Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaKADINKartal'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği

Kartal’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği

Kartal’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla ilk etkinlik yüzlerce kadının katılımıyla Ekmek ve Gül’ün “‘Kız Kardeşlik Köprüsü” çağrısıyla yapıldı.

Kartal Meydanında kurulan platformunun önünde gerçekleşen etkinlikte kadınlar, “Dayanışma ile ayaktayız, örgütlenerek değiştireceğiz”, “Sömürü, şiddet, eşitsizlik; biz bu zinciri birlikte kıracağız”, “Haklarımıza ve hayatlarımıza kastedenlere karşı birlikte mücadele edelim” pankartları açtılar. Etkinlikte “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin jiyan azadi”, “Eşit işe eşit ücret” sloganları öne çıkan sloganlar oldu.

“KENTLERİ BİRLİKTE KURACAĞIZ”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ekmek ve Gül Editörü Sevda Karaca, depreme dikkat çekerek “İnsanca barınabildiğimiz evlerin, çocuklarımızın başına yıkılmayan okulların, bir gece ansızın kapının önüne konulmadığımız yurtların, ilk sarsıntıda yerle bir olmayacak hastanelerin, bizim ürettiğimiz malların bizden kıymetli sayılmadığı iş yerlerinin olduğu kentleri birlikte kuracağız.” dedi.

ÖFKEYİ, İSYANI, YASI ÖRGÜTLÜLÜĞE ÇEVİRMEK ZORUNDAYIZ”

Emek Partisi İstanbul il örgütü de etkinliğe katılarak destek verdi. Etkinlikte Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros’da bir konuşma yaptı. Barbaros,  “Bu kapitalist düzen bir kez daha halktan, emekçilerden, kadınlardan yana olmadığını gösterdi. Hayatta kalmak için bulunduğumuz her alanda örgütlü bir mücadelenin parçası olmak hayat memat meselesi. Şehirleri yaşanabilir kılmanın, ülkeyi değiştirmenin, haklarımızı ve hayatlarımızı garanti altına almanın tek garantisi bu… Öfkeyi, isyanı, yası örgütlülüğe çevirmek zorundayız” dedi.

Etkinlikte  Selinay Uzuntel genç kadınlar adına bir konuşma gerçekleştirdi. Deriteks Şube Sekreteri Pembe Maden, Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, Gülsuyu-Gülensu Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Gülten Dokuyan etkinliğin diğer konuşmacıları olarak kadınlara seslendiler.

Kadınlar etkinliği rant, talan, yolsuzluk, taciz, homofobi, sansür, şiddet, istismar ifadelerini not ettikleri siyah dövizleri yırtarak bitirdiler. “Bu dövizleri yırttığımız gibi karanlığı da yırtıp atacağız” dediler.

 

İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı