Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGENELKARTAL ŞEHİR PARKI İMARA AÇILIYOR

KARTAL ŞEHİR PARKI İMARA AÇILIYOR

Kartal Şehir Parkı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  imara açılıyor.

Kartal’ın Sesi-Kartal, D-100 Karayoluna cepheli ve balıklı göl olarak da bilinen yaklaşık 176 dönüm şehir parkı mahkeme kararıyla kazanılmıştı. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucunda İstanbul 10. İdare Mahkemesi Mart 2018 yılında “Kartal Şehir Parkı”nı ortadan kaldıran imar planı değişikliğini iptal etmişti. Ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı alanı yeniden imara açmak için  yeni plan hazırlayarak askıya çıkardı.
İptal davasında imzası olan İbrahim Doğan konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Söz konusu alan ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından daha önce yapılan plan tadilatları tarafımızdan açılan davalar ile İdare Mahkemesince yapılan plan düzenlemeleri yasalara ve imar mevzuatına aykırı bulunarak iptal edildiğini” söyledi.
İbrahim Doğan devamında  “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın burası için yeniden harekete geçtiğini” belirti.

BAKANLIĞIN AÇIKLMASI

Kartal, D-100 Karayoluna cepheli ve balıklı göl olarak da bilinen yaklaşık 176 dönüm şehir parkı ile ilgili askıya çıkan planda bölge şöyle tanımlanmaktadır:
“Planlama alanı İstanbul İli, Kartal İlçesi, Soğanlık Mahallesi’nde konumlanmakta olup, 12636 ada 1 ve 2 parselleri, 10384 ada 219 parseli ve bir kısım tescil harici alanı kapsamaktadır. D-100 Karayolu üzerinde yer alan söz konusu alan, sahile yaklaşık 2 km mesafededir. Alan içerisinde Hastane-Adliye Metro İstasyonu’nun 2 tane girişi bulunmakta ve sahile paralel olarak devam eden Marmaray Hattının istasyonuna yakın mesafede yer almaktadır. Planlama alanının çoğunluğunda yapılaşma bulunmamakta; alan içerisinde gölet ve yeşil alan bulunmaktadır”
Yapılan açıklama raporunda 174 bin 600 metrekare büyüklüğündeki alanın gölet ve yeşil alandan oluştuğu belirtilmektedir.

 BAKANLIK KONUYA İLİŞKİN YAPTIĞI AÇIKLAMADA:

“Söz konusu planlama çalışması, daha önce planlama alanına ilişkin Bakanlığımızca onaylanan ve yukarıda özetlenen imar planlarına ilişkin mahkemelerce alınan iptal kararlarının icaplarının yerine getirilmesi sebebi ile hazırlanmıştır. Mahkemelerin iptal kararlarındaki en önemli gerekçe; planlama alanında ilgili idaresince onaylanan imar planlarında hakim fonksiyon olan ‘Şehir Parkı’ fonksiyonunun herhangi bir eşdeğer alan gösterilmeden “TİCK”(Ticaret+konut) fonksiyonuna alınmasıdır. Bu defa, planda ayrılan TİCK fonksiyonu büyüklüğünde eşdeğer bir yeşil alan, yine Bakanlığımızca onaylanan ‘İstanbul İli, Kartal İlçesi, Esentepe ve Çavuşoğlu Mahalleleri, Millet Bahçesi ve Çevresine İlişkin İmar Planı’nda ayrılmıştır. Planlama alanı ile eşdeğer alan olarak ayrılan alan, her ne kadar farklı plan bölgelerini kapsasa da, ‘Millet Bahçesi’nin büyüklüğü (315.375 m²) ve ulaşım ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda, yalnızca bulunduğu mahalleye değil, kent ölçeğinde hizmet verebilecek kapasitede bir yeşil alan olması sebebi ile planlama alanı ile farklı plan bölgelerinde bulunması hususu bir önem taşımamaktadır.”

20 KASIM’A KADAR İTİRAZ EDİLEBİLECEK

Bakanlık, 174 bin 600 metrekare büyüklüğündeki Kartal Soğanlık Mahallesi’nde bulunan “Kartal Şehir Parkı” arazisine karşılık, Çavuşlu Mahallesi’nde bulunan 315 bin metrekare büyüklüğe sahip eski taşocağı arazisini “millet bahçesi” olması için imar planı hazırladı. “Millet Bahçesi” planı ile “Kartal Şehir Parkı” alanını ticaret ve konut alanına açan planı yeniden devreye sokan imar planı, 20 Kasım 2020 tarihine kadar, itirazların alınması için askıda kalacak. Kartal Anadolu Adalet Sarayı’nın doğusunda bulunan “Kartal Şehir Parkı” proje alanına yeni plana göre ticaret ve konutların yer aldığı 17 katlı inşaatlar yapılacak.

TAŞ OCAKLARI ŞEHİR PARKI İLE AYNI BÖLGEDE DEĞİL

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İbrahim Doğan;
1- Taş ocakları şehir parkı ile aynı bölgede değil.

  1. Taş ocaklarının olduğu planlar “Kartal Merkez Planları” ve bu planların bütünlüğü içinde büyük kısmı park, yeşil alan, belediye hizmet alanı olarak düzenlenmiş S14 alt bölgede bulunmakta ve kısmen konut H=80M yükseklikte yapılaşma verilmiş. Söz konusu 2012 yılında yapılan bu planlarda İdare Mahkemesinde yürütme durdurma ve iptal kararı verilmiştir.
  2. Şehir Parkı olarak bilinen alan Cevizli Mahallesinde ve Kartal Güney Planlarının bütünlüğü içinde ” ŞEHİR PARKI” olarak düzenlemiştir. Ayrıca her iki alanla ilgili açılan idari davada bu alanların yapılaşmaya açılmasının kamu yararı taşımadığı ve planlama ilke ve esaslarına aykırı olduğu açıkça belirtilmektedir” dedi.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı