gürültüsünden dolayı ancak ara bir sokağa geçerek devam ettirebildiğimiz görüşmede, Rifis Makina’da 6 yıldır çalışan bir işçi, anayasal haklarını kullandıkları için işten atıldığını söyleyerek “Birleşik Metal-İş sendikasına üye olduk. Bu süre içinde baskı altına alındık, patron sendikayı kabul etmedi. İkramiyelerin yüzde 60, 70 oranında artacağını söyledi, bize güven vermediği için kabul etmedik, sürecin sendika aracılığıyla süreceğini söyledik. İçerde çeşitli baskılara maruz kaldık, ansızın bir akşam mesaj yoluyla 24 Aralık itibarıyla işten çıkarıldığımızı öğrendik” dedi.

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI’NDA İSTİFA EDİN

Fabrikada çalışan işçilere “sendikadan istifa edin” denilerek baskı yapıldığını da söyleyen işçi, “Arkadaşlarımız işten atılmakla tehdit ediliyor. Aileler arandı, Birleşik Metal-İş’in marjinal bir sendika olduğu yorumlarında bulundular. Biz üye olduğumuz sendikanın marjinal bir sendika olmadığını, işçinin de yanında olduğunu biliyoruz. Bunu işveren de iyi bildiği için bizi farklı sendikalara yönlendirmeye çalışıyor” diye konuştu.
5 yıldır Rifis Makina’da çalışan başka bir işçi ise 52 arkadaşlarının sendikaya üye olduğunu, Bakanlıktan yetki alındığını, buna rağmen patronun masaya oturmadığını belirterek “‘Şu gün fazla mesai var geleceksin’ dediklerinde burada söz hakkımızın olmadığını fark ettik. Hakkımızı kullanarak sendikaya üye olduk, bunun üzerine bize bazı teklifler geldi, para teklif edildi, kabul etmedik. Bizler sendikalı olarak toplu sözleşme yapmak istediğimizi söyledik. Buna cevap olarak bize ‘Yanlış yapıyorsunuz, sizi işten atarım, Birleşik Metal-İş değil diğer sendikaları getireyim bunlara üye olun’ denildi. Bunu kabul etmediğimiz için 8 işçi işten çıkarıldık” dedi.

BİZ  SENDİKAL HAKKIMIZI TOPLU SÖZLEŞME HAKKIMIZI İSTİYORUZ

İşten atılan işçilerin kapı önünde mücadelesi sürerken çevrede bulunan fabrikalara mücadeleyi büyütme çağrısı yapan işçi şöyle devam etti: “Bugün bize yapılan yarın başka bir işçiye yapılabilir. Bunun önüne geçmek bizim elimizde, işçiler olarak birlik olmamız gerekiyor. İçeriye girene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Arkadaşlarımız istifaya zorlanıyor, Türkiye şartlarından dolayı bunu kabul edenler oldu, kabul etmeyenler de var onlara baskı devam ediyor. Biz sadece sendikal hakkımızı toplu sözleşme hakkımızı istiyoruz. Sonuna kadar da mücadele edeceğiz.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı