Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal'da Anneler Günü Festivali

Kartal’da Anneler Günü Festivali

Kartal Meydanı Üç Farklı Etkinliğe Ev Sahipliği Yaptı

Kartal Belediyesi, hafta sonunda üç ayrı etkinliğine ev sahipliği yaptı. Kartal Meydanı’nda yapılan etkinlikler kapsamında, Anneler Günü Şenliği, Glütensiz Hayat Şenliği ve Mahalle Şenlikleri aynı anda Kartallılarla buluştu.

Etkinliklere; Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Gelecek Partisi Kartal İlçe Başkanı Egemen Ünek, Demokrat Parti Kartal İlçe Başkanı Eray Ekin ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

Kartallı Kadınlar Anneler Günü Şenliği’nde Buluştu

14 Mayıs Anneler Günü’nün cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlere denk gelmesinden dolayı bir hafta önceden kutlandığı şenlikte Kartallılar bir araya geldi. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen şenlikte Kartallı kadınların ve derneklerin yapmış oldukları el emeği ürünler vatandaşlarla buluştu. Stantları tek tek dolaşan Başkan Gökhan Yüksel, emekçi annelere karanfil vererek tüm annelerin ‘Anneler Günü’nü kutladı. 

Başkan Gökhan Yüksel: Kartal’da Üreten Kadınların Sayısı Artmaya Devam Edecek

Kartallı kadınların kurduğu ‘Gönüllü Üretim Atölyesi’nin stant alanını ziyaret eden Başkan Yüksel, emekçi ve üreten kadınlara destek olmaya devam edeceklerini belirtti. Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir kooperatif modeliyle çalışıldığını ifade ederek şöyle konuştu: 

 “Kartal Meydan’da Kadın ve Aile Müdürlüğümüzün ve diğer müdürlüklerimizin yapmış olduğu etkinliğin ana amaçlarından bir tanesi, Kartal’da üreten kadın arkadaşların sayısını artırmak. 6 Şubat afetinden sonra bütün Kartallı komşularımızın katkılarıyla on binlerce malzemeyi hep birlikte deprem bölgelerine göndermiştik. Fakat hala ihtiyaçlar olduğu bilgisi geldiği için bundan bir ay önce kendimiz üretmeye başlamıştık. Burada üretilen her şeyi gönüllü kadın arkadaşlarımız bizlerin malzeme desteğiyle üretmiş oldu. Bugün de onları sergiliyorlar. Hem Kartal’a gelen depremzede ailelerden, hem de depremden zarar görmüş illerden bize gelen talepler doğrultusunda onlara malzeme göndermeye devam ediyoruz. Arkadaşlarımız bugün üretimin devam ettiği diğer ürünleri satışa çıkardı. Bunların gelirleriyle tekrar malzeme alıp bir üretim süreci daha gerçekleştirecekler. Bu şekilde atölyeleri ve atölyelerin çeşitliliğini artıracağız. Üreten kadın sayısı Kartal’da artmaya devam edecek. Doğru işleyen bir kooperatif modeliyle ürettiklerini satacakları bir noktaya, kent içerisinden Türkiye’ye örnek olacak noktaya adım adım yaklaşıyoruz. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve destek olan tüm emektar kadınlarımıza teşekkür ediyorum. Ben şimdiden bütün annelerin Anneler Günü’nü kutluyorum. İyi ki varsınız.”

Glütensiz Hayat Şenliği İle Farkındalık Yaratıldı

Kartal Meydanı’nda düzenlenen ikinci etkinlik Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ile Toplum Merkezi ve Kızılay Kartal Hastanesi’nin işbirliği ile düzenlenen Glütensiz Hayat Şenliği oldu. 

Çölyak hastalığına karşı farkındalık yaratmak için Uzm. Dr. Zeynep Kayra Madanı ve Uzm. Diyetisyen Ayşe Nur Fişek’in konuşmacı olarak katıldığı etkinliğin sunuculuğunu sanatçı Hasan Karayol üstlendi. Uzman isimlerin çölyak hastalığının belirtileri ve neler yapılması gerektiği konusunda detaylı bilgiler paylaştığı etkinlik soru-cevap bölümüyle devam etti. Etkinlikte ayrıca glütensiz ürün üreten firmaların stantlarında ürün dağıtımı yapıldı. Glütensiz Hayat Şenliği Berk Çardakçı’nın konseriyle sona erdi.

 

Kartallı Çocuklar İçin Mahalle Şenliği

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Mahalle Şenlikleri’nin sonuncusu Kartal Meydanı’nda gerçekleştirildi. Pazar gününü keyifli bir şekilde geçirmek isteyen Kartallı anne, baba ve çocuklar şenlikte bir araya geldi.

Pamuk şeker ve patlamış mısır ikramı, palyaço ve sihirbaz gösterileri, müzikli sokak oyunları, karikatür çizimi, çuval yarışı, yüz boyama ve birçok farklı etkinliğin yer aldığı şenlikte çocuklar doyasıya eğlendi.

Daha önce farklı mahallelerde düzenlenen etkinliklerde Kartallı çocuklar ve aileleri eğlenceli anlar yaşama fırsatı yakaladı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş