Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaKARTAL' A DEĞER KATANLARKARTAL'A DEĞER KATANLAR: HÜSEYİN ASLAN

KARTAL’A DEĞER KATANLAR: HÜSEYİN ASLAN

Hüseyin Aslan

1964 Erzincan

 


Hüseyin Aslan yaşadığı yerin doğasından hep etkilenmiştir ama daha çok da yaşadığı toplumun ilerici gelenekleri, kültürü onu kuşatmıştır.  Toplumlumu tüm ilerici öğelerini kendi öğeleri kabul etmiş ve bu aidiyet ile yaşam biçimini belirlemiştir. “İnsan yaşadığı yere benzer” cümlesi şiirden çıkıp gelerek Aslan’ın yaşam özdeyişi olmuştur.

Hüseyin Aslan için okul öğrenimi önemlidir. Öğrendiği 29 harfe büyük önem atfeder ve öğretmenlerine teşekkürlerini sunar. Ancak Aslan için öğrenim ve eğitim birbirinden ayrılmaz. O her anı bir eğitim olanağı olarak görür. Yukarıdaki değerler üzerinden hep öğrenen ve bunlar üzerinden kendini eğitendir. Hüseyin Aslan için öğrenim ve eğitim ekmek ve su kadar insan ihtiyacıdır.

Hüseyin Aslan, insan duygu ve duyumlarına sahip olan hiç kimsenin ülkede yaşanan koşullara karşı duyarsız olması mümkün değildir, diyen sanatçımızdır. Yaşamı hep bu duyarlılık üzerinde gelişti. Şiir ve karikatüründe bu toplumcu çizgiyi her daim görmek mümkündür.

Hüseyin Aslan toplumun ilerici kültürüne katkılarını hem şiir hem de karikatür alanında yapmaktadır.

Şiir kitabı “Suyun Kalbi” Artshop, Mart 2016 Yılında yayımlandı.

Şiirleri aynı zamanda Kar, bizim Mahalle, Yasak Meyve, Süje dergilerinde ve birçok antolojide yayımlandı.

Karikatür kitabı “ Sivil Çizgiler” Mayıs 2018 yılında yayımlandı.

Sezai Sarıoğlu Hüseyin Aslan’ı şöyle anlatır; “ Bizim mahallenin çocuklarından Hüseyin Aslan, ‘suyun kalbi’ kitabıyla bize/okura arkadaşlık teklif ediyor. Bu düz, sıradan, laf ola beri gele bir arkadaşlık değil, tersine manalı bir arkadaşlık. Akıntıya karşı yürek çeken bir şair, hakikatin manasını, mananın hakikatini üstleniyorsa o şiirleri öpüp başımıza ve kalbimize koyarız.… Suya iner gibi yazıyor O, su içer gibi. Kıymeti ve müjdesi de burada….”

 Aslan’ın “35. Yıl Karikatür Sergisi Albümü” olarak da adlandırdığı kitabı içinde ödüllü karikatürleri de bulunmaktadır. Hüseyin Aslan’ın karikatürleri; Özgür Gündem, Günlük, BirGün Gazetelerinde, Gırgır, Çarşaf, Fırt ve Homur gibi ulusal mizah dergilerinde yer aldı.

Hasan Seçkin, Hüseyin Aslan’ın 35 yıllık karikatür sanatını anlatırken şöyle der; “ …Ancak aradaki onca geçen zamana karşın, karikatür sevgisi ve ‘çizgi aşkı’ hiç bitmemiş bizim Hüseyi’nin….Yani hiç çizgiden kopmamış ve karikatür hep onun ikinci işi, mesleği, hayatı olmaya devam etmiş!…Çok güzel karikatürlere imza attı, eserleri  gazete ve dergilerde yayınlandı, ödüller aldı….Hatta bazı karikatürleri ‘sanal dünyada’ fenomen bile oldu.”

Birçok ödül alan alçakgönüllü sanatçımız Hüseyin Aslan, toplumcu mücadeleye katkılarından dolayı verilen ödüllerle, bu mücadelede tuzu olduğu için, onur duymaktadır. Aldığı bu ödüler aynı zamanda tesellisidir Sanatçının.

Musa Anter ve basın şehitleri karikatür yarışması birincilik 2014,

 Adnan Yücel karikatür yarışması Homur özel ödülü,

Kar dergisi karikatür emek ödülü ,

Raşit Kara şiir yarışması birincilik ödülü 2014,

Hüseyin Çelebi şiir yarışması üçüncülük 2015,

Enver Gökçe şiir yarışması özel ödülü 2017.

Kartal’da yaşayan Sanatçımız, sanatı imece usulü birlikte üretmeyi esas alan Kartal Sanat Atölyesi ile Kartal kültür ve sanatına katkı sunmaya büyük önem vermektedir.

Uzun süredir Kartal’da yaşayan Aslan, bu çabasını şöyle tanımlamaktadır: “Kartal birçok bölgeye oranla edebiyat, sanat, kültür ve politika potansiyeli yüksek bir bölgedir. Tek tek ve kümeler halinde yoğun bir kültür ve sanat faaliyeti var. Ancak Kartal’da bu potansiyel henüz koordineli ve örgütlü bir yapıya dönüşememiştir. Biz de bir gurup arkadaşın çabası ve emeği ile katkı sunmaya çalışıyoruz.”

Hüseyin Aslan İki kişisel sergi açtı ve birçok karma sergiye katıldı. Kendisi zaman buldukça fuarlara katılmaya çalışmaktadır.

Aslan, bu çabalarının cisimleşebilmesi için sanatın temel insan ihtiyaçlarının içinde görülmesi gerektiğini düşünenlerdendir. Bundan dolayı onu her ortamda sanat ve kültür sohbetlerinde bulabilirsiniz.

Bir de onu merkezde ve mahallelerde etrafını saran kalabalıklar içinde isteklilerin, karikatürünü çizerken görürsünüz.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı