Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaKADINKartal'da Kadınlar 8 Mart'ta Depremzede Kadın ve Çocuklar İçin Örüyor

Kartal’da Kadınlar 8 Mart’ta Depremzede Kadın ve Çocuklar İçin Örüyor

Kartal Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği olarak “Bu Zorlu Günlerde Yürekleri Isıtmak İçin Birlikte Üretiyoruz!” etkinliğini Uğur Mumcu Kültür Merkezinde başlattı. 

Kartal/ Yüksel Fırat

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için gönüllülük olarak ile bir araya gelen Kartallı kadınlar, depremzede kadınlara gönderilmek üzere; battaniye, bere, atkı vb. ürünler dikmeye ve örmeye başladılar.

Üretim atölyelerinden önce Uğur Mumcu Kültür Merkezi salonunda 8 Mart kutlaması yapıldı. Kutlamalara Kartal Belediyesi Meclis Başkan Vekili Özlem Bulut, Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Aysel Yücel, Kartal Belediye Başkan Yardımcıları, Oktay Aksu, İmam Aydın, Hüseyin Tozkoparan, Doğru Parti Kartal İlçe Başkanı Gülay Turna, ilçe yöneticileri, Nebahat Kahraman, Mehmet Yücetaş, Mahalle Muhtarları, kadın örgütleri ve yardım aktivistleri katılım gösterdi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için hazırlanan slayt gösterimi yoğun istek üzerine üç kez gösterime sunuldu.

Kartal Belediye Başkanı İmam Aydın bir konuşma yaparak 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutladı. Aydın, konuşmasında kadınların ekonomik özgürlüğü ve bağımsızlığına vurgu yaptı.

“BU ZORLU GÜNLERDE YÜREKLERİ ISITMAK İÇİN BİRLİKTE ÜRETİYORUZ!”

Etkinliğin konuşmasını Kartal Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Deniz Karacan yaptı. Karacan, Depremde yitirdiklerimizi ve 1857 New York’ta yitirdiğimiz 129 tekstil işçisini anarak başladığı konuşmasında genç kadınların eğitim ve mesleki olarak daha fazla oranda toplumsal yaşama katılması gerektiğini belirtti.

Karacan devamında, şiddet, namus, cinayet, taciz, tecavüz kadınların makus kaderi olarak görülmemeli dedi. Karacan. “Kadının yaşamın her alanında erkeklerle eşit yaşam şartlarına sahip olması, Kadına yönelik şiddet vakalarında tolumsal hakların doğru değerlendirilmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nden doğan haklarının uygulanması gerekmektedir. İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” diyerek konuşmasını tamamladı.

Salon etkinliğinin ardından fuaye alanına dikiş makineleri ile kurulan atölyede battaniyeler dikilmeye başlandı. Örgü atölyelerinde ise kadınlar bere, atkı vb. ürünler örmeye başladılar.

“Bu Zorlu Günlerde Yürekleri Isıtmak İçin Birlikte Üretiyoruz!” Etkinliği, 7-8-9 Mart 2023 tarihlerinde 10.00-16.00 saatleri arasında Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde devam edecek.

Dikiş dikebilen ve örgü örebilen  ve atölyeler gönüllü olarak katılmak isteyen kadınlar  www.kartal.bel.tr üzerinden başvuruda bulunabilecek.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı